Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital-spółka to odwleczenie wyroku albo szansa na sukces

Tomasz Szymczyk
W ostatnim czasie w sosnowieckim szpitalu zmodernizowano część oddziałów, m.in. geriatrię
W ostatnim czasie w sosnowieckim szpitalu zmodernizowano część oddziałów, m.in. geriatrię Lucyna Nenoff
Na przełomie sierpnia i września Szpital Miejski w Sosnowcu ma funkcjonować jako Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o. Zielone światło dla przekształcenia lecznicy dali w ubiegły czwartek sosnowieccy radni. Projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki poparło piętnaścioro sosnowieckich radnych, troje było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu (nie głosowało dziewięciu radnych). Przed głosowaniem swoje argumenty przedstawiła sosnowiecka opozycja.

- Nie mamy gwarancji na 12 milionów złotych. Przekazujemy cały sprzęt, a co, jeśli będzie prywatyzacja? Boję się o świadczenia dla ludności. Nie ma też gwarancji zatrudnienia dla pracowników - mówiła radna Alicja Skarbińska-Poznańska z Prawa i Sprawiedliwości.

- To w pełni nieuzasadnione obawy. Spółka przejmie wszystkie obowiązki obecnego szpitala, także nie wymaga to żadnych pakietów, bo nie wiąże się to z jakimikolwiek działaniami, które miałyby skutkować zwolnieniami pracowników - mówi odpowiedzialny za sprawy służby zdrowia wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec, który dodaje też, że nie zmieni się struktura organizacyjna lecznicy - nadal funkcjonować będzie w obiektach przyul. Zegadłowicza i w Zagórzu.

Spółka ma zacząć funkcjonować już za niecałe dwa miesiące, co oznacza, że przed urzędnikami teraz sporo pracy.

SZPITAL MIEJSKI W SOSNOWCU JAK NOWY [CZYTAJ W DZ]

- Kiedy mamy już te uchwały, będziemy wyliczać wskaźnik 0,5. Będzie to możliwe około połowy lipca. Przejmiemy zobowiązania w kwocie 12 milionów złotych, po to, żeby podpisać akt założycielski spółki u notariusza, a potem złożyć wniosek do KRS-u - wyjaśnia Zbigniew Szaleniec. - Myślę, że zgodnie z założonym planem pod koniec sierpnia lub na początku września szpital będzie już spółką z o.o. - dodaje wiceprezydent. Zbigniew Szaleniec zapewnia również, że nie ma mowy o prywatyzacji sosnowieckiej lecznicy. - To absolutnie nie jest brane pod uwagę, nawet w najdalszej przyszłości - deklaruje.

W przypadku przekształcenia szpitala w spółkę pacjenci nie muszą się obawiać zmian w kontraktowaniu świadczeń medycznych.
- W takim przypadku zastosowanie znajduje art. 80 ust. 4 ustawy o działalności leczniczej. Zmiana tego typu ma charakter formalnoprawny i pozostaje bez wpływu na leczenie i sytuację pacjenta - dowiadujemy się w Śląskim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zdaniem dr. Marcina Kautscha z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przekształcenie szpitala w spół-kę ma sens, jeśli pójdą za tym kolejne działania. - To rozwiązanie dobre w teorii albo przekute na sensowne rozwiązania w przyszłości, albo odwleczenie wyroku. Doświadczenie pokazuje, że jeżeli placówka jest za-dłużona, to jest niedostosowana do potrzeb otoczenia. Czy nowa forma prawna coś zmieni? Jeżeli władze miasta nie podejmą jednocześnie dodatkowych działań, to przekształcenie nie ma sensu - uważa dr Kautsch. - Nowe struktury wymuszają konieczność pilnowania pewnych spraw. SP ZOZ ma możliwość bezkarnego zadłużania się, w przypadku spółki trzeba w takim przypadku szybko podejmować działania naprawcze - dodaje.

Tutaj są spółki

Tarnowskie Góry: Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy im. B. Hagera od 2010 roku działa jako spółka akcyjna. Jedynym udziałowcem jest powiat tarnogórski. Po trzech latach spółka jest w fatalnej sytuacji finansowej. NSA uchylił uchwałę Rady Powiatu o przekształceniu SPZOZ w spółkę. Stało się to jednak już wtedy, gdy nowa spółka działała.

Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach sp. z o.o. utworzono w 2001 r.Umowę spółki zawarto 10.01.2002 r. Jedynym wspólnikiem jest gmina Żory. W ramach podmiotu działają trzy przedsiębiorstwa, w tym m.in. Szpital Miejski w Żorach. Od 2008 r. żorski szpital działa jako spółka prawa handlowego ze 100-proc. udziałem miasta.

Zabrze: szpital miejski kilka lat temu został spółką z o.o. Udało mu się wyjść na prostą, ale nie obyło się bez zwolnień pracowników.

W poniedziałek sejmik zdecydował o przekształceniu w spółkę Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Sosnowcu oraz Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty