MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zima znów atakuje, są opady śniegu. Sprawdź, jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości co do odśnieżania

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wszystkie obowiązki zarządcy są regulowane prawem budowlanym. Właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników obiektu.
Wszystkie obowiązki zarządcy są regulowane prawem budowlanym. Właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Lucyna Nenow/ Polska Press
Większość osób mieszka w nieruchomościach administrowanych przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe. Te z kolei zatrudniają zarządców nieruchomości, by administrowali osiedlami lub pojedynczymi budynkami, a w czasach ekstremalnych – takich jak np. obfite opady śniegu i mróz, czy za chwilę możliwa gwałtowana odwilż, dbali także o bezpieczeństwo mieszkańców. Czyim obowiązkiem jest odśnieżanie chodnika przed domem, jezdnie dróg lokalnych czy np. usuwanie sopli? Sprawdź, co mówią przepisy.

Spis treści

Atak zimy. Nawet 5 tys. zł za nieodśnieżone chodniki? Sprawdź galerię

Intensywne opady śniegu to więcej pracy dla wielu branż, w tym dla firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami. Wraz ze spadkiem temperatury obowiązków przybywa.

Śnieg, lód i zima: Takie są obowiązki zarządcy nieruchomości

Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (J.t.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1289, z późn. zm.) zarządca lub właściciel budynku jest zobowiązany do odśnieżania chodników znajdujących się na podległym mu terenie.

– Co istotnie obowiązek ten nie ogranicza się jedynie do chodników i ścieżek. Szczególnie niebezpieczny jest śnieg znajdujący się na dachach budynków, zwłaszcza ten mokry i ciężki. Ta kwestia jest również szczegółowo uregulowana przez prawo budowlane. Ustawodawca nakłada na zarządcę obowiązek usunięcia nadmiaru śniegu i regularnej kontroli stanu technicznego, zarówno dachu, jak i całego budynku – wyjaśnia Mariusz Łubiński, prezes Admus.

Dlaczego monitoring dachów to nieodzowna czynność w okresie zimowym

– Równie niebezpieczne są sople zwisające z dachów, to zjawisko jest dość powszechne, szczególnie wczesną i późną zimą, kiedy w ciągu dnia temperatura jest dodatnia, a nocą znacznie spada. Zwisające sople, szczególnie te duże i ciężkie, są niebezpieczne, zarówno dla ludzi, jak i przedmiotów wokół budynków – dodaje.

Przepisy regulują również kwestie tego, jakich środków używać do posypywania i polewania chodników w celu pozbycia się warstwy lodu. Jeżeli zarządca nie zadba o takie oczyszczenie chodnika, by umożliwić bezpieczne poruszanie się mieszkańcom, powinien liczyć się z konsekwencjami.

Firmy muszą się przygotować do okresu zimowego. Chodzi o konkretne procedury działania i wskazanie osób odpowiedzialnych za ich wdrożenie i wykonanie.

5 tys. zł od pracodawcy za nieodśnieżone chodniki? Atak zimy...

Zarządcy muszą pamiętać o zatrudnianiu osób o odpowiednich kwalifikacjach, zwłaszcza jeżeli chodzi o prace na wysokości. Powinni się oni legitymować ważnym zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do wykonywania takich prac oraz mieć odpowiednie szkolenie.

Na czas wykonywania prac na dachach, teren wokół powinien być zabezpieczony poprzez wyznaczenie specjalnej strefy ochronnej. Z pewnością zbliża się okres intensywnej pracy dla zarządców nieruchomości. Warto pamiętać, że wszystkie ich działania mają na celu zarówno podwyższenie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.

Wszystkie obowiązki zarządcy są regulowane prawem budowlanym z dnia 4 lipca 1994 r. ‒ Prawo budowlane (J.t.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, z późn. zm.). Wedle tych przepisów właściciel lub zarządca zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników obiektu w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt. Do czynników zewnętrznych zaliczamy nie tylko opady śniegu czy deszczu, ale np. wiatr czy silny wiatr zagrażający ludziom lub mieniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zima znów atakuje, są opady śniegu. Sprawdź, jakie są obowiązki zarządcy nieruchomości co do odśnieżania - Strefa Biznesu