MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Symbole częstochowskiej dzielnicy Raków. Te miejsca są kultowe

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Kliknji "następne" lub przesuwaj palcem w lewo
Kliknji "następne" lub przesuwaj palcem w lewo arc
Huta stali, rezerwat archeologiczny, Aleja Pokoju, stadion Rakowa - to tylko niektóre miejsca i obiekty, które są symbolami dzielnicy i na stałe wpisały się w jej krajobraz. Zobaczcie kultowe miejsca Rakowa, niestety niektóre z nich przeszły sporą metamorfozę.

Raków to było niegdyś serce przemysłowe Częstochowy. Do dziś znajduje się tu wiele zakładów, w tym najsłynniejszy - huta. To właśnie wokół rakowskiej huty rozwinęła się dzielnica, której kręgosłup urbanistyczno-komunikacyjny stanowi Aleja Pokoju.

Jak podaje Andrzej Kuśnierczyk w Encyklopedii Częstochowy, obszar obecnej dzielnicy Raków to dawne Pustkowie Raków i las o tej samej nazwie nad Wartą. Pod koniec XVIII w. w Rakowie mieszkało 55 osób (w 9 domach), osada zawdzięczała swój rozwój wybudowanej w 1895–1900 Hucie „Częstochowa”. W rejonie dzisiejszych ulic Okrzei, Limanowskiego i Łukasińskiego powstała kolonia fabryczna, składająca się z domu dyrektora, budynków majstrowskich oraz robotniczych. Zbudowano też budynek (w stylu francuskiego neobaroku) zwany Pałacem Hantkego.

Pod względem administracyjnym Raków przez długi czas był wsią należącą do gminy Huta Stara, kolonia fabryczna posiadała ulice, od 1904 elektryczność, pomoc medyczną zapewniał (od 1906) szpital i ambulatorium Huty „Częstochowa”, działała ochronka i szkoła przyfabryczna. Funkcjonował tutaj amatorski zespół teatralny, a także biblioteka. Szczególną aktywność wykazywały organizacje sportowe: od 1904 działało tu Koło Kolarskie Raków przekształcone w Rakowskie Towarzystwo Cyklistów, w 1921 powstał klub piłkarski Racovia, a obecnie Raków Częstochowa. W 1928 Raków (liczący ok. 7 tys. mieszkańców) został włączony (wraz z Dąbiem) w granice Częstochowy, w 1930 dokonano korekty rozszerzającej tereny przyłączone do miasta.

Parafia Raków wyodrębniona została w 1910 z parafii pw. św. Zygmunta. Parafialny kościół pw. św. Józefa został wybudowany w latach 1926–33 wg projektu Stefana Szyllera i Wiesława Kononowicza. Po 1945 wraz z rozbudową Huty powstały osiedla Raków I (w 1949), Raków II i Raków III, wytyczono aleję Pokoju, którą od 1958 kursują tramwaje (do 1971 tramwaj jeździł także ul. Łukasińskiego), łącząc Raków ze Śródmieściem, Tysiącleciem i Północą.

W latach 70. powstała na Rakowie trasa szybkiego ruchu (kiedyś DK-1, a obecnie DK-91) z charakterystyczną estakadą na początku al. Pokoju. W 2021 roku estakada została rozebrana, a w jej miejscu rozpoczęła się budowa nowego obiektu. Od 2001 w dzielnicy funkcjonuje Centrum Handlowe „Jagiellończycy”, które powstało w miejscu dawnego targowiska na wolnym powietrzu.

W 2006 przy al. Pokoju odsłonięto Pomnik Orląt Lwowskich (wg projektu Szymona Wypycha). Plac Orląt Lwowskich wyremontowano i w miejsce dawnej fontanny powstała nowa z tryskającymi strumieniami. W dzielnicy (w Pałacyku Hantkego) działa Miejski Dom Kultury (dawny Zakładowy Dom Kultury Huty „Częstochowa”, później Młodzieżowy Dom Kultury) – z salą widowiskową i pływalnią. W sąsiedztwie stacji kolejowej i wiaduktu przy al. Pokoju znajduje się Rezerwat Archeologiczny – placówka Muzeum Częstochowskiego. W pawilonie zaprojektowanym przez Włodzimierza Ściegiennego (1965) mieści się zakonserwowane cmentarzysko z okresu kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (750–550 lat p.n.e.).

W dzielnicy działało też przez lata kino "Relax", które otwarto w 1968 roku (na tyłach budynku znajdował się schron przeciwatomowy). Niestety kino zostało zamknięte w 2001 roku i zaadaptowane na supermarket - najpierw mieścił się tu Leader Price, potem Tesco, a obecnie Netto. Na górnej kondygnacji od lat znajduje się sklep z ubraniami i akcesoriami dla dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera