Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tobiszowski: Regionalna partia może zantagonizować region z resztą kraju

Grzegorz Tobiszowski
Grzegorz Tobiszowski
Grzegorz Tobiszowski arc.
Mamy demokrację i każdy ma prawo zakładać partie polityczne. Z informacji medialnych wynika, że ma powstać Śląska Partia Regionalna. Pojawia się szereg wątpliwości i istotne pytania. Między innymi: jaka idea stoi za istotą takiej inicjatywy? Jaką jej założyciele posiadają wizję i jak chcą ją realizować?

Jakie cechy powodują istotną różnicę między mającą powstać partią a już istniejącymi, zaangażowanymi w życie polityczne, regionalnymi stowarzyszeniami? Celem każdej partii, jak wiemy, jest zdobycie władzy, żeby móc realizować program oparty o określone idee, założenia, w przekonaniu, że przyniosą państwu, regionowi największe korzyści.

W jaki sposób regionalna partia, znając realia życia politycznego w Polsce, może odpowiednio wpływać, oddziaływać, żeby być skuteczną w działaniu dla naszego województwa? Musimy również, jako mieszkańcy województwa śląskiego, mieć świadomość, jaki będzie odbiór powstania takiej partii w pozostałych częściach kraju. Musimy wziąć pod uwagę, że jej negatywna ocena spowoduje, że nie znajdzie ona dobrego klimatu, na przykład w staraniach o jak największy udział naszego województwa w podziale funduszy unijnych.

Powinniśmy wypracowywać jakiś wspólny, czytelny sygnał, że w interesie Polski leży rozwój naszego województwa, a nie wzbudzać obawy, że powstaje niechętny Polsce ruch separatystyczny. Aby nasz głos był silny, słyszalny, nie możemy być postrzegani jako ci, co dzielą. Nasza wyjątkowa specyfika ma budzić podziw i stanowić nasz wielki pozytywny wkład w kulturę Polski.

Śląskie nie jest województwem jednorodnym i musimy dążyć do tworzenia spójnych wizji, aby głos naszego regionu był słyszalny. Natomiast regionalna partia może pogłębić podziały między mieszkańcami naszego województwa i zantagonizować nasz region z pozostałymi częściami kraju. Nasz region pełni rolę fundamentu dla całej polskiej gospodarki i w naszym wspólnym interesie leży, żeby w Polsce dominowało przekonanie, że rozwój województwa śląskiego ma decydujący wpływ na sytuację gospodarczą całego kraju.

Umacniać przekonanie o wyjątkowej roli naszego województwa, musimy m.in. poprzez wspieranie osób z woj. śląskiego, by odgrywały coraz większą rolę w polityce ogólnokrajowej.

Grzegorz Tobiszowski,
poseł, jeden z liderów śląskiego PiS

Debata DZ. Głos szósty

Partia regionalna dla Śląska - taką ideę przedstawił Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska podczas Kongresu stowarzyszenia w sobotę, 7 marca.

DZ rozpoczął zatem debatę w tej sprawie i wynika z niej, że różnie jest ta inicjatywa postrzegana. Głos zabrali w pierwszym tygodniu debaty korespondencyjnej Zbigniew Widera, szef Rady Związku Górnośląskiego, Marek Plura, europoseł z PO walczący o ustanowienie godki śląskiej językiem regionalnym, oraz wicewojewoda śląski Piotr Spyra.

W piątek pierwszą część debaty podsumowała politolog, prof. Małgorzata Myśliwiec. Jako redakcja, piórem red. Marcina Zasady, zwróciliśmy także uwagę na pięć podstawowych błędów, jakich pomysłodawcy partii regionalnej nie mogą popełnić, jeśli myślą o sukcesie na arenie politycznej Polski. W tym tygodniu kontynuujemy dyskusję. We wtorek głos w sprawie inicjatywy lidera RAŚ zabrał red. Piotr Semka, publicysta "Rzeczpospolitej" i "Do Rzeczy", a wczoraj profesor Tomasz Pietrzykowski, prawnik, były wojewoda śląski.

Dziś ciąg dalszy debaty. Oddajemy łamy posłowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu, jednemu z liderów śląskiego PiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!