Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Pstrąga w Złotym Potoku 4 i 5 sierpnia. Wystąpi Cleo i Mesajah

BR
Święto Pstrąga co roku przyciąga tłumy
Święto Pstrąga co roku przyciąga tłumy ARC
Już w ten weekend nad Stawem Amerykan w Złotym Potoku odbędzie się 22. edycja Święta Pstrąga, która od lat wpisuje się w kalendarz największych imprez kulinarnych na Jurze.

Tegoroczna edycja będzie się odbywać jako „Święto Jurajskiej Ryby”. Początek imprezy w sobotę o godz. 15. Będzie można wziąć udział w zawodach spławikowych, konkursach i koncertach. O godz. 15.30 odbędą się turnieje rycerskie: łuczniczy, bojowy oraz pokaz uzbrojenia.

Godzinę później odbędzie się „Bitwa na dwie patelnie”, w której wezmą udział Sylwia Biały, znana z programu „Hell’s Kitchen” oraz Mariusz Szwed, który brał udział w innym kulinarnym show „MasterChef”. O godz. 21 wystąpi gwiazda wieczoru, Cleo, a później odbędzie się dyskoteka pod gwiazdami.

W niedzielę odbędą się spinningowe zawody wędkarskie, konkurs kulinarny oraz otwarty turniej siatkówki plażowej. Zakończy się również turniej rycerski i pokaz uzbrojenia. O godz. 19 na zakończenie imprezy wystąpi Mesajah.

Ryba serwowana podczas święta w Złotym Potoku trafia na stoły z najstarszej - nie tylko na ziemiach polskich ale i w Europie - złotopotockiej pstrągarni.

W drugiej połowie XIX wieku założył ją hrabia Edward Raczyński. Na jego prośbę ze Stanów Zjednoczonych przewiózł mu pierwszą partię ikry pstrąga tęczowego amerykański senator.

Towar był tak cenny, że musiał być eskortowany na statku. Ikra bezpiecznie dotarła do Złotego Potoku, a Raczyński w uznaniu zasług senatora nazwał jeden ze swoich stawów Amerykan. Pierwsze pstrągi w Złotym Potoku urodziły się w 1881 r.

Stawy o grawitacyjnym przepływie dobrze natlenionej wody i stosunkowo niskiej temperaturze sprzyjały hodowli. Systematycznie powiększano hodowlę i nawet ikrę pstrąga eksportowano do gospodarstw rybackich w całej Europie.

Od 29 lipca do września 1857 roku w Złotym Potoku mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu, Zygmunt Krasiński. Do miejscowości przybył wraz z żoną, Elizą Elżbietą z Branickich, i dziećmi. Spacerując po okolicznych lasach, nadał nazwy wielu ostańcom, a także położonemu u stóp pałacu stawowi Irydion. Pobyt przerwała śmierć jego najmłodszej córki, Elżbiety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!