Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te branże poszukują osób do pracy od zaraz. „Zapotrzebowanie na takich pracowników trwa cały rok"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W związku z niską stopą bezrobocia, pracodawcy mają coraz większy problem z zapełnieniem luk kadrowych. Największy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników mają firmy przemysłowe, handlowe oraz budowlanka. – Na 500 zapytań od pracodawców w skali roku, 80 proc. dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a pozostałe 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych – podaje Anna Dzhobolda, Gremi Personal.

Ci pracownicy są poszukiwani

Według ekspertów Gremi Personal, stopa bezrobocia rejestrowanego, która w czerwcu br. wyniosła 5 proc., wzbudza niepokój pracodawców, którzy z tego powodu mają coraz większe problemy z zapełnieniem luk kadrowych.

Jak wynika z badania „Barometru Zawodów", największe braki kadrowe notowane są przemyśle (23,5 tys. wakatów), handlu (16,5 tys.), budownictwie (13 tys.), transporcie i gospodarce magazynowej (9,8 tys.) oraz działalności profesjonalnej, technicznej i naukowej (8,1 tys.). Ponadto wskazano, że na znalezienie pracy w przemyśle mogą liczyć między innymi rzemieślnicy i robotnicy (39,2 proc. wakatów w tej branży), monterzy i operatorzy maszyn (25,9 proc.), a także specjaliści (12,3 proc.).

Jeżeli chodzi o branżę handlową, zgodnie z wynikami badań, najwięcej wakatów można znaleźć na stanowiskach kasjerów i sprzedawców (ok. 43 proc.). Natomiast w transporcie i gospodarce magazynowej brakuje przede wszystkim monterów maszyn i operatorów (72 proc.).

Z kolei z analizy danych resortu rodziny i polityki społecznej oraz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którą przeprowadzili eksperci Gremi Personal wynika że brakuje przede wszystkim osób pracujących fizycznie.

Do tych zawodów Polacy czują największy respekt

Jak dodano w rankingu prestiżu zawodów i specjalności 2023 SWResearch pierwsze trzy miejsca w zestawieniu zawodów do których Polki i Polacy czują największy respekt to w kolejności: strażak, ratownik medyczny oraz pielęgniarka. Wykwalifikowany robotnik natomiast znalazł się na 12 miejscu (na 38 pozycji), natomiast robotnik niewykwalifikowany - na 25 miejscu. Na końcu zestawienia znaleźli się politycy i twórcy internetowi.

Dyrektorka departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda wskazała, że na 500 zapytań od pracodawców w skali roku, 80 proc. dotyczy pracowników fizycznych niewykwalifikowanych, a pozostałe 20 proc. pracowników fizycznych wykwalifikowanych.

– Tacy pracownicy są poszukiwani w każdego rodzaju przetwórstwie, w zakładach przemysłowych, w logistyce i na magazynach, w branży automotive itp. – tłumaczy ekspertka.

Użytkownicy platformy chętnie korzystają z usług elektryków. Kategoria ta zanotowała wzrost zapytań o 71 proc. względem II kw. 2022 r.

Których fachowców poszukują Polacy? Szczególnym dużym wzrost...

Jednocześnie dodała, że w związku z tym, że zapotrzebowanie na takich pracowników trwa cały rok, agencje zatrudnienia specjalizują się w relokowaniu pracowników zza granicy. – Nie tylko ze Wschodu, z Uzbekistanu czy Kazachstanu, bo Ukraińcy w czasie wojny nadal nie mogą opuszczać kraju, ale ściągamy pracowników chętnych do pracy z całego świata: ostatnio z Boliwii i Kolumbii – wymienia Dzhobolda.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te branże poszukują osób do pracy od zaraz. „Zapotrzebowanie na takich pracowników trwa cały rok" - Portal i.pl