Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Śląskie TAK i NIE

Marek Szołtysek
W XII wieku we Francji żył Piotr Abelard, znany dziś głównie z tragicznej miłości do Heloizy. A to tylko mały wątek z bogatego żywota tego filozofa. Jednak przywołuję pamięć wielkiego Abelarda z powodów iście śląskich. Nie, nie był on Ślązokiem, ale przesłanie jednego z jego dzieł może nam rozjaśnić kilka śląskich spraw. Chodzi o łaciński traktat "Sic et Non", czyli "Tak i Nie".

Daje w nim liczną grupę przykładów sprzeczności, znajdujących się w Biblii i w dziełach ojców Kościoła, czyli pierwszych chrześcijańskich naukowców. A chodzi o to, że coś z pozoru może być sprzeczne, przykładowo cukier i sól, ale są wszak potrawy - jak schab ze śliwkami - gdzie element słodki i słony do siebie pasują. Podobnie też jest ze śląską kulturą, gdzie od wieków przenikają się trzy główne kulturowe wątki - czeskie, polskie i niemieckie. I teraz mądrość powinna nam podpowiadać - niezależnie, czy jesteśmy, czy nie jesteśmy obeznani z filozofią Abelarda - aby podchodzić do tych trzech wątków harmonijnie, czyli dostrzegać ich wzajemne relacje i uzupełnianie się.

Powinniśmy też docierać do istoty tych kłębiących się na Śląsku kultur, gdzie zobaczymy, iż nie ma tu sprzeczności. Bowiem przy głębokiej analizie wcale wątek polski i niemiecki - bo one są najczęściej przeciwstawiane - nie są i nie muszą być postrzegane jako wykluczające się kategorie: tak albo tak. Oczywiście były w dziejach Śląska takie momenty skrajne, gdzie polskość i niemieckość tych ziem były sobie przeciwstawiane, jak szczególnie czasy bismarckowskiego kulturkampfu, jak okres powstań śląskich, czas hitleryzmu czy komunizmu.

Ale przecież dzisiaj - w tym według mnie jednym z najlepszych okresów w dziejach nowożytnego Śląska - powinniśmy się już wreszcie umieć wznieść trochę wyżej w naszej śląskiej filozofii patrzenia na świat. Ale jak jest? Moje doświadczenia mówią niestety, że jak przykładowo odradzam manierę krytykowania w czambuł powstańców śląskich - to momentalnie krytykowany jestem za polskość, a jak piszę o niemieckich wątkach na Śląsku albo publikuję w swych książkach zdjęcia Ślązoków w niemieckich mundurach - to natychmiast wylewa się na mnie oskarżenia o promowanie niemieckości. Z czego się to bierze? Chyba z braku wiedzy, z nadmiaru emocji i czasami ze złej woli!

A już tak na koniec metodą Abelarda pokażmy kilka otaczających nas sprzeczności.

SPRZECZNOŚĆ NIEMIECKA: Niektórym niemiecka kultura na Śląsku nie odpowiada, ale jeżdżenie niemieckimi autami im odpowiada.

A teraz SPRZECZNOŚĆ POLSKA: Jedni polską kulturę krytykują za nieudacznictwo, a z drugiej strony głoszą, jak to udało się Polsce namówić powstańców śląskich na zrobienie powstań, choć oni rzekomo wcale tego nie chcieli.

Oraz SPRZECZNOŚĆ ŚLĄSKA: Ślązok jest wspaniały, a jednocześnie dupowaty. I czy ktoś z tego coś rozumie, bo ja tak i nie.


*Wyszedł ze szpitala i zmarł. Zwłoki znaleziono po roku 35 m od szpitala
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]
*Zmiana opon na zimowe obowiązkowa. ZOBACZ GDZIE i DLACZEGO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!