Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Thriller psychologiczny „Sprawa Sary”. Lata 90., wakacje nad jeziorem i tajemnicze zniknięcie 13-letniej dziewczynki

Monika Krężel
Monika Krężel
Karolina Głogowska, „Sprawa Sary”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2021, stron 318
Karolina Głogowska, „Sprawa Sary”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2021, stron 318 Fot. Monika Krężel
„Sprawa Sary” to thriller psychologiczny, który przenosi nas w lata 90. W małej miejscowości nad jeziorem wakacje spędza kilka rodzin. Kulminacyjnym punktem książki jest zniknięcie 13-letniej dziewczynki. Autorka, Karolina Głogowska, misternie prowadzi nas do rozwiązania tajemnicy, wiernie oddając realia tamtych czasów i rysując ciekawe portrety psychologiczne bohaterów.

Trzynastoletnia Sara Bielska spędzała wakacje w Brzezińcu koło Kwidzyna. Do leśniczówki co roku przyjeżdżały zaprzyjaźnione rodziny. Dzieci beztrosko spędzały tam czas, kąpały w jeziorze, zawiązywały przyjaźnie i pierwsze miłości. Tak było też w roku 1993. Ale w noc poprzedzającą wyjazd kilku rodzin z leśniczówki… Sara znika. Pomimo akcji poszukiwawczej, nie udaje się odnaleźć dziewczynki.

27 lat później do Brzezińca przyjeżdża Witold Wedler. Ma 40 lat, jest dziennikarzem śledczym, a w latach 90. też spędzał wakacje nad jeziorem. Sara była jego pierwszą miłością, a on jako ostatni widział ją żywą. Witold postanawia dowiedzieć się, co tak naprawdę przydarzyło się Sarze. Została porwana? Nie żyje? Uciekła od matki? Wszystkie scenariusze wydają się być możliwe.

Przy okazji rozwiązywania tajemnicy sprzed 27 lat, dziennikarz krok po kroku odkrywa, czym naznaczona była przeszłość, a czego on w ogóle wtedy nie widział. Mamy tutaj tragiczne historie, przemoc w rodzinie, przymykanie oczu na to, co dzieje się w rodzinach sąsiadów.

Nie przeocz

Autorka, Karolina Głogowska, zdecydowała się na dwie płaszczyzny czasowe. Historię poznajemy z punktu widzenia Witolda, ale obecne wydarzenia przeplatają się z latami 90. Nie ma tutaj gwałtownych zwrotów akcji, napięcia towarzyszącego zwykle thrillerom, jest za to spokojne prowadzenie ku rozwiązaniu zagadki. Jest dobrze oddane tło obyczajowe lat 90., ciekawie przedstawione są portrety psychologiczne bohaterów, a wszystko prowadzi czytelnika do refleksji nad relacjami w rodzinie.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera