Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztafeta Niepodległości dobiegła do Jaworzna ZDJĘCIA Biegacze finiszowali na Rynku

tos
Sztafetę Niepodległości zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawca to biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. W organizację biegu włączyły się również samorządy, po terenie których wytyczono trasę Sztafety.
Sztafetę Niepodległości zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawca to biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. W organizację biegu włączyły się również samorządy, po terenie których wytyczono trasę Sztafety. tos
Na jaworznickim rynku wyznaczono metę Sztafety Niepodległości, którą zorganizowała diecezja sosnowiecka we współpracy z miastami i gminami Klucze, Olkusz, Bolesław, Sławków, Sosnowiec i Jaworzno. Biegacze reprezentujący różne grupy wiekowe i zawodowe wyruszyli spod mogiły legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami, która znajduje się w Bydlinie, skąd udali się do Jaworzna.

Sztafeta Niepodległości dobiegła do Jaworzna

Sztafetę Niepodległości zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawca to biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. W organizację biegu włączyły się również samorządy, po terenie których wytyczono trasę Sztafety.

- Zanim odmówimy modlitwę, chciałem serdecznie pogratulować. Na tym przepięknym jaworznickim rynku kończy się sztafeta. Pierwsza w historii, ale myślę, że nie ostatnia patrząc na to, jakich wspaniałych biegaczy mamy - mówił na mecie biskup Grzegorz Kaszak wyróżniając dwójkę biegaczy - Adama Małysę i Tomasza Kowalskiego, którzy przebiegli cały dystans z Bydlina do Jaworzna o długości 62,8 kilometra.

27 kilometrów to z kolei dystans bryg. Patrycjusza Fudały, zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu, który przebiegł 27-kilometrowy dystans między Sławkowem a Jaworznem.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Reprezentuje Państwową Straż Pożarną, ale także mogę uczcić to, co najważniejsze - honor poległych Polaków w walce o niepodległość. Dzięki nim możemy tutaj być i biegać w wolnym kraju bez ucisku. Trzeba coś od siebie dać, żeby oni wiedzieli, że o nich pamiętamy - mówił na mecie.

Razem z nim w Sztafecie uczestniczyli dwaj synowi 15-letni Michał i 10-letni Mariusz.

- Jestem z nich dumny, bo też uczcili. Krzewimy patriotyzm również wśród młodych. Cieszę się, że tak do tego podchodzą i zaczynają rozumieć co to znaczy być Polakiem dumnym ze swojego kraju - dodał Patrycjusz Fudała.

- Nim ta Sztafeta była możliwa, pokolenia przed nami biegły w innej sztafecie - sztafecie do niepodległości. Życzę wszystkim tutaj obecnym, żeby nigdy nie musiało być już tak, że trzeba będzie biec w sztafecie do niepodległości. Myślę, że to najlepsze życzenia, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju i wolnym świecie - powiedział na mecie prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Uczestnicy biegu zapalili znicze przy Pomniku Niepodległości na jaworznickim rynku. Wysłuchali też piosenek "Taki kraj", "Biały krzyż" i "Świecie nasz" w wykonaniu Martyny Pluty i Wiktorii Banasik z jaworznickiego Teatru Sztuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!