W związku z obchodami Światowego Dnia Pszczoły, Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska gościła najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu, którzy podczas warsztatów edukacyjnych, prowadzonych przez Pana Krzysztofa Poppe z Pasieki Śląskie Miody, dowiedzieli się prawie wszystkiego o sekretnym życiu pszczół. Przekonali się także, jak ważne są te maleńkie owady dla środowiska i życia człowieka oraz w jaki sposób zachowywać się w ich obecności. Podczas wizyty oficjalnie została otwarta pierwsza pasieka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ogrodzie przy ulicy Żytniej 8, która będzie jednym z punktów na mapie Pszczelej Ścieżki tworzonej przez Miasto Sosnowiec w ramach projektu BeePathNET Reloaded. Kilka kilometrów dalej w Pałacu Schoena Podstrefa zorganizowała we współpracy z Hospicjum Sosnowieckim im. św. Tomasza Apostoła warsztaty dla dorosłych i seniorów.
Zobacz zdjęcia:
- Rola pszczół w przyrodzie jest niebagatelna. Zapylają one aż 77 % gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Owadom tym zawdzięczamy produkcję jednej trzeciej żywności na całym świecie. Niestety populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza. Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska – mówi Mateusz Rykała, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Dlatego Strefa włącza się w aktywnie w projekt i działania edukacyjne w tym zakresie, gdyż widzimy jak ważne jest to dla jakości naszego przyszłego życia – dodaje.
Projekt w ramach, którego w całym mieście odbywa się szereg ciekawych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Pszczoły to BeePathNET Reloaded, który realizowany jest przez Sosnowiec w ramach programu URBACT III. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie przyjaznego pszczołom środowiska miejskiego oraz zachęcenie lokalnych interesariuszy do różnorodnych działań podnoszących świadomość na temat znaczenia pszczół w miejskim ekosystemie.
Główne zadania przewidziane w projekcie to m.in. utworzenie Pszczelej Ścieżki, czyli realnego szlaku turystyczno-edukacyjnego w Sosnowcu, opracowanie i wdrożenie programów edukacyjnych dla uczniów sosnowieckich placówek, przeprowadzenie serii działań podnoszących świadomość mieszkańców na temat znaczenia pszczół i bioróżnorodności w środowisku, opracowanie miejskich regulacji dotyczących zasad zakładania pasiek w mieście.
Do projektu przystąpił szereg instytucji publicznych, placówek edukacyjnych i przedsiębiorców z terenu Sosnowca, które czynnie zaangażowały się w realizację projektu. Do najważniejszych należą Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Zagłębiowska Mediateka im. Gustawa Daniłowskiego, Teatr Zagłębia, Pałac Schoena, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Miejski Klub im. Jana Kiepury, Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II, Katedra i Zakład Toksykologii i Bioanalizy Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wyższa Szkoła HUMANITAS, Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła, a także Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?