MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy śródmiejskie place w Bytomiu mają zostać zabytkami. "To zabudowa najwyższej klasy"

OPRAC.:
PAP
PAP
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Śródmiejskie place w Bytomiu – Akademicki, Jana III Sobieskiego i Andrzeja Hiolskiego mają zostać wpisane do rejestru zabytków
Śródmiejskie place w Bytomiu – Akademicki, Jana III Sobieskiego i Andrzeja Hiolskiego mają zostać wpisane do rejestru zabytków arc
Wszystko wskazuje na to, że trzy bytomskie śródmiejskie place - Akademicki, Jana III Sobieskiego i Andrzeja Hiolskiego – zostaną wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego. Zabytkiem ma stać się również Dom Polski „Ul”, który jest cenny z punktu widzenia polskiej historii miasta.

Bytom będzie miał trzy nowe zabytki. Chodzi o śródmiejskie place

Śródmiejskie place w Bytomiu – Akademicki, Jana III Sobieskiego i Andrzeja Hiolskiego mają zostać wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego. Oględziny pierwszego z nich odbyły się we wtorek 9 kwietnia.

- Nasze działania zmierzają do szerokiej ochrony konserwatorskiej tych części Bytomia, które uważamy za bardzo cenne, gdzie zachowanie pojedynczych obiektów – objętych wcześniej ochroną – nie wystarczy. To zabudowa najwyższej klasy – ocenił śląski wojewódzki konserwator zabytków Łukasz Konarzewski.

Plac Akademicki powstał na początku XX w., kiedy wdrażano nowy plan zabudowy miasta. Od północy zamyka go ekspresjonistyczny gmach z 1925 roku, który zbudowano na siedzibę prezydium policji. Po II wojnie światowej znajdowało się tam m.in. Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, a obecnie mieści się tam Wydział Stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zachodnią pierzeję tworzy modernistyczna zabudowa mieszkaniowa z mniej więcej 1910 roku, a wschodnią - funkcjonalistyczno-ekspresjonistyczna zabudowa mieszkaniowa z lat 20. Pośrodku znajduje się skwer, a na nim fontanna z 1947 roku z rzeźbami chłopców na raku, rybie, ślimaku, żabie oraz żółwiu, autorstwa Tadeusza Sadowskiego.

Postępowanie konserwatora dotyczy wpisania do rejestru zabytków placu oraz jego zabudowy - budynków o numerach od 1 do 17, a także przy ul. Bolesława Prusa 17 i ul. Stefana Żeromskiego 21, 23 i 25 (dawnego Zarządu Bractwa Górniczego i Komitetu Miejskiego PZPR).

Plac Jana III Sobieskiego zabytkiem?

Także Plac Jana III Sobieskiego ma szansę stać się zabytkiem. To obiekt, który w drugiej połowie XIX w. był targiem bydlęcym. W latach 90. zbudowano na jego terenie koszary, a w pobliżu eklektyczną willę starostwa powiatowego. Był miejscem ćwiczeń wojskowych i politycznych manifestacji. W latach 70. pomiędzy nimi wybudowano funkcjonalistyczną siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej z rotundą po północnej stronie, gdzie wydzielono plac Andrzeja Hiolskiego.

Do rejestru mają zostać wpisane place wraz z dawnymi budynkami szkoły (pl. Jana III Sobieskiego 1), koszar (ul. Jana Smolenia 35), wartowni i aresztu (ul. Wojciecha Korfantego 45), mieszkań urzędniczych wraz z murem (ul. Stefana Żeromskiego 44), warsztatów szkolnych (Stefana Żeromskiego 42), a także kamienicą mieszczańską (ul. Wojciecha Korfantego 36 i ul. Sokoła 19) oraz Domem Polskim „Ul” (ul. Wojciecha Korfantego 38). Do tego dochodzą obiekty, które już indywidualnie widnieją w rejestrze: Muzeum Górnośląskie i jego oddział w miejscu dawnego starostwa powiatowego wraz z ogrodzeniem.

- Pl. Jana III Sobieskiego to bardzo dobry przykład niemieckiej moderny, w zasadzie architektury, która powstała na przełomie art déco i modernizmu. Ceglana, bardzo oszczędna w detalu, bo modernizm go praktycznie nie stosował, np. poza stolarką. Wszystko zasadzało się na proporcjach, które są tam doskonałe – ocenił Łukasz Konarzewski.

Z kolei Dom Polski „Ul” ma szczególne znaczenie z punktu widzenia polskiej historii Bytomia. Od 1910 roku, był własnością działacza Michała Wolskiego. Mieściła się tam m.in. siedziba Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Według przekazów w okresie powstań śląskich odbierano w nim przysięgi od powstańców.

Oględziny dwóch pozostałych placów zaplanowano na 23 kwietnia. Zakończenie procedur administracyjnych może nastąpić w przeciągu kilku następnych tygodni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera