Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa przebudowa DK94 między Pyskowicami a Zabrzem. Prace idą do przodu, choć do otwarcia drogi jeszcze daleko

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Stan prac na 31 października 2023 roku
Stan prac na 31 października 2023 roku RL,
Trwają prace przy rozbudowie drogi krajowej nr 94 między Pyskowicami a Zabrzem. Najwięcej dzieje się na odcinku drogi od skrzyżowania w Boniowicach, w kierunku Pyskowic, gdzie widać już pierwsze zarysy nowej drogi. Całość inwestycji powinna zakończyć się w październiku 2024 roku.

Spis treści

Trwa przebudowa DK94 między Pyskowicami a Zabrzem

Przebudowa drogi krajowej nr 94, łączącej Pyskowice z Zabrzem wkracza w kolejny etap. Na odcinku między Pyskowicami a Boniowicami, prace są już zaawansowane i dzięki dobrej pogodzie, wciąż posuwają się do przodu. Powoli wyłania się także zarys nowej drogi, co zauważyć można jadąc od strony Pyskowic.

Droga przebiegająca przez gminę Zbrosławice, zostanie wyremontowana na odcinku 11,8 km i zyska nie tylko nową nawierzchnię, lecz także ciągi piesze i pieszo-rowerowe. Ma być przede wszystkim bezpieczniej i wygodniej, zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

- Z tego zakresu wyłączone zostały dwa odcinki o łącznej długości prawie 400 m. Były one zrealizowane wcześniej w ramach budowy autostrady A1 - informuje biuro prasowe Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Skrzyżowanie w Boniowicach zamieni się w rondo

To co najbardziej cieszy mieszkańców gminy Zbrosławice to fakt, że w ramach przebudowy drogi krajowej nr 94, zmiany obejmą również feralne skrzyżowanie w Boniowicach. Jeszcze do niedawna, gdy mieszkańcy okolicznych miejscowości słyszeli dźwięk syren strażackich, znów zastanawiali się, czy nie doszło do kolejnego wypadku na tym skrzyżowaniu. To właśnie tam, w sierpniu 2020 roku zginął 42-letni motocyklista. Od tego czasu na skrzyżowaniu tym dochodziło do wielu wypadków i kolizji, najczęściej wynikających z lekceważenia obowiązujących w tym miejscu znaków drogowych. Jednak zmiany obejmą nie tylko samo skrzyżowanie w Boniowicach, lecz także infrastrukturę przydrożną.

- Przebudujemy i wybudujemy chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, parking przydrożny w Boniowicach oraz miejsce do ważenia pojazdów w Konarach. Wybudowane zostaną również dodatkowo dwa miejsca dla do kontroli pojazdów. W ramach zadania przebudowane zostaną również obiekty inżynierskie, zjazdy publiczne i indywidualne, odwodnienie i oświetlenie - podkreśla GDDKiA.

Stan prac na 31 października 2023 roku
Stan prac na 31 października 2023 roku RL,

Objazdy dla kierowców

Dla ruchu samochodowego zamknięty został odcinek DK94 od ul. Gliwickiej w Pyskowicach do ul. Gliwickiej w Boniowicach. Od 19 września, wprowadzona została kolejna czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego, polegająca na zamknięciu odcinka drogi krajowej nr DK 94 do ronda na skrzyżowaniu DK 94 i DK 78 w Wieszowie. Do odwołania możliwy będzie przejazd przez DK94 ulicą Gliwicką w Boniowicach (w kierunkach na Ziemięcice i na Kamieniec).

Objazd dla pojazdów przekraczających rzeczywistą masę całkowitą 3,5t wyznaczony został z wykorzystaniem dróg DK94 - A1 - DK88 - A4 - DK40. Nadrobić będą musieli również kierowcy pojazdów osobowych, dla których objazd wyznaczony został drogami powiatowymi przez miejscowości Boniowice - Kamieniec - Księży Las - Łubie - Pyskowice.

Masz uwagi do przebudowy drogi? Zgłoś je

Przebudowa drogi niesie jednak za sobą spore utrudnienia dla mieszkańców. Ci z kolei mogą składać swoje uwagi i wnioski dotyczące przebudowy drogi.

- Informujemy, że uwagi i wnioski dotyczące prac związanych z przebudową DK94 można kierować na adres [email protected]. Urząd Gminy Zbrosławice przekaże sprawę do wykonawcy inwestycji czyli firmy Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wrocławia lub Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - poinformowała w czwartek 16 listopada gmina Zbrosławice.

Przebudowa DK94 Pyskowice-Zabrze

Przebudowa drogi krajowej nr 94 ma na celu poprawę bezpieczeństwa i warunków komunikacyjnych oraz poprawę parametrów technicznych drogi. W miejscu dotychczasowej nawierzchni pojawi się nowa i cicha, która ma poprawić również walory akustyczne. Z kolei wykonanie odpowiedniego odwodnienia oraz urządzenia ochrony środowiska mają ograniczyć wpływ drogi na środowisko.

Po przebudowie droga zyska status głównej, ruchu przyspieszonego, o szerokości każdego z pasów 3,5 m. Przebudowę realizuje firma firma Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia, która będzie miała czas do października 2024 roku, na ukończenie całej inwestycji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera