Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tobiszowski: Kilka mld euro na rewitalizację Śląska. Do końca roku... Gość Dnia DZ i Radia Piekary

Marcin Zasada
Dziś Gościem Dnia DZ i Radia Piekary jest Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. W studiu Radia Piekary powiedział Marcinowi Zasadzie o tym, co dla górnictwa oznacza prezentowany dziś raport NIK, jakie skutki dla przemysłu wydobywczego na Śląsku będzie miało odrzucenie przez prezydenta Donalda Trumpa paryskiego porozumienia klimatycznego oraz na czym ma polegać nowy program rewitalizacyjny, na który Śląskowi pieniądze ma dać Unia Europejska.

**

GOŚĆ DNIA

**

"Chcemy, by tereny poprzemysłowe, w dużej części będące dziś w zasobach SRK, wróciły pod inwestycje. Stąd nasze postulaty, by Śląsk został objęty specjalnym programem rewitalizacyjnym, jak kiedyś Nadrenia Północna-Westfalia. Między innymi w tej sprawie odbyły się już pierwsze rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel. Byłby to grant wspierający nowe procesy gospodarcze w woj. śląskim, wart kilka miliardów euro. Pod koniec roku dowiemy się, czy Unia podziela nasze zdanie w tej sprawie" - powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, w rozmowie z Marcinem Zasadą w Radiu Piekary.

Jak na położenie śląskiego górnictwa wpłynie odrzucenie przez prezydenta Donalda Trumpa porozumienia klimatycznego?
USA są poważnym partnerem wszystkich porozumień klimatycznych. Poddawanie w wątpliwość zapisów paktu paryskiego sprawia, że w Europie, która emituje tylko ok. 10 proc. gazów cieplarnianych, musi nastąpić refleksja na temat przyszłości polityki klimatycznej.

A może po słowach Trumpa Europa raczej zjednoczy się w inwestowaniu w zielone technologie?
W Polsce mamy powojenne doświadczenia w ideologizowaniu gospodarki. I dziś podobne zjawiska obserwujemy na świecie. Przy dzisiejszym 10-procentowym wpływie Europy na klimat, koszty ekonomiczne, które ponosimy w związku z ograniczeniami, są nieadekwatne. Jak w tej sytuacji europejska gospodarka ma być konkurencyjna?

Na czym ma polegać program rewitalizacyjny dla Śląska, awizowany w rządzie?
Chcemy, by tereny poprzemy-słowe, w dużej części będące dziś w zasobach SRK, wróciły pod inwestycje. Stąd nasze postulaty, by Śląsk został objęty specjalnym programem rewitalizacyjnym, jak kiedyś Nadrenia Północna-Westfalia. Między innymi w tej sprawie odbyły się już pierwsze rozmowy premier Beaty Szydło z kanclerz Angelą Merkel. Byłby to grant wspierający nowe procesy gospodarcze w woj. śląskim.

O jakie pieniądze się staramy?
Kilka miliardów euro. Zapewne trzeba będzie budować fundusz, który byłby wsparty również programami krajowymi. Pod koniec roku dowiemy się, czy Unia podziela nasze zdanie w tej sprawie.

A propos SRK – Tomasz Cudny, były prezes KHW, będzie nowym szefem spółki?
Jest jednym z najpoważniejszych kandydatów, którzy wystartowali w konkursie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera