Swietłana, nieodrodna córka Stalina, podejrzewała wszystkich o wszystko

Teresa Semik
Biografia córki Stalina, napisana przez Elwirę Watałę, pełna jest pikantnych detali
Biografia córki Stalina, napisana przez Elwirę Watałę, pełna jest pikantnych detali repr. LN
Była mała, ruda, krępa, mnie się nie spodobała - mówi tak o córce Stalina Elwira Watała z Gliwic. Zobaczyła ją w Moskwie w latach 80., gdy kremlowska księżniczka wróciła z emigracji do kraju. Teraz napisała jej biografię

Elwira Watała zdążyła zobaczyć zabalsamowane zwłoki Stalina w moskiewskim Mauzoleum, zanim je stamtąd wyrzucono. Była zaskoczona. Na portretach Stalin miał włosy i wąsy czarne, a włosy człowieka w szklanej trumnie były rude i rzadkie.

Rudy odcień włosów Swietłana, jedyna córka Stalina, odziedziczyła po ojcu i gruzińskiej babci. Przejęła też po Stalinie charakter osoby apodyktycznej, egoistycznej i nieufnej. Nie potrafiła nikogo kochać, choć miała trzech mężów i wielu kochanków. Nie była dobrą matką, bo trójka jej dzieci stroniła od niej. Jedna z córek nie odpisywała nawet na jej listy.

Swietłana wypierała się dwukrotnie Związku Radzieckiego uciekając na Zachód, ale nigdzie nie znalazła swojego miejsca na ziemi. W końcu trafiła do przytułka. Zmieniała wyznawane religie, jak sukienki, ale umarła jako ateistka w 2011 roku.

"Córka Stalina. Chciała być kochana" - przekonuje Elwira Watała pisząc biografię Swietłany pod takim właśnie tytułem. Autorka ksiązki urodziła się w ZSRR. W czasach największego terroru stalinowskiego mieszkała w Omsku na Syberii, w sąsiedztwie łagrów. Gdy później Stalin rozpętał antysemicką histerię i nagonkę na lekarzy, przeważnie Żydów, była studentką Politechniki w Charkowie. - Stałam na placu akademickim, dokąd nas spędzono, by przez podniesienie ręki głosować za ukaraniem lekarzy, zdrajców narodu - wspomina Elwira Watała, dziś mieszkanka Gliwic. - Po śmierci Stalina zwołano nas ponownie, bo się okazało, że zaszła pomyłka, lekarze byli niewinni. Głosowaliśmy przeciwko tamtemu naszemu werdyktowi.

Watała kreśli biografię Swietłany na tle koszmarnych czasów stalinowskich, kiedy bliżsi i dalsi znikali jak cienie, także krewni obu żon tyrana. I choć historia czystek w ZSRR jest znana, nagromadzenie ich w tej książce nadal przeraża, mimo lekkiej narracji, czasem nawet frywolnego języka.

Księżniczka na Kremlu

Swietłana mieszkała na Kremlu, jak wiele rodzin, współpracowników Stalina. Dorastała w dobrobycie, bo choć bolszewicy głosili idee równości dla wszystkich, sami obłożyli się przywilejami. Swietoczka, tak do niej mówił Stalin. Miał dwóch synów, ale ją kochał najbardziej. Dał jej wszystko, co chciała. Matki jej nie mógł dać, bo, gdy dziewczynka miała 6 lat, popełniła samobójstwo.

Watała sugeruje, że Swietłana miała cechy nimfomanki. Zakochała się w wieku 16 lat, ale Stalin wysłał jej kochanka do łagru. Pierwszy raz wyszła za mąż dwa lata później za kolegę brata ze studiów, Grigorija Morozowa. Stalin wrzasnął: "Do diabła z tobą, rób co chcesz", ale zięcia nie chciał widzieć i nie pozwolił mu zamieszkać na Kremlu. Dał im luksusowe mieszkanie. Gdy Swietłana rozwiodła się z Morozowem, kazał pozbawić go stanowisk, a jego ojca aresztować. Swojego wnuka Józefa zobaczył w wieku 5 lat, gdy Swietłana była wolna.

Wkrótce wzięła ślub z synem generała Żdanowa, odpowiedzialnego za wielką czystkę. Stalin tym razem polubił zięcia. Polecił nawet dobudować piętro w willi w Kuncewie, bo myślał, że zamieszka z nimi. Swietłana odmówiła, rozstała się z drugim mężem po trzech latach.
Kochała syna zbrodniarza Berii - Sergo, ale on ożenił się z wnuczką Maksyma Gorkiego. Kochała Wołodię Iluszyna, syna konstruktora samolotów, ale bez wzajemności. Ciągle nie doceniała, kim był jej ojciec, wielki zbrodniarz dla ludzi sobie bliskich. Lubiła Polinę, żonę Mołotowa, ministra spraw zagranicznych ZSRR, która przyjaźniła się też z jej matką. Ale Poliny nie lubił Stalin i zesłał ją do łagru, bo pachniała francuskimi perfumami, była wyniosła, elegancka. To nie był typ radzieckiej kobiety. Mołotów kochał żonę nad życie, ale Stalin kazał mu się z nią rozwieść.

W latach 60. Elwira Watała spotkała ich w pociągu z Moskwy do Wiednia. Po śmierci Stalina Chruszczow dał Mołotowowi pracę w dyplomacji w Austrii. Jechał sobie spokojnie, jakby nie uczestniczył w represjach, masowej zagładzie ludzi. - Trzymali się za rączki, bo ich miłość przetrwała, choć Mołotow nie uczynił nic, by uchronić żonę przed aresztowaniem, zresztą nic nie mógł uczynić. W sumie było mi go żal - przekonuje Elwira Watała.

Autorka "Córki Stalina..." zagląda nie tylko do sypialni Swietłany, ale także jej ojca. Zawsze interesowały ją skandale, a tych dostarczała na kremlskim dworze urodziwa śpiewaczka Wiera Dawydowa jedna ze stałych kochanek dyktarora. Rozbierał się przed nią, choć podobno na początku uprawiał seks w białych kalesonach. Dawydowa tak go opisała: ospowata twarz, nigdy niewidoczną na zdjęciach, niesprawna prawa ręka, tułów krótki w porównaniu do cienkich i krzywych nóg, wystający brzuch.
O życiowe przyjemności ojca dbała gosposia Wala z KGB -przyznała Swietłana. Stalin miał dwóch nieślubnych synów, mało się nimi interesował, jego córka - też.

Po śmierci tyrana ze Swietłaną władza obeszła się łaskawiej niż jej ojciec obchodził się z ludźmi, których nie lubił. Cofnięto jej tylko przepustkę na Kreml, pozostawiono daczę we wsi Żukowo, mieszkanie.

Poprosiła o azyl

Swietłana nie przestawała szokować, najpierw swoim związkiem z dużo starszym od siebie Hisndusem, komunistą. Choć jej biografowie podają, że wyszła za niego za mąż, Watała prostuje - Hindus to był "grażdanskij muż", obywatelski mąż. Chory na gruźlicę, w swoim kraju zostawił żonę i dzieci. "Patologiczna miłość do ojca przerodziła się w patologiczne uczucie do dorosłego człowieka" - pisze Watała. Gdy zmarł skremowała jego ciało i powiozła do Delhi. Tam poszła do ambasady USA i poprosiła o azyl polityczny, pozostawiając w Moskwie dzieci. 16-letnia wtedy Katia nigdy jej tego nie wybaczyła. Był 1967 rok, Swietłana miała wtedy 41 lat. Demonstracyjnie spaliła radziecki paszport. To był międzynarodowy skandal.

Na krótko wyszła za mąż za starszego od siebie o 14 lat amerykańkiego architekta. Została Leną Peters dla Ameryki, ale elity jej nie zaakceptowały. Dokuczała jej samotność, wpadała w depresję, furię i alkoholizm. Dlaczego w 1984 roku wróciła do ZSRR? Mówiła, że to był impuls po niespodziewanym telefonie, jaki wykonał do niej po latach milczenia syn Józef, gdy mieszkała w Anglii. Nie powiadomiła byłego męża, że zabiera ich córkę Olgę do ZSRR, wywiozła ją też bez jej wiedzy, podstępem.
Władza radziecka przyjęła ją jak królową, ale ona z wszystkimi się kłóciła, a najbardziej z synem. Z niczego nie była zadowolona. Po roku wyjechała do Gruzji, ale i tam nie znalazła szczęścia. Wantała pisze: "Jej zachowania dowodzą patologicznej, psychopatycznej natury, co jest dziedzictwem po jej ojcu paranoiku".

W pamiętnikach Swietłana uzna swój powrót do ZSRR za fatalny błąd. Ponownie zrzekła się obywatelstwa radzieckiego i wyjechała do USA przez Szwajcarię. - Przypuszczam, że ojciec zostawił jej tam jakieś pieniądze, bo inaczej nie zatrzymywałaby się za każdym razem w tym miejscu przed dalszą drogą za ocean - twierdzi Watała. Swietłana tłumaczyła, że za książkę "Dwadzieścia listów do przyjaciela" jej honorarium wyniosło 3 mln dolarów. Za nie żyła, spłaciła ogromne długi amerykańskiego męża i kupowała nieruchomości na lewo i prawo. - Nigdzie nie znalazłam potwierdzenia, by to honorarium było tak wysokie, co uwiarygodnia moje przypuszczenia o koncie w Szwajcarii - dodaje Watała.

Wydawało się, że Ameryka uratuje duszę Swietłany, ale to już nie było możliwe. Roztrwoniła pieniądze i zmarła w przytułku. Najpierw broniła ojca zrzucając winę za zbrodnie na Berię. W ostatnich latach wypowiadała się o Stalinie krytycznie, że zrujnował jej życie. - Mówiła, co było dla niej wygodne - podsumowuje Watała.

***

Rodzice Swietłany
Józef Stalin i Nadieżda Alliłujewa, jego druga żona, młodsza o 20 lat, popełniła samobójstwo za co Stalin znienawidził jej rodzinę: rozstrzelał, albo wysłał do gułagu

Rodzeństwo
Brat Wasilij alkoholik, zmarł z powodu przepicia. Brat przyrodni z pierwszego małżeństwa Stalina: Jakow zginął w niemieckiej niewoli

Mężowie
Grigorij Morozow i z tego związku urodził się Józef (Ośka). Drugi mąż Swietłany to Jurij Żdanow, mieli córkę Katię. Z małżeństwa w USA z Wesley'em Petersem, urodziła się Olga


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie