Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Parku Dietla w Sosnowcu trwa, sprawdź jak się zmienia Perła Pogoni - zobacz zdjęcia

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Wiosna w Parku Dietla - Perle Pogoni
Wiosna w Parku Dietla - Perle Pogoni Foto Helena Basior / Polska Press
Odradzający się Park Dietla, znany również jako Park Żeromskiego, zobacz nowe efekty stopniowej modernizacji „Perły Pogoni”, dzięki inicjatywom Budżetu Obywatelskiego zabytkowy park w Sosnowcu otrzymuje szansę na drugie życie.

Zabytkowy Park Dietla znany również jako „Park Żeromskiego” usytuowany w sosnowieckiej dzielnicy Pogoń, to park miejski założony w ostatniej dekadzie XIX wieku, przez niemieckiego przemysłowca Heinricha Dietla (wraz z rodziną mieli znaczący wkład w rozwój Sosnowca. Dzięki staraniom Dietla w 1902 roku Sosnowiec otrzymuje prawa miejskie).

Park dawniej

Park, wraz z Pałacem Dietla, stanowi część kompleksu będącego przykładem kompozycji w stylu neoromantycznej. Po II wojnie światowej stał się ogólnodostępnym parkiem miejskim. Przez kolejne dekady ulegał przeobrażeniom, był przebudowywany i przez to niszczony. W latach 70. budowa na terenie parku hali sportowej i krytej pływalni sprawiła, że znaczna jego część uległa zniszczeniu. Budynki te umieszczono w centralnej części parku na szczycie wzniesienia.

Park Dietla wpisany został w 1998 roku do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach i z tego względu podlega szczególnej ochronie prawnej. Wówczas z niemal całkowicie zniszczonego parku uchowało się zaledwie 5,5 ha.

Park obecnie

Od 2012 roku Parkiem Dietla opiekuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obecnie park poszczycić się może obecnością około 60 gatunków i odmian drzew i krzewów. 13 drzew zostało zakwalifikowanych jako pomnik przyrody. Jednymi z najstarszych drzew, jakie można tu spotkać, są ponad stuletnie okazy m.in. klona srebrzystego i dębu czerwonego.

Dzięki inicjatywie „Perła Pogoni” realizowanej, w ramach Budżetu Obywatelskiego, w Sosnowcu regularnie, od kilku lat odbywa się modernizacja i rewitalizacja parku.

Do tej pory m.in. odnowiono ponad stuletnią glorietę (koszt 600 tys. zł), plac zabaw. W ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego z 2022 roku zaplanowano projekt stworzenia strefy odpoczynku i rekreacji, na którą przewidziano kwotę 563 500zł. Projekt obejmuje modernizację tarasów i schodów od strony ul. Zakątek.

Obecnie MOSiR realizuje zadanie z V edycji Budżetu Obywatelskiego pt. „Perła Pogoni przywrócenie dawnego blasku w Parku Dietla w Sosnowcu”.

W zakresie zadania zaplanowano zerwanie i utylizację nawierzchni asfaltobetonowej placów, naprawę murków z kamienia, remont schodów terenowych, wykonanie nowej nawierzchni z płyt betonowych oraz montaż małej architektury w zakresie: montaż leżaków parkowych, stoliczków i koszy na śmieci. Ponadto zdemontowano, odnowiono i zamontowano istniejące ławki w obrębie większego placu. Obecnie zadanie jest w trakcie realizacji. Koszt zrealizowanych robót budowlanych wyniesie 586 tys. zł brutto - podsumowuje dyrektor MOSiR Jerzy Górak.

Dalsze plany inwestycyjne w Parku Dietla rysują się w następujący sposób:

Inwestycje obejmą swym zasięgiem pozostałe, niezrealizowane dotychczas prace, w obrębie parku od strony ul. Żeromskiego i składać się na nie będą w wymiana nawierzchni i nasadzenia zieleni”. - zapowiada dyrektor MOSiR w Sosnowcu, dodając, że należy liczyć się z opóźnieniami realizacji projektu ze względu na „brak środków na dalszą realizację prac”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera