Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukienka za 100 tys. zł. Matka Boska Rychwałdzka w nowych szatach

Jakub Marcjasz
Ojciec Bogdan Kocańda zaznacza, że suknia będzie prezentowana tylko podczas najważniejszych wydarzeń
Ojciec Bogdan Kocańda zaznacza, że suknia będzie prezentowana tylko podczas najważniejszych wydarzeń Jakub Marcjasz
Dokładnie 100 tys. zł ma kosztować sukienka, jaką zostanie przyozdobiony obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Ma to być wotum wdzięczności za opiekę oraz liczne łaski i cuda wypraszane za wstawiennictwem Pani Ziemi Żywieckiej.

Niecodzienne przygotowania do Złotego Jubileuszu Koronacji obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej na Żywiecczyźnie.

Dokładnie 100 tys. zł ma kosztować sukienka, jaką zostanie przyozdobiony obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej. Ma to być wotum wdzięczności za opiekę oraz liczne łaski i cuda wypraszane za wstawiennictwem Pani Ziemi Żywieckiej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SERWIS KOŚCIÓŁ DZIENNIKA ZACHODNIEGO

- Sami nie jesteśmy w stanie pokryć takiego wydatku, dlatego prosimy o pomoc - mówi ojciec Bogdan Kocańda, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej na Żywiecczyźnie.

Aby zebrać taką kwotę, powstała już nawet specjalna strona internetowa podarujmamiesukienke.pl, za pośrednictwem której można dokonywać wpłat. Zaledwie w ciągu kilku dni od jej uruchomienia udało się zebrać już ponad 10 tys. złotych.
Suknia ma zostać wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich, tej samej, gdzie powstała bursztynowa sukienka na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jak mówi ojciec Bogdan Kocańda, suknia Dzieciątka Jezus będzie najprawdopodobniej czerwonego koloru z koralowca.

- Suknia Matki Bożej będzie koloru błękitnego i wykonana zostanie ze szlachetnych kamieni. Jej elementami będą wota złożone przez wiernych - dodaje duchowny.
Pomysł, by w taki sposób uhonorować obraz, nie przez przypadek zrodził się właśnie teraz. Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej rozpoczęło bowiem przygotowania do uroczystości Złotego Jubileuszu Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej. Uroczystości odbędą się w lipcu przyszłego roku. Zaproszenie na nie skierowane zostało m.in. do nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz prymasa Polski. Ten ostatni potwierdził już swój udział.

Organizatorzy spodziewają się, że do liczącego zaledwie ok. 1,5 tys. mieszkańców Rych-wałdu przyjedzie nawet 20 tys. wiernych ze Śląska i Małopolski. Pielgrzymować będą już do odrestaurowanego obrazu, przy którym prace renowacyjne mają zakończyć się za pół roku.

Obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej namalowany został w XV w. Dla kościoła w Rychwałdzie podarowała go w 1644 roku Katarzyna Komorowska, właścicielka Ślemienia. Od początku cieszył się niezwykłą czcią wiernych i był miejscem cudów. 18 lipca 1965 roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, oraz ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła, dokonali koronacji obrazu koronami papieskimi. W przyszłym roku minie 50 lat od tego wydarzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!