Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze! Kopalnia Srebra, rynek, uliczki i blokowiska, codzienne życie. Ale wspomnienia!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Tarnowskie Góry na kolorowych zdjęciach z lat 70., 80. i 90. to prawdziwa gratka! Tak wówczas żyli ludzie i miasto...
Tarnowskie Góry na kolorowych zdjęciach z lat 70., 80. i 90. to prawdziwa gratka! Tak wówczas żyli ludzie i miasto... fotopolska.eu
Zapraszamy na fascynującą podróż w przeszłość, gdzie Tarnowskie Góry ożywają na kolorowych zdjęciach z lat 70., 80. i 90.! Zobaczcie barwne fotografie, które ukazują zarówno dziedzictwo przemysłowe, przemiany, jak i codzienne życie miasta. Od kopalni po uliczne migawki – każde zdjęcie jest jak kadr z filmu, w którym historia Tarnowskich Gór na moment ożywa. Rynek, Kopalnia Srebra, uliczki i blokowiska, ludzie... Zajrzyjcie z nami do minionych dekad, podziwiając piękno i niepowtarzalny charakter tego malowniczego śląskiego miasta!

Tarnowskie Góry. Historia miasta w pigułce

Tarnowskie Góry, związane głównie z wydobyciem rud srebra, ołowiu i cynku, mają bogatą historię, której początki sięgają około 1490 roku.

Legenda głosi, że pierwszą bryłę srebronośnego kruszcu odkrył chłop Rybka, co zostało odnotowane przez Walentego Roździeńskiego w 1612 roku. W wyniku tego odkrycia osadnicy zaczęli napływać, tworząc tu pierwsze osady górnicze.

Tarnowskie Góry na kolorowych zdjęciach z lat PRL. Tak się wtedy żyło:

W 1526 roku Jan II Dobry i margrabia Jerzy von Ansbach nadali terenom, na których powstało miasto, "akt wolności górniczej", wspierając rozwój górnictwa. Rozkwit górnictwa rud srebronośnych nastąpił po ogłoszeniu Ordunku Gornego w 1528 roku.

Tarnowskie Góry szybko przekształciły się w ośrodek handlowo-rzemieślniczy, a w 1562 roku otrzymały prawa miejskie oraz własny herb od margrabiego Jerzego Fryderyka Hohenzollerna.

W połowie XVI wieku miasto było najważniejszym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląsku, przyciągając zwolenników reformacji.

W wyniku wojen śląskich i epidemii w 1676 roku, zaczęło jednak tracić na znaczeniu. W 1742 roku, po wojnach śląskich, Tarnowskie Góry przeszły spod panowania austriackiego pod pruskie.

ZOBACZ TEŻ:

W latach 80. XVIII wieku uruchomiono kopalnię i hutę "Fryderyk", wprowadzając maszynę parową do odwadniania wyrobisk górniczych.

W 1803 roku powstała pierwsza szkoła górnicza, a w 1857 roku otwarto pierwszą linię kolejową do Opola. Miasto rozwijało się intensywnie, zakładając nowe fabryki, huty żelaza i budując wodociągi.

W czasie plebiscytu w 1921 roku mieszkańcy Tarnowskich Gór opowiedzieli się niemal jednomyślnie za Niemcami, jednak w 1922 roku miasto zostało włączone do Polski. W 1945 roku do miasta dołączono gminy Sowice i Lasowice.

Na początku XX wieku wyczerpały się zasoby rud, a wydobycie kruszcu zakończyło się.

Obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w Tarnowskich Górach:

  • Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi,
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga – pomnik historii, obiekt Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (ul. Repecka),
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra – pomnik historii, obiekt Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (ul. Szczęść Boże 81),
  • Park Miejski (ul. Wyszyńskiego).

W herbie obok złotego orlego skrzydła z herbu Jana II Dobrego, księcia opolskiego, górnośląskiego Piasta, znajduje się także pół czarnego orła z herbu Hohenzollernów, których przedstawicielem był Jerzy Fryderyk von Ansbach, nadający miastu herb w 1562 r. Młotki (pyrlik i żelazko) symbolizują górnictwo – główne zajęcie pierwszych mieszkańców miasta. Labry i klejnot nad hełmem stanowią jego udostojnienie.

Flagę miasta tworzą obecnie barwy srebrna (biała), czarna i złota (żółta). Flaga nawiązuje do herbu. W okresie pruskim miasto używało flagi czarno-białej, wywodzącej się bezpośrednio od barw rodowych Hohenzollernów.

Tarnowskie Góry na zdjęciach z lat 70., 80. i 90 w kolorze. Tak wówczas żyli ludzie i miasto!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera