Szczepionka na COVID-19 Johnson & Johnson może być skuteczna już po pierwszej dawce. Wyniki badań są obiecujące

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson może być skuteczna już po pierwszej dawce. Badania wykazały, że szczepionka opracowywana przez amerykańską firmę, wykazała 72% skuteczności w USA. Skuteczność preparatu potwierdzony u 66 procent zaszczepionych, 28 dni po podaniu preparatu.

W badaniu globalnym szczepionki, wzięły udział 44 tysiące chętnych z czego 468 miało objawy zakażenia COVID-19. Szczepionka osiągnęła 85 procent ogólnej skuteczności w zapobieganiu ciężkim chorobom i wykazaniu całkowitej ochrony przed hospitalizacją i śmiercią związaną z COVID-19.

Opublikowane przez firmę Johnson & Johnson dane z trzeciej fazy badań szczepionki, które wykazały, że badana pojedyncza dawka szczepionki COVID-19 opracowywana w Janssen Pharmaceutical Companies spełniła wszystkie podstawowe i kluczowe drugorzędne punkty końcowe.

Wśród wszystkich uczestników z różnych regionów geograficznych, w tym osób zakażonych pojawiającym się wariantem wirusa, szczepionka przeciw COVID-19 firmy Janssen była w 66 procentach w zapobieganiu umiarkowanemu do ciężkiego COVID-19 w 28 dni po szczepieniu. Początek ochrony obserwowano jednak już w 14 dniach od podania szczepionki.

Szczepionka na COVID-19 - pytania i odpowiedzi. Jakie są prz...

Poziom ochrony przed umiarkowanym do ciężkiego zakażeniem COVID-19 wyniósł 72 procent w Stanach Zjednoczonych, 66 procent w Ameryce Łacińskiej i 57 procent w Afryce Południowej, 28 dni po szczepieniu.

- Firma Johnson & Johnson podjęła globalne wysiłki w celu zwalczania pandemii COVID-19 rok temu i wykorzystała wszystkie swoje możliwości, a także ogromne partnerstwa publiczno-prywatne, aby umożliwić opracowanie szczepionki jednorazowej. Naszym celem przez cały czas było stworzenie prostego, skutecznego rozwiązania dla jak największej liczby osób i wywarcie maksymalnego wpływu na zakończenie pandemii - powiedział Alex Gorsky, prezes zarządu i dyrektor generalny Johnson & Johnson.

- Jesteśmy dumni, że osiągnęliśmy ten decydujący kamień milowy, a nasze zobowiązanie do rozwiązania tego globalnego kryzysu zdrowotnego jest pilne dla wszystkich i wszędzie - dodaje Gorsky.

Szczepionka wykazała skuteczność u 85 procent w zapobieganiu ciężkiej chorobie we wszystkich badanych regionach po 28 dni od szczepienia u wszystkich dorosłych w wieku 18 lat i starszych. Skuteczność przeciwko ciężkiej chorobie wzrastała z czasem, a po 49 dniach nie odnotowano żadnych przypadków u zaszczepionych uczestników.

- To najlepsze wyniki po jednej dawce szczepionki na COVID-19, jakie obserwujemy na ten moment. Potencjał znacznego zmniejszenia obciążenia ciężką chorobą, poprzez zapewnienie skutecznej i dobrze tolerowanej szczepionki przy zaledwie jednej immunizacji, jest kluczowym elementem globalnej reakcji na zdrowie publiczne - stwierdził dr Paul Stoffels, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego i dyrektor naukowy, Johnson & Johnson.

- Jednorazowa szczepionka jest uważana przez Światową Organizację Zdrowia za najlepszą opcję w warunkach pandemii, zwiększającą dostęp, dystrybucję i zgodność. Osiemdziesiąt pięć procent skuteczności w zapobieganiu ciężkiej chorobie COVID-19 i zapobieganiu interwencjom medycznym związanym z COVID-19 potencjalnie ochroni setki milionów ludzi przed poważnymi i śmiertelnymi skutkami COVID-19. Daje także nadzieję na złagodzenie ogromnego obciążenia systemów opieki zdrowotnej i społeczności - dodaje.

Szczepionka Janssen przeciwko COBID-19, może być dystrybuowana standardowymi kanałami dla szczepionek. Szacuje się, że jeśli uzyska zezwolenie, jako szczepionka jednodawkowa, będzie stabilna przez dwa lata w temperaturze -20 ° C (-4 ° F), z czego co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze 2-8 ° C (36 ° F– 46 ° F). Firma dostarczy szczepionkę, korzystając z tych samych technologii łańcucha chłodniczego, które są obecnie wykorzystywane do transportu innych innowacyjnych leków.

- Te wyniki są świadectwem niezwykłych wysiłków wszystkich zaangażowanych w nasz program kliniczny kandydatów na szczepionkę COVID-19 i jesteśmy niezmiernie wdzięczni personelowi badań klinicznych i uczestnikom badań za ich nieoceniony wkład - powiedział dr Mathai Mammen. D., Global Head, Janssen Research & Development.

- Zmiana trajektorii pandemii będzie wymagała masowych szczepień, aby wytworzyć odporność stada, a schemat pojedynczej dawki z szybkim początkiem ochrony oraz łatwą dostawą i przechowywaniem stanowi potencjalne rozwiązanie umożliwiające dotarcie do jak największej liczby osób. Możliwość uniknięcia hospitalizacji i zgonów zmieniłaby zasady walki z pandemią - dodał.

Firma zamierza złożyć wniosek o zezwolenie na używanie w sytuacjach awaryjnych (EUA) w Stanach Zjednoczonych na początku lutego i oczekuje, że produkt będzie dostępny do wysyłki natychmiast po autoryzacji.

Tekst powstał w oparciu o informacje i dane firmy Johnson & Johnson.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie