Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr zainspirował się historią Rutki Laskier z Będzina

Katarzyna Kapusta
Historia młodej Żydówki z Będzina, Rutki Laskier, stała się inspiracją dla najnowszego spektaklu Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Teatralny wehikuł przeniesie nas do 1943 roku, a potem do świata nastolatków, żyjących w stanie zagrożenia. Autorem sztuki jest Michał Kmiecik.

- Nie będę uwspółcześniał Rutki, bo Rutka jest bardzo współczesna. Kiedy czytałem jej pamiętnik, nie miałem poczucia, że jest to dla mnie obca postać. Wręcz przeciwnie. W jej emocjach, dylematach rozpoznawałem ludzi, których znam współcześnie, jeszcze młodszych ode mnie - mówi autor sztuki Michał Kmiecik.

Teatr Dzieci Zagłębia do tej pory nie poruszał jeszcze tak trudnego tematu.

- Ten spektakl kierujemy głównie do młodzieży, która nie chodzi już na spektakle dla dzieci, ale na sztuki dla dorosłych - mówi Paweł Klica, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Jak podkreśla reżyserka spektaklu i scenografka Justyna Ługowska, historia ta ma stworzyć okazję do rozmowy o przeszłości, która dziś warunkuje naszą teraźniejszość. Prapremiera spektaklu „Pamięć Rutki” odbędzie się 1 października br. Pamiętnik Rutki, opisujący kilka miesięcy jej życia, przetrwał do dziś. Pomagała go w 1943 r. ukryć Stanisława Sapińska, właścicielka lokum przy ul. 1 Maja na Warpiu, gdzie mieściło się getto. To dzięki niej poznaliśmy historię Rutki, którą ujawniła dopiero po 63 latach.
W spektaklu przygotowywanym przez Teatr Dzieci Zagłębia postać Rutki, ma zostać nieco uwspółcześniona.

- Zaprosiliśmy dziewczynę z dzisiejszej ulicy będzińskiej. Pracujemy nad tym, by wehikuł teatralny porwał ją w 1943 rok i trochę włożył w ciało Rutki, a potem ją wyrzucił. Żeby ona doznawała na przestrzeni lat różnych doświadczeń, skrajnych, bardzo niewygodnych i niebezpiecznych. Co będzie powodowało jej też samookreślenie i podjęcie decyzji,jak sobie z tym radzić. To, co dzieje się dzisiaj w Polsce, może nie jest tak groźne jak holocaust czy II wojna światowa, ale też powoduje, że młodzi ludzie muszą się samo-określić dosyć szybko i muszą się ustosunkować do tego - mówi Justyna Łagowska.

Spektakl jest inspirowany formą musicalową. Pojawią się w nim piosenki i różne obrazy. Na tym jednak nie koniec, bowiem będziński teatr 30 września zaprasza też do udziału w happeningu, który odbędzie się w komunikacji miejskiej na terenie Będzina, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Katowic. Akcja ta ma przywrócić pamięć o młodzieży żydowskiej, żyjącej przed II wojną światową w Będzinie. W happeningu wezmą udział dziewczynki z Hufca Ziemi Będzińskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Zostaną ubrane w sukienki, identyczne jak ze spektaklu, i będą w nich podróżować w milczeniu autobusami linii 27, 808, 815, 807 po Będzinie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!