Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi Książki w Katowicach w 2023 roku będą dwa razy większe niż rok temu. Mamy plan wydarzeń

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zdjęcia z ubiegłorocznej edycji
Zdjęcia z ubiegłorocznej edycji Karina Trojok
Od 3-5 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwać będą Targi Książki. Według zapowiedzi organizatora przestrzeń targowa ma być powiększona dwukrotnie względem zeszłorocznej edycji. "W ofercie targowej przybędzie kolejny element programowy i wystawienniczy – „Spotkania z Nauką” czyli prezentacja wydawniczych osiągnięć oficyn naukowych i akademickich" – mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Targi Książki w Katowicach 2023 już od 3 listopada

Na Targach Książki w Katowicach można spodziewać się prawdziwych tłumów. W zeszłym roku wydarzenie odwiedziło ok. 30 tys. osób (dane organizatora) - pojawiło się także ponad 160 wystawców. Oprócz stoisk w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na gości czekają warsztaty, dyskusje, panele i debaty, strefy tematyczne oraz spotkania z autorkami i autorami, także w ramach programu dla dzieci i młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura a współorganizatorem miasto Katowice.

— Tegoroczne Targi planujemy z rozmachem. Doskonałe wyniki i wysoka ocena ubiegłorocznej edycji oraz sygnały zainteresowania wydarzeniem, które praktycznie cały czas płyną od wydawców i partnerów programowych skłoniły nas do decyzji, by dwukrotnie powiększyć targową przestrzeń - mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy zapowiadają także, że na stoiskach będzie można "znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich i zdobyć autografy wielu ulubionych pisarzy". Gościem głównym targów będzie "Wolna Białoruś".

— Na 60-metrowym stoisku swoje publikacje zaprezentują niezależne białoruskie wydawnictwa, oferujące oryginalną współczesną literaturę białoruską, książki historyczne, literaturę dla dzieci, przekłady światowej klasyki i najnowszych bestsellerów na język białoruski - zapowiada organizator.

Targi będą otwarte od 3 do 5 listopada w następujących godzinach:

  • piątek, 3 listopada: 11:00-19:00,
  • sobota, 4 listopada: 10:00-19:00,
  • niedziela, 5 listopada: 10:00-17:00.

W naszej galerii możecie zobaczyć, jak targi wyglądały w zeszłym roku, a następnie zobaczyć dokładny plan wydarzeń.

Kryminalny Śląsk, Cyberpunk i Rosja jako "Mocarstwo absurdu i nonsensu"

Nie zabraknie również wątków dotyczących Górnego Śląska. W ramach spotkań będzie można usłyszeć m.in. tłumaczy "Hobbita" J.R.R. Tolkiena na język śląski, spotkać się z Mirosławem Neinertem oraz Tomaszem Kowalskim. W ramach wspomnianych "Spotkań z nauką" wybitni eksperci zabiorą nas do swoich światów: od fizyki jądrowej przez literaturoznawstwo po ochronę środowiska i biologię. Organizatorzy zapowiadają także "kolejną edycję konferencji „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” pod tytułem „Niemcy, Rosja – nowy porządek międzynarodowy po wojnie w Ukrainie”.

— Na miłośników kryminałów czekają spotkania z Katarzyną Bondą, Anną Górną, Przemysławem Borkowskim, Ryszardem Ćwirlejem, Maciejem Siembiedą, Grzegorzem Kaplą, Robertem Małeckim, Agnieszką Płoszaj. Na Forum Spotkania z Nauką odbędzie się spotkanie „Kryminalny Śląsk, czyli największe przestępstwa 20-lecia międzywojennego” - informuje Fundacja Historia i Kultura.

Dla miłośników reportażu ciekawe mogą okazać się spotkania z takimi osobami jak: Jacek Tacik („Jak nie lubić Żyda?”), Tomáš Forró („Gorączka złota. Jak upadała Wenezuela”) , Marcin Strzyżewski („Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu”), Katarzyna Kobylarczyk („Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”). Wśród przedstawicieli fantastyki obecnych w MCK w Katowicach będą np. Aneta Jadowska, czy też Rafał Kosik z książką osadzoną w uniwersum gry Cyberpunk 2077.

Targi Książek w katowickim MCK także dla młodzieży oraz o młodzieży

Wśród autorów pojawią się także przedstawicieli książek "Young-Adult". W wydzielonej strefie autografów pojawią się Katarzyna Barlińska, Mata Łabęcka, Monika Marszałek FortunateEm, Angelika Łabuda, Weronika Ancerowicz, Izabela Nowaczyk, Weronika Plota czy Marta Bijan. Wśród osób piszących o młodzieży znajdziemy także dr Mikołaja Marcelę z Uniwersyetetu Śląskiego zajmującego się problemami polskiej edukacji.

— Fundacja „Wolne Lektury” zaprasza na warsztaty „Łąka Leśmiana. Zakładka do książki”, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci „I ja mogę być bohaterem książki!”, a Wydawnictwo Mięta – spotkanie warsztatowe z Agnieszką Trzeszkowską-Berezą „Jak powstaje książka?” - zachęcają organizatorzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera