Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

To już koniec pandemii! Od 1 lipca oficjalnie kończy się stan zagrożenia epidemicznego. Jak wygląda podsumowanie pandemii?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
14 marca 2020 na terenie całego kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Od 15 marca 2020 wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca 2020, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, obowiązywał w Polsce stan epidemii.
14 marca 2020 na terenie całego kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Od 15 marca 2020 wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca 2020, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, obowiązywał w Polsce stan epidemii. Marzena Bugala Polska Press
Od dnia 1 lipca 2023 roku zakończy się stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w celu zarządzania sytuacją związaną z infekcjami wywołanymi przez wirusa SARS-CoV-2. To oficjalny koniec pandemii, która spędzała sen z powiek wielu z nas. Z czym wiąże się zakończenie stanu epidemicznego? Jak wyglądają statystyki?

1 lipca nastąpi oficjalne zakończenie pandemii i odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Ta radosna informacja symbolizuje koniec trudnych trzyletnich wyzwań związanych z koronawirusem, które całkowicie przewróciły życie wielu ludzi na całym świecie. W ostatnich latach przeszliśmy wiele trudnych dni, na szczęście to już za nami, a od 1 lipca oficjalnie pożegnamy się ze stanem zagrożenia epidemicznego. Jak wyglądał atak koronawirusa w Polsce? Jak wyglądają statystyki i jakie zmiany nas czekają? Sprawdźcie!

Koronawirus - początek

17 listopada 2019 roku pojawiła się informacja o pacjencie, który cierpiał na niezidentyfikowaną chorobę płuc. Miesiąc później, media doniosły o siedmiu przypadkach ciężkiego zapalenia płuc o nieznanym pochodzeniu u osób związanych z chińskim Wuhan Huanan Seafood Wholesale Market - targiem, na którym sprzedawane są owoce morza i żywe zwierzęta. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o nowym rodzaju koronawirusa. Mimo podjętych przez Chiny działań, takich jak zamknięcie Wuhan oraz wprowadzenie zakazu wjazdu i wyjazdu, wirus zaczął się rozprzestrzeniać na całym świecie. 13 stycznia 2020 roku pojawił się pierwszy przypadek w Tajlandii, 21 stycznia w Stanach Zjednoczonych, 24 stycznia we Francji, a 4 marca to pierwszy przypadek choroby odnotowany w Polsce.

Pamiętacie jak wyglądały czasy największych zaostrzeń?

14 marca 2020 na terenie całego kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Od 15 marca 2020 wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca 2020, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, obowiązywał w Polsce stan epidemii.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w Zielonej Górze

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem został potwierdzony 4 marca 2020 roku w szpitalu w Zielonej Górze. Zachorowanie zostało zdiagnozowane u 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. Po tym incydencie, liczba nowych przypadków zaczęła gwałtownie rosnąć, co skutkowało wprowadzeniem coraz bardziej restrykcyjnych obostrzeń.

Pierwsze obostrzenia w Polsce

10 marca 2020 roku w Polsce wprowadzono pierwsze obostrzenia: odwołanie imprez masowych zaplanowanych w przestrzeni otwartej > 1000 uczestników i > 500 osób dla wydarzeń odbywających się w przestrzeni zamkniętej. Niepokój w kraju wzrastał, w sklepach zaczynało brakować produktów na półkach, kiedy WHO 11 marca 2020 roku ogłosiło stan pandemii.

Koronawirus stał się dla nas codziennością

Podczas pandemii wielu ludzi doświadczyło trudności, które nie były łatwe do przezwyciężenia. Izolacja społeczna i ograniczenia kontaktów międzyludzkich spowodowały, że wiele osób zmagało się z uczuciem samotności i izolacji. Brak możliwości spotkań z bliskimi, przyjaciółmi i rodziną sprawił, że wiele osób miało trudności w utrzymaniu zdrowych relacji i wsparcia emocjonalnego.

Dodatkowo, wiele osób borykało się z niepewnością związaną z sytuacją ekonomiczną. Straty w miejscach pracy, zamknięcie biznesów i trudności finansowe dotknęły wiele osób, co mogło prowadzić do stresu i niepokoju.

Dodatkowe wyzwania związane były z dostępem do edukacji, opieki zdrowotnej i innych podstawowych usług. Szczególnie dzieci i młodzież musieli radzić sobie z nauką zdalną, co mogło prowadzić do trudności w dostępie do odpowiednich zasobów i wsparcia edukacyjnego.

Warto jednak podkreślić, że mimo tych trudności, znaleźliśmy w sobie siłę i determinację, by się przystosować. Mimo wprowadzanych obostrzeń i ograniczeń, społeczeństwo nauczyło się funkcjonować w czasach pandemii. Wielu z nas odkryło nowe zainteresowania i spędziło rekordowe ilości czasu na oglądaniu filmów. Praca zdalna, choć na początku mogła być wyzwaniem, okazała się wygodnym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i dla wielu firm. Ta sytuacja zmieniła również nasze oczekiwania i potrzeby, a wielu z nas nauczyło się dostosowywać do nowej rzeczywistości.

SARS-CoV-2 w liczbach

Według danych z Ministerstwa Zdrowia z dnia 2023.06.29 10:30 w ciągu trwania pandemii:

  • wyzdrowiało 5 335 776 osób,
  • zmarło 119 626 ludzi,
  • liczba zakażeń od 4 marca 2020 wyniosła 6 517 837, w tym 190 534 ponownych zakażeń

Koniec z maseczkami w szpitalach, przychodniach i aptekach

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa zdrowia, od 1 lipca zostanie zakończony obowiązek noszenia maseczek w aptekach oraz placówkach medycznych. Kierownicy szpitali nadal jednak będą mieli prawo wprowadzać obowiązek noszenia maseczek na swoim terenie, w przypadku zagrożenia wewnątrzszpitalnego.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera