Osiem miejsc w województwie śląskim, w których można pogłaskać alpaki
Szukacie pomysłu na rodzinne popołudnie, które chcielibyście spędzić na łonie natury, a najlepiej w kontakcie ze zwierzętami? Mamy dla Was rozwiązanie. Przygotowaliśmy listę ośmiu miejsc w województwie śląskim, gdzie można pogłaskać alpaki!
Tak, alpaki, to nie jest żaden "chochlik drukarski" w tekście. Te zwierzęta od pewnego czasu są w Polsce bardzo popularne. W naszym regionie również znajdują się hodowle i inne miejsca, które oferują spotkania z alpakami.
Nie tylko będziecie mieli tutaj okazję zobaczyć te egzotyczne z naszego punktu widzenia zwierzęta, ale również je pogłaskać, nakarmić lub wziąć udział w warsztatach i innych zajęciach z ich udziałem. Alpaki są także bardzo często używane w zooterapii, jednak, zanim zdecydujemy się na taki krok, należy skonsultować się z lekarzem.
Co oferują miejsca, w których możemy zobaczyć alpaki?
- Wizyty rodzinne
- Zajęcia edukacyjne dla dzieci
- Warsztaty
- Terapię
- Gastronomię
Wszystko jest uzależnione od właścicieli poszczególnych hodowli i innych miejsc, które oferują nam spotkania z alpakami. Przed wizytą najlepiej zapoznać się z ofertą, którą bez problemu znajdziemy w internecie.
Nie przeocz
Skąd pochodzą alpaki, jak wyglądają i do czego są wykorzystywane?
Alpaki to zwierzęta stawne, które naturalnie występują w Ameryce Południowej. Możemy kojarzyć je głównie z krajobrazem Andów, które przebiegają przez Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile oraz Argentynę. Tam alpaki spotkamy na wysokości nawet od 3500 do 5000 metrów nad poziomem morza. Szacuje się, że w Chile jest ich nawet ponad trzy miliony.
Nie mają one zbyt wielkich wymagań względem klimatu, dlatego wiele osób decyduje się na hodowlę alpak również na innych kontynentach, np. w Polsce.
Musisz to wiedzieć
Ciało alpak mierzy zazwyczaj 128-151 centymetrów długości. Ich wysokość szacuje się na 80-100 centymetrów, a wagę na 55-85 kilogramów. Przypominają nieco lamy, ale ich budowa kojarzy się także z owcami. W ubarwieniu alpak wyróżnia się aż 22 kolory.
W przeszłości alpaki hodowano głównie ze względu na futro, które jest cieplejsze i bardziej delikatne niż owcza wełna. Jest też hipoalergiczne. Dziś futro alpak służy do produkcji najwyższej jakości odzieży. Wykorzystuje się je także w zooterapii.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?