MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja wspiera pracownię rezonansu magnetycznego w Bielsku-Białej

JAK
Skaner - Siemens Magnetim Altea - wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała pacjenta
Skaner - Siemens Magnetim Altea - wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała pacjenta Materiały Prasowe
Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego powstała w Bielsku-Białej. Pracownia ma powierzchnię 160 metrów kw. i będzie realizować badania z całego Podbeskidzia. Koszt inwestycji to 12 mln złotych. Innowacją jest wsparcie zespołu radiologów przez technologię wykorzystującą sztuczną inteligencję.

Rezonans magnetyczny należy do najbardziej szczegółowych i najbezpieczniejszych metod diagnostyki obrazowej. Używany w pracowni powstałej przy bielskiej ul. Oświęcimskiej 39 skaner - Siemens Magnetim Altea - wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała pacjenta. Aparatura ta, szczególnie cenna w badaniach neurologicznych i onkologicznych, korzysta z technologii BioMatrix, która dostosowuje badanie do indywidualnych cech pacjenta.

Wsparcie diagnostyki sztuczną inteligencją

Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu badania takie jak skanowanie głowy, kręgosłupa czy stawów mogą być wykonywane powtarzalnie i precyzyjnie z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Aparat posiada dedykowane cewki, które służą do diagnozowania konkretnych części ciała, co znacząco wpływa na dokładność badania.

- Dla nas pacjent jest na pierwszym miejscu, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup aparatury, która dba o jego komfort, m.in. poprzez skrócenie czasu badania nawet o 60 procent. Przykładowo skanowanie odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa potrwa tylko 5 minut! Dodatkowo osoby źle znoszące zamknięcie ucieszy fakt, że nasz aparat nie ma zwartej zabudowy, pierścień ma średnicę zaledwie 70 cm, dodatkowo nad głową pacjenta znajduje się lustro, które odbija wnętrze sali, co niweluje uczucie klaustrofobii – podkreśla Agnieszka Swadźba, wiceprezes spółki Diagnostyka obrazowa Bielsko-Biała.

Z kolei Jakub Białek, prezes zarządu spółki, z zawodu fizjoterapeuta stwierdził, że podstawą pracy lekarzy i fizjoterapeutów są badania diagnostyczne, dlatego cieszy się, iż na Oświęcimskiej 39 wraz z otwarciem diagnostyki obrazowej mogą zaproponować pacjentom kompleksową diagnostykę.

Kompleksowe badania, krótkie terminy

- Od badań laboratoryjnych po badania obrazowe, dzięki czemu można od razu wdrożyć odpowiednie leczenie i terapię. Krótki termin realizacji zapewni użycie zaawansowanej technologii, ale także zatrudnienie zespołu lekarzy radiologów i techników elektroradiolgów, pracujących na miejscu w placówce przy Oświęcimskiej. Ponadto współpracujemy z zespołem radiologów w systemie zdalnym. Wszystko to pozwoli przyjmować pacjentów sześć dni w tygodniu - mówi prezes Białek.

W Diagnostyce obrazowej Bielsko-Biała wykonywane są także tradycyjne rentgenowskie prześwietlenia, a pacjentów ucieszy fakt, że placówka podjęła już starania o kontrakty z NFZ oraz regionalnymi podmiotami medycznymi i prywatnymi ubezpieczycielami. Zapisy na badania ruszają 1 lipca, a pierwszy pacjent zostanie zbadany 15 lipca br.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni