Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tadeusz Kijonka: jestem rybniczaninem z Radlina, Polakiem ze Śląska

Bartosz Wojsa
Tadeusz Kijonka w Rybniku
Tadeusz Kijonka w Rybniku Bartosz Wojsa
- Nigdy nie miałem wątpliwości, co do tego, kim jestem. Jestem Rybniczaninem z Radlina, Ślązakiem z rybnickiego i Polakiem ze Śląska – mówił w Rybniku Tadeusz Kijonka, poeta, publicysta, eseista, wybitna postać polskiej kultury.

Tadeusz Kijonka pojawił się w rybnickiej bibliotece!

- Nigdy nie miałem wątpliwości, co do tego, kim jestem. Jestem Rybniczaninem z Radlina, Ślązakiem z rybnickiego i Polakiem ze Śląska – mówił Tadeusz Kijonka, poeta, publicysta, eseista, wybitna postać polskiej kultury.

Przybył do Rybnika w środę wieczorem, na spotkanie w Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w ramach 45. Rybnickich Dni Literatury do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tadeusz Kijonka - poeta, publicysta, krytyk, wydawca, działacz kulturalny i autor utworów scenicznych. Urodził się 10 listopada 1936 roku w Radlinie. Znany jest m.in. z takich zbiorów wierszy jak "Rzeźba w czarnym drzewie", "Kamień i dzwony" czy "Pod Akropolem".

Tadeusz Kijonka jest także czynnym dziennikarzem, autorem setek artykułów, reportaży, szkiców literackich, esejów, portretów biograficznych, felietonów i licznych opracowań. Inicjator wielu działań kulturalnych na Śląsku, organizator konkursów literackich, sesji, konferencji, sympozjów, spotkań autorskich oraz imprez jubileuszowych. W plebiscycie "Gazety Wyborczej" znalazł się w gronie najwybitniejszych Ślązaków XX wieku.

- To postać nierozerwalnie związana z Rybnickimi Dniami Literatury. Jest znaną postacią literackiej sceny, świata ogólnopolskiej polityki oraz lokalnego życia kulturalnego – zapowiadali organizatorzy spotkania.

Na miejscu zjawiło się sporo zainteresowanych mieszkańców naszego miasta, którzy z uwagą słuchali wykładu pana Tadeusza. Pojawiła się również rodzina autora, która wspierała go w trakcie wykładu. Pan Kijonka na koniec spotkania odczytał także kilka ze swoich utworów.

Przypomnijmy, że w ramach Rybnickich Dni Literatury odwiedziły nas już takie osobistości jak prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca, specjalistą w zakresie języka mediów, czy Jacek Hugo-Bader - dziennikarz i reportażysta. Jedną z głównych atrakcji tegorocznych Rybnickich Dni Literatury ma być z kolei koncert galowy z okazji jubileuszu 50-lecia Teatru Ziemi Rybnickiej. Tematem przewodnim imprezy będą "Oskarowe przeboje muzyki filmowej". Koncert zostanie zorganizowany w sobotę, 18 października, o godzinie 17 w Rybnickim Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!