Spis treści
Tajemnicza choroba zbiera żniwo wśród kotów w całej Polsce
Kilka tygodni temu media społecznościowe zalane zostały przez informacje i apele użytkowników w sprawie tajemniczych, dramatycznych i nagłych zgonów kotów. Wybuchła prawdziwa panika! Czy faktycznie jest się czego bać?
Po pierwszych niepokojących doniesieniach lekarze weterynarii rozpoczęli intensywne badania, które miały dać odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę dzieje się z kotami.
- Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które dadzą się potwierdzić metodami naukowymi. Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę. Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski - przekazał 23 czerwca Główny Inspektorat Weterynarii.
Pierwsze badania potwierdzają wirus ptasiej grypy H5N1
Pobrany do badań materiał udało się przebadać i wysnuć pierwsze wnioski. Nie napawają one optymizmem. Tajemnicza choroba kotów to najprawdopodobniej wirus ptasiej grypy.
- Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew - podaje GIW.
Jak chronić swojego kota? Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach podpowiada
Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów, które pozwolą na zebranie specjalistom bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.
Jak i kiedy koty mogą zarażać się wirusem ptasiej grypy? Niestety, na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.
Lekarze weterynarii ustalili jednak kilka zasad, których wprowadzenie w codzienne życie na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc ustrzec naszych futrzanych czworonożnych przyjaciół przed złapaniem wirusa.
Zobaczcie i zapiszcie na później, żeby zawsze mieć wytyczne pod ręką, jak chronić swojego kota przed zakażeniem wirusem ptasiej grypy H5N1:
Nie przeocz
- Amajza, dynga, haferfloki - 13 śląskich słów, które zrozumie tylko prawdziwy hanys
- Teresa Werner w stroju kąpielowym chłodzi się w wodzie. Gwiazda korzysta z wakacji!
- 1200 osób pobiegło kopalnianą hałdą. Na terenie KWK Borynia odbył się Bieg Górnika
- Frytka OFF w Częstochowie. Impreza przyciągnęła tłumy. Zobaczcie FILM i ZDJĘCIA
Zobacz także

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?