Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te miasta na Śląsku wydają najwięcej pieniędzy. Sprawdź, jakie kwoty wykorzystały samorządy miejskie!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W otwierającym ranking zestawieniu polskich miast znajdziemy w sumie 6 ośrodków, znajdujących się w naszym regionie. Pierwsze ze śląskich miast widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 48, zaś następnym są Katowice. W rankingu ogólnopolskim znajdziemy również takie miasta, jak między innymi Gliwice, Bielsko-Biała, czy Siewierz.
W otwierającym ranking zestawieniu polskich miast znajdziemy w sumie 6 ośrodków, znajdujących się w naszym regionie. Pierwsze ze śląskich miast widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 48, zaś następnym są Katowice. W rankingu ogólnopolskim znajdziemy również takie miasta, jak między innymi Gliwice, Bielsko-Biała, czy Siewierz. Urząd Miejski w Gliwicach/Marcin Baranowski
Miasta w Śląskiem z największymi wydatkami z uwzględniono w rankingu ogólnopolskim, udostępnionym przez portal polskawliczbach.pl. Zestawienie przygotowano w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku. Na ogólnokrajowej liście pierwsze miejsce zajmuje Łeba, mieszcząca się w województwie pomorskim. Dalej znajduje się położona w tym samym regionie Krynica Morska, a następnie Duszniki-Zdrój w dolnośląskim. Na czwartej pozycji mieści się Mielno, znajdujące się w województwie zachodniopomorskim. To w tych polskich miastach odnotowano największe wydatki z budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca w skali całego kraju. W zestawieniu ogólnopolskim, uwzględniającym 979 pozycji stolica naszego regionu znajduje się w pierwszej rankingowej setce, ale spadła tam na 52 miejsce z zajmowanego rok wcześniej 37. Pierwszy z ośrodków miejskich, mieszczących się w Śląskiem widnieje na ogólnopolskiej liście pod numerem 48, zaś następnym są Katowice. Warto dodać, że w rozpoczynającej ranking setce polskich miast większość z nich stanowią te, które położone są w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim. Jeśli chodzi o liczbę ośrodków, reprezentujących nasz region, to znajdziemy tam dokładnie 6 miast. Sprawdź, jakiej wysokości kwoty w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydały samorządy miejskie w 2022 roku!

Wydatki z budżetu miast w skali ogólnopolskiej

Ranking ogólnopolski, w jakim uwzględniono miasta z największymi wydatkami z budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca oparto o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku. W zestawieniu, przygotowanym i opublikowanym przez serwis polskawliczbach.pl największe kwoty odnotowano wówczas w Łebie, gdzie wysokość wydanych przez samorząd miejski środków znalazła się na poziomie 26 426 złotych. Co ciekawe, na przeciwległym biegunie znajduje się Miasteczko Krajeńskie w województwie wielkopolskim. Na drugim miejscu na liście ogólnokrajowej widnieje Krynica Morska z sumą 24 030 złotych. Trzecia oraz czwarta pozycja należą kolejno do Duszników-Zdroju i Mielna, gdzie wartość wydanych środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła odpowiednio 20 165 oraz 17 830 złotych. Warto też dodać, że w pierwszej setce polskich miast, większość z nich stanowią te, które mieszczą się w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim. Stolica naszego państwa znalazła się na 16 miejscu w rankingu ogólnopolskim, a wydatki z miejskiego budżetu odnotowano tam na poziomie 11 627 złotych. Ponadto, najwięcej w skali całego kraju wydały samorządy w województwie mazowieckim, natomiast na przeciwległym biegunie widnieje opolskie. Jeśli zaś chodzi o wskaźnik ogólny dla Polski, to w naszym kraju w 2022 roku odnotowano go na poziomie 7 455 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dane dla poszczególnych regionów w Polsce:

 • województwo mazowieckie: 8,639 zł
 • województwo pomorskie: 7,706 zł
 • województwo dolnośląskie: 7,607 zł
 • województwo zachodniopomorskie: 7,600 zł
 • województwo łódzkie: 7,498 zł
 • województwo kujawsko-pomorskie: 7,439 zł
 • województwo podlaskie: 7,350 zł
 • województwo śląskie: 7,252 zł
 • województwo lubuskie: 7,220 zł
 • województwo wielkopolskie: 7,212 zł
 • województwo małopolskie: 7,086 zł
 • województwo warmińsko-mazurskie: 7,002 zł
 • województwo lubelskie: 6,936 zł
 • województwo świętokrzyskie: 6,877 zł
 • województwo podkarpackie: 6,767 zł
 • województwo opolskie: 6,696 zł

Stolica naszego regionu w pierwszej setce w rankingu ogólnopolskim

Zgodnie z danymi, udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny stolica województwa śląskiego mieści się na 52 pozycji w ogólnopolskim zestawieniu, zawierającym dane o dochodach do miejskich budżetów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nadal więc znajduje się w pierwszej rankingowej setce, ale na obecne miejsce spadła z zajmowanego rok wcześniej 37. W otwierającym ranking zestawieniu polskich miast znajdziemy w sumie 6 ośrodków, znajdujących się w naszym regionie. Pierwsze ze śląskich miast widnieje na ogólnokrajowej liście pod numerem 48, zaś następnym są Katowice. Co ciekawe, na przeciwległym biegunie względem ośrodka, w jakim stwierdzono największe dochody do miejskich budżetów znajdują się Włodowice. Ponadto, w zestawieniu ogólnopolskim znajdziemy również takie miasta, jak między innymi Gliwice, Bielsko-Biała, czy Siewierz. Warto też wspomnieć, że kwoty, podane dla dwóch śląskich ośrodków, znajdujących się najwyżej na liście ogólnokrajowej wynoszą kolejno 9 239 oraz 9 089 złotych. Różnica pomiędzy dochodami do budżetu pierwszego z nich a zajmującej czołowe miejsce Łeby wynosi 17 187 złotych.

W załączonej galerii prezentujemy dwadzieścia miast w Śląskiem z największymi wydatkami z budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Sprawdź, jakiej wysokości kwoty wykorzystały samorządy miejskie w 2022 roku!

Miasta w Śląskiem z największymi wydatkami z budżetu. Sprawdź!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera