Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstaje nowy, prawie 7-kilometrowy odcinek S1 w Śląskiem. Trasa do Częstochowy i lotniska w Pyrzowicach ma być gotowa w 2023 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak powstaje nowy, prawie 7-kilometrowy odcinek S1 Dąbrowa Górnicza - Podwarpie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak powstaje nowy, prawie 7-kilometrowy odcinek S1 Dąbrowa Górnicza - Podwarpie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
W Dąbrowie Górniczej powstaje nowa trasa S1. Do końca 2023 roku gotowy ma być nowy, 7-kilometrowy odcinek ekspresówki w kierunku Częstochowy i lotniska w Pyrzowicach, ale prace będą nadal kontynuowane w przyszłym roku, co początkowo nie było planowane. Na szczęście dla kierowców jezdnia jest cały czas przejezdna w obu kierunkach.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zaawansowanie prac przekroczyło 70 procent

Przebudowa tej jednej z ważniejszych dróg w woj. śląskim, przebiegającej przez miasto trwa od 2021 roku. Wszystkie prace prowadzone są w taki sposób, że jezdnia jest cały czas przejezdna, a ruch kierowany jest na gotowe już odcinki nowej S1, które zyskały nie tylko nową podbudowę i odpowiednie odwodnienie, ale także warstwę asfaltową. Czasem zdarzają się utrudnienia, związane z przekładką ruchu lub też zamknięciem pewnych fragmentów oraz dróg dojazdowych, ale generalnie przejazd w kierunku Częstochowy i Warszawy czy też w drugą stronę do Bielska Białej jest nadal możliwy.

Jak wygląda dziś plac budowy? Jak dowiedzieliśmy się w katowickim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaawansowanie prac na budowie S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza wynosi ponad 70 procent. Roboty odbywają się na jezdni wschodniej — w kierunku Pyrzowic. Kontynuowane są prace przy podbudowie oraz roboty bitumiczne.

- Na dwóch ostatnich obiektach mostowych - MS-14 nad rzeką Trzebyczka w Dąbrowie Górniczej i MS-19 za węzłem Dąbrowa Górnicza Pogoria - intensyfikujemy prace, by mogły być zakończone w listopadzie. Trwa budowa ekranów akustycznych – informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Na jezdni zachodniej — w kierunku Bielska zakończone zostało wykonywanie warstw bitumicznych (za wyjątkiem warstwy ścieralnej) i ruch odbywa się tutaj na całej długości tej jezdni. Postępują także prace na drogach bocznych w rejonie ulic Aleja Zwycięstwa, Konstytucji, Ujejska, Kryniczna. Przy budowie dróg bocznych, łączących ulice Karsów z ulicami Podskale i Piastowską (w gminie Siewierz). Wykonawca – Budimex - zrealizował prace umożliwiające przejazd i komunikację pomiędzy tymi ulicami. Zaawansowanie prac przy budowie ul. Ujejskiej i 40-lecia pozwoliło na umożliwienie komunikacji w tym rejonie oraz udostępnienie do ruchu obiektu nad drogą S1.

W zakresie dróg bocznych ulicy Krynicznej po stronie zachodniej od drogi S1 zakończone zostały prace związane z przebudową wszystkich kolidujących sieci podziemnych oraz wykonano prace związane z budową konstrukcji drogi, oraz roboty brukarskie.

- Po stronie wschodniej zakończono prace związane z przebudową sanitarnych i kablowych sieci podziemnych, obecnie trwają prace związane z budową najazdu na obiekt. Wykonawca przed okresem zimowym planuje udostępnić cały zakres zlokalizowany w rejonie ulicy Krynicznej do ruchu – zapowiada Marek Prusak.

Na drodze łącznikowej DŁ3, zlokalizowanej po stronie wschodniej od drogi S1, łączącej ulicę Ujejską z rondem na Węźle Dąbrowa Górnicza Ząbkowice została wykonana ostatnia warstwa nawierzchni – warstwa ścieralna. Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu umożliwia jazdę po tej drodze i dojazd do posesji wzdłuż drogi DŁ3 oraz posesji przy ul. Krynicznej.

Roboty na obiekcie WD-10 wraz z najazdami na obiekt od strony Antoniowa i Ząbkowic związane z budową nowego przebiegu ulicy Konstytucji zostały zakończone. Na 16 października 2023 r. zaplanowane zostało uruchomienie przejazdu ul. Kusocińskiego, części ulicy Konstytucji, łącznika przez obiekt nad S1 w kierunku Antoniowa. Uzależnione jest to jednak od wystąpienia dogodnych warunków atmosferycznych.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: prace skupią się na węzłach drogowych

Na jezdni w kierunku Bielska-Białej (jezdnia wschodnia) pozostaje do ułożenia warstwa ścieralna oraz roboty wykończeniowe. Na jezdni w kierunku Pyrzowic pozostają do wykonania odcinkowo roboty ziemne, podbudowy, roboty bitumiczne, roboty wykończeniowe oraz roboty mostowe na obiektach MS-14 i MS-19.

Pozostały do wykonania prace bitumiczne (warstwa ścieralna) na węźle Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz prace drogowe na węźle Dąbrowa Górnicza Pogoria i na jezdniach bocznych, a także prace związane z wykonaniem ekranów akustycznych, elementami bezpieczeństwa ruchu, oznakowania, terenów zielonych. Prace związane z przebudową ulic Aleja Zwycięstwa, Konstytucji, Ujejska, Kryniczna.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zmiany w organizacji ruchu

Utrudnienia dla kierowców występują na całej długości przebudowywanego odcinka S1. Ruch odbywa się w obydwie strony po jezdni w kierunku Bielska-Białej (nitka wschodnia). Utrudnienia występują także w rejonie ul. Alei Zwycięstwa, Konstytucji, Ujejskiej, Krynicznej.

2 października 2023 r. udostępniony został ostatni odcinek jezdni prawej w kierunku Bielska-Białej po warstwie wiążącej, umożliwiając likwidację przejazdów pomiędzy jezdniami (lewą i prawą trasy głównej) w rejonie węzła Dąbrowa Górnicza Pogoria

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: kiedy finał prac?

Do grudnia 2023 roku planowane jest zakończenie prac na jezdni w kierunku Pyrzowic i na węźle Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

- Pozostałe prace będą zakończone w następnym roku – mówi Marek Prusak.

Kwota końcowa kontraktu może ulec zmianie po rozpatrzeniu roszczeń wykonawcy. Jako argumentację do zwiększenia kwoty kontraktowej wskazuje wzrost cen materiałów i robocizny spowodowane konfliktem zbrojnym w Ukrainie, wysoką inflacją oraz okresem pandemii.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we wrześniu 2020 r. podpisała umowę na zaprojektowanie i przebudowę DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Wykonawcą inwestycji jest wspomniana firma Budimex. Zobowiązała się do wykonania prac projektowych i robót wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie w czasie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych. GDDKiA planuje, że droga będzie gotowa do końca 2023 roku. Całkowita wartość projektu na dziś to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł. 

S1 w Dąbrowie Górniczej: szybki, bezkolizyjny przejazd ekspresówką

Po przebudowie dotychczasowa DK1 stanie się „ekspresówką”. Będzie można przez nią przejechać węzłem Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego i Karsów, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Wykonawca przebudowuje odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Powstanie węzeł Ząbkowice oraz przebudowany będzie węzeł Pogoria.

W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska. Powstanie także mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt. Powstaną także ekrany akustyczne, ekrany przeciwolśnieniowe oraz elementy naprowadzające - płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne, zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera