Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szeregowi posłowie są zdecydowanie bogatsi, niż partyjni liderzy

źródło: Money.pl
Ewa Kopacz
Ewa Kopacz Maciej Gapiński
Z analizy wszystkich poselskich oświadczeń majątkowych, przeprowadzonej przez portal Money.pl wynika, że szeregowi posłowie są zdecydowanie bogatsi, niż partyjni liderzy. Ewa Kopacz jest biedniejsza od najbardziej majętnych posłów PO o prawie 35 milionów złotych. Jarosław Kaczyński, polityczny przywódca Prawa i Sprawiedliwości, przy niektórych swoich posłach wypada równie blado. Jedynie Janusz Palikot jest i politycznym i finansowym liderem swojego ugrupowania.

Money.pl prześwietlił i oszacował majątki polskich parlamentarzystów na podstawie ich oświadczeń za 2014 rok. Posłowie i senatorowie są zobowiązani składać je co roku do Kancelarii Sejmu. Najbogatszy wśród partyjnych liderów jest bezsprzecznie Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota (wcześniej Twojego Ruchu) kontroluje aktywa warte ponad 5 milionów złotych. Największą część dorobku stanowią warte 3 miliony złotych meble i obrazy.

Na drugim miejscu zestawienia najbogatszych liderów jest Leszek Miller. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej dysponuje majątkiem wartym ponad 2 miliony złotych. Największą część stanowią nieruchomości, najmniejszą z kolei groszowe akcje Petrolinvest. Kilka lat temu warte 800 złotych za jedną, dziś tylko 16 groszy.

Ostatni na podium jest Jarosław Kaczyński, który może się pochwalić dobytkiem o wartości 1,5 miliona złotych. W jego przypadku najcenniejszy jest posiadany dom.
Najbogatsi liderzy partii i klubów parlamentarnych
Posłowie i posłanki
Partia
Gotówka*
Nieruchomości i ruchomości
Cały majątek**

1.Janusz
Palikot
Ruch Palikota
114 728 zł
4 914 450 zł
5 029 178 zł

 

2. Leszek
Miller
SLD
222 431 zł
1 860 000 zł
2 082 432 zł

 

3. Jarosław
Kaczyński
PiS
20 000 zł
1 500 000 zł
1 520 000 zł

 

4. Janusz
Piechociński
PSL
195 824 zł
562 000 zł
757 824 zł

 

5. Jarosław
Gowin
Zjednoczona Prawica
20 000 zł
650 000 zł
670 000 zł

 

6. Ewa
Kopacz
PO
76 712 zł
465 000 zł
541 712 zł

Źródło: Money.pl na podstawie oświadczeń majątkowych posłów na dzień 31 grudnia 2014 roku
* złotówki i dewizy przeliczone po kursach NBP z 26 maja 2015
**cały majątek deklarowany przez posłów, także z uwzględnieniem akcji, obligacji, udziałów w firmach i innych papierów wartościowych, które ujęli w oświadczeniach

Jak wynika z analizy Money.pl, najbiedniejszym liderem jest premier Ewa Kopacz. Szef rządu dysponuje majątkiem o wartości 541 tysięcy złotych. Niewiele bogatsi są Janusz Piechociński i Jarosław Gowin ze Zjednoczonej Prawicy.

Jak się okazuje - przywódca partii może być zdecydowanie biedniejszy niż jego podwładni. Tak jest w przypadku właśnie premier Ewy Kopacz, Janusza Piechocińskiego czy Jarosława Gowina. Majątek pani premier jest trzy razy mniejszy niż średni posiadany przez jej partyjnych kolegów. Przywódcom partyjnym daleko również do sejmowej czołówki.

Majątek Jarosława Kaczyńskiego jest o ponad 11 milionów mniejszy niż najbogatszej posłanki Prawa i Sprawiedliwości - Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk. Z kolei najbogatsi posłowie Platformy Obywatelskiej kontrolują o ponad 35 milionów więcej niż premier Ewa Kopacz. Janusz Piechociński również jest tylko politycznym liderem PSL - finansowym natomiast jest Krzysztof Borkowski, który ma 11 milionów złotych.
Wyjątkiem od reguły biedny lider - bogaci podwładni jest Janusz Palikot oraz Jarosław Kaczyński. Przewodniczący klubu Ruch Palikota i jednocześnie najbogatszy jego członek. Palikot może się pochwalić majątkiem wartym pięć razy większym niż średnia dla członków jego klubu. Z kolei Jarosław Kaczyński dysponuje majątkiem średnio dwa razy większym niż średnia w partii.

 

Platforma ofiarą wielkości?
Analiza wszystkich oświadczeń majątkowych pozwoliła również odpowiedzieć na pytanie: parlamentarzyści z której partii są najbogatsi? W tej statystyce ofiarą swojej wielkości i liczby kontrolowanych mandatów jest Platforma Obywatelska. Posłowie tego ugrupowania łącznie posiadają majątek wart 357 milionów złotych. Składają się na to oszczędności, samochody, akcje, obligacje oraz oczywiście grunty i nieruchomości.

Opracowanie Money.pl na podstawie danych Kancelarii Sejmu
 
Posłowie drugiego pod względem wielkości klubu - Prawa i Sprawiedliwości - mogą pochwalić się majątkami o łącznej wartości 111 milionów złotych. Na kolejnym miejscu podium praktycznie ex aequo znajdują się posłowie SLD i PSL, którzy mogą się pochwalić łącznymi majątkami w wysokości 56 milionów złotych. Na kolejnych miejscach znajduje się Ruch Palikota (11 milionów złotych) oraz Zjednoczona Prawica (7,2 miliona złotych).

Statystyki wyglądają podobnie, gdy pod uwagę weźmiemy nie łączny, ale średni majątek przypadający na posła.Na pierwszym miejscu są posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy średnio dysponują majątkiem 1,7 miliona złotych. Drugie miejsce zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej - szeregowy poseł średnio ma na koncie 1,6 miliona złotych w gotówce i nieruchomościach. Kolejne miejsca to PSL (1,45 miliona złotych), Ruch Palikota (1 milion) oraz Prawo i Sprawiedliwość (831 tysięcy złotych). Okazuje się, że średnio najmniej mają posłowie Zjednoczonej Prawicy. Średnio na każdego z 15 członków klubu przypada majątek wart 480 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!