Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne rozmowy o fuzji KHW z PGG. Kiedy finał?

Kamila Rożnowska
Przed spotkaniem min. Krzysztof Tchórzewski był optymistą, jednak w trakcie rozmów pojawiły się rozbieżności
Przed spotkaniem min. Krzysztof Tchórzewski był optymistą, jednak w trakcie rozmów pojawiły się rozbieżności Lucyna Nenow
Ciężki – mówił o klimacie wczorajszych rozmów Szczepan Kasiński z WZZ Sierpień 80 w Katowickim Holdingu Węglowym. Wczoraj w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej odbyło się pierwsze wspólne spotkanie zarządów i związków zawodowych z obu spółek oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy – Grzegorza Tobiszowskiego na temat fuzji PGG i KHW. – Końcowego porozumienia nie uzyskaliśmy – mówił po zakończeniu negocjacji minister. Chociaż przed wejściem na salę miał nadzieję, że uda się wczoraj parafować wstępne porozumienie.

Spotkanie trwało ok. 5 godzin, ale wspólne rozmowy – dwie. Gdy pojawiła się kolejna wersja warunków przejścia górników z KHW do Polskiej Grupy Górniczej, związkowcy z PGG opuścili salę. Bo formalnie nie są stroną porozumienia, ale oczekują, że gwarancje dla pracowników PGG zostaną zawarte w aneksie do fuzji. Dziś ma powstać jego projekt. Zgodnie z założeniami,fuzja ma nastąpić do 1 kwietnia.

- Będziemy te rozmowy kontynuowali - mówił wczoraj w Polskiej Grupie Górniczej Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Mimo że wczorajsze spotkanie rozpoczęło się dość optymistycznie, to zostało ono przerwane. Minister Tchórzewski przed wejściem na salę mówił, że liczy na parafowanie wstępnego porozumienia. Podkreślał jednocześnie, że dokument ten powinien zostać podpisany jak najszybciej, bowiem w marcu trzeba zakończyć negocjacje z bankami, czyli posiadaczami obligacji KHW.

Grupa górników znów zjawiła się pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego

Zadyma pod KHW. Interweniowała policja. Związki nie zgadzają...

- Główne ustalenia będą musiały odbyć się z udziałem strony finansowej - mówił minister. Dodajmy, że zadłużenie KHW z tytułu wyemitowanych obligacji wynosi ok. 1,2 mld zł.

Trzecim etapem sfinalizowania tej wielkiej fuzji jest uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej, że wdrożony program ratunkowy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej.

Szczepan Kasiński z WZZ Sierpień 80 w KHW również dość optymistycznie wchodził na rozmowy.

Protest górników pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego

- Z tego, co pamiętam, wszystkie ważniejsze szczegóły zostały dograne - mówił przed wejściem na salę i zaznaczał, że jeśli na stole pojawi się ta sama treść porozumienia, która została już uzgodniona, to on nie ma do niego zastrzeżeń.

Tak się jednak nie stało.
CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
- Gdy tutaj przyjeżdżałem, miałem nadzieję, że temat zostanie zamknięty, ale moje nadzieje spełzły na niczym - mówił kilka godzin później.

Ani ministrowie, ani związkowcy nie odnieśli się szczegółowo do powstałych rozbieżności.

Od samego początku nieco bardziej zdystansowana była strona społeczna z PGG. Bogusław Hutek, lider Solidarności w PGG, na wstępie podkreślał, że formalnie związki zawodowe PGG nie są stroną porozumienia (według projektu, ma ono zostać zawarte pomiędzy zarządami PGG i KHW oraz związkowcami z KHW). Oczekiwał, że do porozumienia o fuzji zostanie dołączone odrębne porozumienie dotyczące tylko pracowników z PGG. Dodajmy, że w projekcie porozumienia gwarancje pracownicze PGG zostały zawarte w trzech oświadczeniach zarządu. Po niespełna dwóch godzinach wspólnych rozmów, związkowcy z PGG opuścili salę.

- Została przedstawiona kolejna treść porozumienia między dwoma zarządami i stroną społeczną KHW. Tam nastąpiły kolejne zmiany. My, jako strona społeczna PGG, uznaliśmy, że nie chcemy przeszkadzać kolegom (z KHW - przyp. red.) w ich negocjacjach - spokojnie tłumaczył tę decyzję Bogusław Hutek.

CZYTAJCIE TEŻ:
Przed połączeniem PGG i KHW. Rozmowy przerwane
Połączenie KHW i PGG: Potrzeba 3 mld zł na inwestycje

Hutek zapowiedział, że dzisiaj o godz. 10 przedstawiciele strony społecznej z PGG spotkają się i ustalą swoją treść porozumienia, które mogłoby stać się np. aneksem do porozumienia o fuzji. Jakie są oczekiwania?

7 lutego: niespokojna noc w KHW

Solidarność z PGG za „czternastkami"

- Gwarancji zatrudnienia, płacy, inwestycji, funkcjonowania wszystkich ruchów i zakładów oraz renegocjowania porozumienia z 19 kwietnia 2016 roku, które dotyczy „czternastki” (na jego mocy „czternastka” została zawieszona na dwa lata - przyp. red.) - mówił Bogusław Hutek.

- Zdaję sobie sprawę, że o przywróceniu „czternastki” za 2017 rok nie da się rozmawiać w styczniu, kiedy nie wiadomo, jak będą wyglądały dalsze wyniki (spółki - przyp. red.), ale chcemy zapewnienia, że będą z nami na ten temat rozmawiać - dodawał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera