MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła. Trzech górników zginęło po wtorkowym wstrząsie. Zakończono akcję ratowniczą

PAP
PAP
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
od 12 lat
Nad ranem został znaleziony trzeci z górników, poszukiwanych po wstrząsach w kopalni Mysłowice-Wesoła. O godzinie 9:00 została zakończona akcja ratunkowa.

Tragiczny wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła. Zakończono akcję ratowniczą

Na środowym briefingu prasowym wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej - Rajmund Horst poinformował o zakończeniu akcji ratunkowej po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła.

Konsekwencją wstrząsu była śmierć trzech górników. Jak zapewnił wiceprezes, życie pozostałych poszkodowanych nie jest zagrożone.

Siła wstrząsu

Wstrząs wysokoenergetyczny w kopalni Wesoła nastąpił w nocy z poniedziałku na wtorek około godz. 3.30 na poziomie 870 metrów w pokładzie 510. Jego energię określono na 7x10(6) dżula, co odpowiada magnitudzie 2,66 w popularnej skali Richtera. W zagrożonym rejonie było 15 górników. 11 z nich udało się wycofać.

Akcja ratownicza w kopalni Mysłowice-Wesoła

Podjęto akcję ratowniczą, aby zlokalizować pozostałych uwięzionych pod ziemią. We wtorek przed południem znaleziono trzech górników. Dwóch z nich nie przeżyło wypadku. Do ostatniego poszukiwanego górnika dotarto w środę nad ranem. Jego zgon potwierdzono po godz. 7.00.

- W najbliższym czasie dogłębnie analizowane będą przyczyny tego zdarzenia i wyciągane wnioski, co dalej – w jaki sposób prowadzić roboty górnicze, żeby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo, a z drugiej strony nie utracić złoża, które jest przewidziane do eksploatacji w tym rejonie – powiedział wiceprezes PGG.

Walka z czasem, ale także o bezpieczeństwo ratowników

- Może być zastanawiający długi czas prowadzenia akcji. We wczorajszych relacjach mówiłem o ograniczonej strefie, na przestrzeni kilkunastu metrów od czoła przodka. Nie jest to rozległy rejon, niemniej jednak jak każda akcja ratownicza, szczególnie ta która jest związana z zagrożeniami skojarzonymi. Wystąpiło zagrożenie tąpaniami, które w stopniu bezpośrednim miały wpływ na wystąpienie tego nieszczęśliwego zdarzania, ale także zagrożenie metanolem. Te dwa zagrożenia determinują nas do właściwych działań, aby każda decyzja o skierowaniu do prac musi być przemyślana, aby zadbać o bezpieczeństwo ratowników - podkreśla wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej

Pozostali poszkodowani bez zagrożenia życia

Wczoraj 10 osób zostało przetransportowanych do szpitala. 3 osoby zostały wypisane do domu. W dwóch przypadkach były wykonywane zabiegi, jednak jak zapewniają lekarze nie ma zagrożenia życia dla tych poszkodowanych, którzy znajdują się w szpitalu.

Analiza przyczyn wypadku

Ogłoszono, że jeszcze tego samego dnia odbędzie się spotkanie zespołu ds. zagrożeń, w którym wezmą udział naukowcy, eksperci oraz rzeczoznawcy. Ich celem będzie ocena stanu zagrożenia w określonym obszarze. Ponadto, planowane jest ustalenie terminu przeprowadzenia wizji lokalnej na miejscu zdarzenia, prawdopodobnie w czwartek lub piątek.

- W najbliższym czasie dogłębnie analizowane będą przyczyny tego zdarzenia i wyciągane wnioski, co dalej – w jaki sposób prowadzić roboty górnicze, żeby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo, a z drugiej strony nie utracić złoża, które jest przewidziane do eksploatacji w tym rejonie – poinformował wiceprezes Horst.

Czwartek 16.05.2024 - Dniem Żałoby w Mysłowicach

Prezydent Mysłowic za pośrednictwem facebooka poinformował, że w związku z tragicznym wypadkiem w kopalni Mysłowice-Wesoła, 16.05.2024 r. (czwartek) będzie Dniem Żałoby w Mysłowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera