Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży: Diecezje czekają na pielgrzymów

Anna Zielonka, Janusz Strzelczyk
Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Znamy program wizyty papieża na Jasnej Górze. Spotka się z ponad 800 tys. osób

Światowe Dni Młodzieży już w lipcu. Ponad 40 tysięcy pielgrzymów z całego świata, zanim spotka się z papieżem Franciszkiem w Krakowie, najpierw spędzi kilka dni w diecezjach naszego województwa. Program dni misyjnych jest bogaty, bo każdy region chce przyjść pielgrzymów w wielkim stylu. Znamy jest już harmonogram wizyty papieża na Jasnej Górze. Ojciec Święty przyleci śmigłowcem z Krakowa do Częstochowy w czwartek, 28 lipca, ok. godz. 9.45. Wyląduje na parkingu, od strony Domu Pielgrzyma, skąd samochodem przejedzie do sanktuarium.

Na życzenie Franciszka papamobile nie wjedzie do klasztoru bezpośrednio z lądowiska, ale pojedzie ulicami wokół sanktuarium. Miasto wyremontowało nawierzchnie tych ulic. Ojciec wjedzie na błonia podjasnogórskie al. Sienkiewicza, do sanktuarium wjedzie przez Bramę Lubomirskich. Najpierw będzie się modlił sam w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej.

O godz. 10.30 odprawi mszę św. na wałach jasnogórskich. Po mszy odleci do Krakowa. Przewiduje się, że na błoniach może się zgromadzić około 400 tys. osób. Co najmniej drugie tyle wiernych będzie w parkach podjasnogórskich, w alei Najświętszej Maryi Panny. Msza będzie transmitowana na telebimie.

Chcecie Państwo wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży? Pytamy, bo pozostało do nich tylko 77 dni. Ktoś powie: „Jest jeszcze czas na decyzję”. Nic bardziej mylnego! Warto już teraz zgłosić swoje uczestnictwo. A to dlatego, że w niektórych przypadkach liczba miejsc jest ograniczona.

Na przykład młodzi z diecezji sosnowieckiej już teraz powinni zdecydować, czy chcą zapisać się na kampus w Jerzma- nowicach na granicy archidiecezji krakowskiej i diecezji sosnowieckiej. Od 26 do 31 lipca będą uczestniczyć w spotkaniach, modlitwach i mszach świętych. Stamtąd dojadą też do Krakowa, gdzie pojawi się papież Franciszek. Kampus to jednak nie jest jedyna propozycja, skierowana do młodzieży.

W diecezji sosnowieckiej zostaną przygotowane też inne ważne wydarzenia, w których wezmą udział Polacy i wierni z zagranicy. Na Placu Papieskim w Sosnowcu odbędzie się na przykład festiwal talentów. Przyjezdni zwiedzą też Oświęcim i wyruszą w pieszą minipielgrzy- mkę na Jasną Górę. Czas zapełnią im też wydarzenia w poszczególnych gminach. Przewiduje się, że do diecezji sosnowieckiej przyjedzie od 3,5 do 4 tys. obcokrajowców.
- Najliczniejszą grupę, która przyjedzie do naszej diecezji, stworzą Włosi. Będzie ich 1,5 tys. - informuje ks. Szymon Wojciechowski, kierownik sosnowieckiego centrum ŚDM. - Przyjedzie też spora grupa z Indii (300 osób), ale będziemy też gościć wiernych z egzotycznych dla nas krajów jak Brunea czy Bangla- desz - wymienia. - Do obsługi ŚDM zgłosiło się już około 1000 wolontariuszy. Przed nami kolejne szkolenia w maju i czerwcu w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Około 5 tys. pielgrzymów ma pojawić się w diecezji gliwickiej. 1,7 tys. miejsc jest jeszcze wolnych. Rejestracja cały czas trwa. W tygodniu misyjnym, oprócz modlitw i nabożeństw, przewidziano też dzieła miłosierdzia, czyli odwiedziny w szpitalach, domach opieki, schroniskach dla bezdomnych, pracę na rzecz potrzebujących, fizyczną pracę na rzecz parafii, wioski czy miasta. Będzie też rozrywka, np. zwiedzanie kopalni Guido i Tarnowskich Gór.

Do archidiecezji katowickiej, która na czas ŚDM przyjmie nazwę Góry Karmel, może przyjechać nawet 20 tys. pielgrzymów. Najwięcej ma być Włochów, będzie też sporo Niemców, Francuzów, Chorwatów i Meksykanów. Teren archidiecezji został podzielony na siedem rejonów. Program w każdym z nich jest bogaty, a we wspólnych obchodach diecezjalnych też są ciekawe propozycje, np. pielgrzymka szlakiem św. Jana Pawła II do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, do Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości w Piekarach Śląskich i na katowickie lotnisko Mychowiec. Odbędą się też koncerty (np. zespołu TGD).

Do diecezji bielsko-żywieckiej przyjedzie około 10 tys. pielgrzymów, a wśród nich sporo Francuzów, Słowaków, Włochów i Kolumbijczyków. Przewidziano m.in. wycieczki po górach, zajęcia związane z prezentacją tradycji beskidzkiego regionu i wyjazd do obozu w Oświęcimiu.

Będzie się działo także w Częstochowie, gdzie przyjedzie kilkanaście tysięcy młodych ludzi, m.in. 3,5 tys. osób z Międzynarodowej Wspólnoty Emmanuel, 4 tys. osób z Paryża, po 500 osób z Brazylii, Kolumbii, Włoch, Austrii i Hiszpanii, a także 100 osób ze Szkocji. Nie będzie - jak w 1991 roku, podczas VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie- namiotowego miasteczka młodych pielgrzymów. Goście mają mieszkać u rodzin w parafiach diecezji. Co prawda Francuzi chcieliby np. mieszkać razem w jakiejś hali sportowej, ale organizatorom zależy, by poznawali polską kulturę. Odbędą się też akcje charytatywne.
- Chcielibyśmy, by przyjechała do nas młodzież ze Wschodu: z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Armenii, Gruzji czy Tadżykistanu - mówią w sekcji logistyczno-finansowej z archidiecezjalnego biura ŚDM w Częstochowie. - Zdajemy sobie sprawę, że w tamtych państwach ludziom żyje się ciężko. Dlatego organizujemy akcję „Bilet dla Brata”, która pomoże sfinansować przyjazd młodzieży z tamtych krajów.

Papież na Jasnej Górze

Papież Franciszek pojawi się też na Jasnej Górze.

Częstochowa potrzebuje na zorganizowanie i zabezpiecznie papieskiej wizyty ponad 20 mln zł. Koszty obejmują wydatki organizacyjne samego miasta, ale także służb - policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. O taką sumę zwrócili się do rządu częstochowscy radni.

- Myślę, że nasze doświadczenie w organizacji pielgrzymek pomoże nam w godnym przyjęciu Ojca Świętego i pielgrzymów. Głównym organizatorem wizyty jest strona rządowa, my jesteśmy jednostką pomocniczą, ale w piśmie wysłanym do minister Beaty Kempy wskazaliśmy wydatki i inwestycje, które warto wykonać przed przyjazdem papieża - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.

W piątek (29 kwietnia) wojewodowie: śląski - Jarosław Wieczorek, i małopolski - Józef Pilch podpisali porozumienie w sprawie zabezpieczenia medycznego uroczystości z udziałem papieża na Jasnej Górze. Konkrety będą po przygotowaniu raportu na temat bezpieczeństwa podczas ŚDM. Wojewodowie przedstawią raport rządowi 16 maja. Małopolska ma 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne, na sprzęt medyczny, karetki pogotowia i zapłatę szpitalom, które będą w gotowości. Tą kwota wojewoda małopolski ma się podzielić z wojewodą śląskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!