MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace nad ustawą o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa! Do śląskich szpitali mogą wkroczyć komisarze

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
ARC
Trwają prace nad ustawą o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, jednak Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego jest przeciwny temu projektowi.

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, nad którą trwają prace przewiduje przeprowadzenie co trzy lata obowiązkowej oceny wszystkich szpitali, którym będzie przyznawana odpowiednia kategoria od A do D. Zaklasyfikowanie do kategorii D oznacza, że wszczęcie postępowania naprawczo-rozwojowego mając prawo do powoływania i odwoływania kierownika szpitala, jednak szpitale są temu przeciwne. Natomiast do kategorii A mają zostać zaliczone szpitale w dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej.

Nie przeocz

Projekt ustawy

Pod koniec grudnia przedstawiono projekt ustawy, który zakłada powołanie Agencji Rozwoju Szpitali, która ma być odpowiedzialna za „inicjowanie, wspieranie i monitorowanie” procesów naprawczo-rozwojowych w szpitalnictwie. Projekt ustawy ma wprowadzić ponadto mechanizmy restrukturyzacyjne, poprawiające rentowność szpitali i ich stabilność finansową. Proponowane rozwiązania mają pozwolić także na „koordynację i optymalizację” wykorzystania bazy materialnej, uporządkowanie struktury świadczeniodawców oraz wprowadzenie mechanizmów stymulujących integrację i koordynację świadczeń szpitalnych. Ma to wyeliminować zjawisko dublowania oferowanych świadczeń i konieczność utrzymywania w części szpitali wykwalifikowanego personelu medycznego.

Jakie szpitale mogą spodziewać się komisarza

W oparciu o dane z 2020 roku przygotowane przez Związek Miast Polskich ostrzegła, że kategorii D mogą podlegać:

  • Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu,
  • Sosnowiecki Szpital Miejski oraz Samodzielny Publiczny
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu.

Tak zwaną miękką restrukturyzacją (kategoria C) objęte zostałyby:

  • Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie,
  • Szpital Murcki w Katowicach,
  • Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej,
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach,
  • Szpital Miejski w Siemianowicach Śląskich,
  • Szpital Śląski w Cieszynie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie,
  • Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach,
  • Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej,
  • Szpital nr 2 W Mysłowicach oraz Szpital w Pyskowicach

Ocenianie szpitali według kategorii

Głównym kryterium oceny szpitali staje się zysk, który jest weryfikowany tak jak w spółkach prawa handlowego. W projekcie ustawy przyjęto, że dla celów kategoryzacji szpitali posłużą wyniki finansowe uzyskane w 2022 roku czyli rok, w którym działalność wielu placówek determinowała pandemia koronawirusa. Ustawie o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa wytykane są różne błędy, m.in.: nie ma wskaźników jakości opartych o ISO, akredytację i certyfikacje, współczynnika dostępności, jak kolejki oczekujących czy współczynnika kompleksowości.

Zgodnie z założeniami projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności ma zostać wdrożony jeszcze w I kwartale 2022 roku. Jeśli tak się stanie, pierwsza kategoryzacja szpitali odbędzie się w 2023 roku.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera