18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki: Ponad pół miliona turystów [NOWA LISTA MIEJSC]

Redakcja
Browar Obywatelski w Tychach jest nowym obiektem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Ślaskiego
Browar Obywatelski w Tychach jest nowym obiektem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Ślaskiego ARC
Dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Sosnowcu nie są już na Szlaku Zabytków techniki Województwa Śląskiego. Nie spełniały minimalnych wymagań. Na ich miejsce na liście znalazł się Browar Obywatelski w Tychach i Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Poznaj nowa listę miejsc na szlaku, który w 2012 r. odwiedziło 580 tys. gości.

580 tys. turystów odwiedziło w 2012 r. obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. To ponad 40 tys. osób więcej niż rok wcześniej - podały władze samorządowe województwa.

ZOBACZ I KONIECZNIE POZNAJ:
SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI

Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny woj. śląskiego. Łączy najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie. Obiekty Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym

Co roku liczba odwiedzających Szlak turystów stopniowo rośnie. "W ciągu ostatnich czterech lat zajrzały do nas ponad dwa miliony turystów. Aby przewieźć taki tłum zwiedzających trzeba by było prawie 29 tysięcy autobusów" - zaznaczył członek zarządu woj. śląskiego Jerzy Gorzelik. Liczba ta to zbliża się również do połowy wszystkich mieszkańców regionu.

Aby w tym roku nadal ją zwiększać przygotowano m.in. całoroczny konkurs. Na osoby, które do końca 2013 r. odwiedzą co najmniej 10 z 36 obiektów Szlaku, potwierdzając to zebranymi na miejscu pieczątkami, będą czekać gadżety. O ulotki i pieczątki należy pytać w miejscach wymienionych na stronie www.zabytkitechniki.pl, w zakładce "Podróżuj po Szlaku".

Tylko jeden z ważniejszych obiektów Szlaku, zabrzańską kopalnię Guido, w 2011 r. odwiedziło łącznie ok. 90 tys. osób. W ub. roku podziemia kopalni zwiedziło 103 tys. turystów, a kolejne 10 tys. uczestniczyło na powierzchni w tamtejszych wydarzeniach corocznego święta Szlaku - "Industriady".

"Industriada" to ważna impreza dla Szlaku - przyciągająca nowych odwiedzających. W jej pierwszej edycji - w 2010 r. - uczestniczyło 29 tys. osób, w 2011 r. było to już 54 tys. osób, a w ub. roku - 62 tys. Z badań wynika, że 50 proc. uczestników święta po raz pierwszy w życiu odwiedza wtedy zabytek techniki. W tym roku "Industriada" odbędzie się 8 czerwca. Organizatorzy zapowiadają, że pierwsze szczegóły programu podadzą wkrótce.
Odrębne działania kierowane będą do nauczycieli śląskich szkół. Zajęcia muzealne dla uczniów śląskich szkół w obiektach wpisanych na listę Szlaku przygotował bowiem - we współpracy z urzędem marszałkowskim - Klub Nauczyciela Regionalisty z Katowic. Dobiegają już końca prace nad scenariuszami zajęć poświęconymi dziesięciu obiektom Szlaku m.in. Galerii Szyb Wilson w Katowicach, Zabytkowej Stacji Wodociągową "Zawada" w Karchowicach, robotniczej Kolonii "Ficinus" w Rudzie Śląskiej z 1867 roku.

Scenariusze mają zostać upowszechnione w początku marca. Zajęcia nie będą dotyczyły wyłącznie historii; będą to scenariusze zajęć z różnych przedmiotów - języka polskiego, fizyki, chemii. Pierwsze zajęcia planowane są na wiosnę tego roku. Udział w nich będą mogli wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W tym roku być może uda się wzbogacić ekspozycje dwóch obiektów Szlaku - Muzeum Energetyki w Łaziskach oraz zabytkowej stacji wodociągowej w Zawadzie. Zaplanowano m.in. rozmowy samorządów z ich właścicielami odnośnie współfinansowania tego przedsięwzięcia.

Szlak Zabytków Techniki od kilku lat łączy najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim, m.in. Kopalnię "Guido" w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach czy Muzeum Piwowarstwa w Tychach.

Z początkiem stycznia dwa dotychczasowe obiekty Szlaku zostały z niego wykreślone. Chodzi o dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Sosnowcu, które nie spełniały minimalnych kryteriów Szlaku. W ich miejsce przyjęte zostały Browar Obywatelski w Tychach i Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Dzięki unijnej dotacji (ok. 5 mln zł) remontowany wkrótce będzie też (łącznie za 6 mln zł) zaniedbany i niszczejący XIX-wieczny młyn w Żarkach. Po zakończeniu prac ma tam powstać muzeum młynarstwa i innych rzemiosł. Władze gminy chciałyby, aby również ten zabytek trafił wówczas na listę Szlaku. PAP


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!