MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu będzie bić turystyczne serce Bielska-Białej. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO oficjalnie otwarte. Wiele atrakcji w ten weekend

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już oficjalnie otwarte. OKO to skrót od Obszar Kreacji Obrazu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już oficjalnie otwarte. OKO to skrót od Obszar Kreacji Obrazu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO przy bielskim Studiu Filmów Rysunkowych zostało oficjalnie otwarte. W tym wyjątkowym miejscu nie tylko można poznać blisko 80-letnią historię działalności Studia i jego bogaty dorobek artystyczny, ale także zetknąć się z bohaterami, takimi jak: Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski. Centrum jest „rodzajem edukacyjnej platformy międzypokoleniowej”, gdzie goście wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne mają możliwość uczyć się przez zabawę.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już oficjalnie otwarte

Tuż obok Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, kolebki produkcji, takich jak: „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki” czy „Kuba i Śruba”, powstało Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek po południu, 24 maja.

- Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej. Bardzo zakorzenioną w Bielsku-Białej. (…) Większość pracowników SFR to ludzie pochodzący z Bielska-Białej i regionu. To filmy z Bielska-Białej stanowiły – praktycznie do pojawienia się Wiedźmina – najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata – powiedział na początku piątkowego wydarzenia dyrektor bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel, który następnie przekazał głos duetowi prowadzących – Annie Guzik i Romanowi Baranowi.

Aktorka bielskiego Teatru Polskiego podkreśliła, że pochodzi z pokolenia, które wychowywało się w latach 80.

- Byłam odbiorcą słynnej dobranocki. (…) Naprawdę trudno jest wytłumaczyć moim dzieciom ten nasz głód bajek. Przed godziną 19 place zabaw pustoszały, ponieważ wszyscy biegli na bajkę – mówiła.

Roman Baran przybliżył z kolei historyczne losy Studia. Jego początki miały miejsce w Katowicach. To tam Zdzisław Lachur – malarz, grafik, entuzjasta animacji – zamieścił w 1947 r. na łamach ówczesnej katowickiej „Trybuny Robotniczej” anons, że poszukiwani są uzdolnieni rysownicy do pracy przy przyszłej produkcji filmów animowanych. Odbył się konkurs, w efekcie którego znalazł on współpracowników i współzałożycieli Eksperymentalnego Studia Filmów Rysunkowych.

- Od tej pory zaczęła się wielka przygoda z filmem. (…) Grupa twórców rozstała się szybko i z „Trybuną Robotniczą”, i z Katowicami, przenosząc się na krótko do pobliskiej Wisły. Stamtąd miała się przenieść do zaludniającego się Wrocławia. Zatrzymała się jednak po drodze w Bielsku. I tu została – przypomniał prowadzący.

Obecna na otwarciu Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stwierdziła, że przejęcie Studia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. było bardzo dobrą decyzją.

- Wspólnie możemy tworzyć i wspierać to, co tak naprawdę również jest naszym dziedzictwem. (…) Nie wyobrażam sobie, że teraz to miejsce miałoby nie mieć wsparcia ministerstwa, nie być wspierane centralnie i nie miało się rozwijać dalej. (…) Mam nadzieję, że do tego miejsca będą przyjeżdżać nie tylko rodziny z Polski, ale także z całej Europy – podkreśliła.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zaznaczył, że otwarcie Studia zapisuje się w historii miasta. - To oczywiste, że to miejsce będzie wizytówką Bielska-Białej. (…) Jest ono wpisane w jego DNA. (…) Dla mnie jako rodzica, który wie jak ważny jest przekaz wizualny, by dotrzeć z wartościową produkcją do naszej młodzieży, jest nie do przecenienia – dodał.

Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka, Kocia Szajka, czyli podróż po nowym Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej

Karolina Lorenc, zastępca dyrektora SFR ds. organizacyjnych i kulturalnych, wyjaśniła, że celem, który przyświecał podczas tworzenia Centrum, było podtrzymanie tradycji, a zarazem opowiedzenie w ciekawy, nowoczesny sposób kilkudziesięcioletniej historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

- Chcieliśmy zaciekawić najmłodszych gości, którzy być może dopiero u nas po raz pierwszy zetkną się z bohaterami, takimi jak: Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski, a u ich rodziców czy dziadków obudzić najmilsze wspomnienia z dzieciństwa – powiedziała.

Jak podkreśliła, Centrum jest rodzajem „edukacyjnej platformy międzypokoleniowej”, gdzie goście wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne mają możliwość uczyć się przez zabawę. To największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy.

Główną atrakcją Centrum jest multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach. Opowiada historię Studia oraz przybliża proces tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą, jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć własną animację. Częścią centrum jest sala kinowa i amfiteatr.

Budowa Centrum trwała od lutego 2022 roku. Pierwszym krokiem był demontaż budynku, w którym mieściła się między innymi sala kinowa. Później wzniesiony został w tym miejscu nowy gmach, który z zabytkową siedzibą Studia połączyła przewiązka. Koszt całkowity – łącznie z remontem siedziby wytwórni – wyniósł około 41 mln zł. Na budżet inwestycji złożyły się pozyskane przez Studio fundusze norweskie, pieniądze z resortu kultury, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę przekazała działkę.

Weekend otwarcia, czyli premiery, seanse filmowe i bajkowe gry terenowe

W weekend będzie można odwiedzić OKO, zaplanowano szereg atrakcji. W amfiteatrze odbędzie się oficjalna premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” i spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach. Akcja opowieści toczy się w bielskim Centrum. W sali kinowej pokazany zostanie premierowo pilotażowy odcinek serialu „Bystre Oczka”, nowej produkcji Studia, w której głosu użyczyła aktorka Anna Guzik. Odbędą się także warsztaty filmowe, gry terenowe oraz koncerty.

Więcej szczegółowych informacji na temat inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej znajduje się na stronie www.sfr.pl.

PROGRAM OTWARCIA INTERAKTYWNEGO CENTRUM BAJKI I ANIMACJI OKO – 25 i 26 maja 2024 r.

Na wszystkie wydarzenia z wyjątkiem zwiedzania wystawy stałej – wstęp wolny. W razie niepogody program może ulec zmianie.

25 maja 2024 (sobota)

 • 12.00-16.00 Zwiedzanie wystawy stałej (obowiązują bilety wstępu, godziny wejść: 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00)
 • 12.00-13.00 Przybij piątkę Kociej Szajce - spotkanie z Agatą Romaniuk
 • 13.00-14.00 Podpisywanie książek przez Agatę Romaniuk
 • 13.00-15.00 Kocia Szajka w terenie - gra terenowa
 • 13.20-14.50 Wszystkie dzieła Zdzisława Kudły
 • 15.00-16.30 Muzyczna podróż do krainy Błękitnego Rycerzyka - projekcja z muzyką na żywo (grupa SzaZa / Małgorzata Lietz)
 • 17.00-18.00 Świat dzieci i świat dorosłych w seriach filmowych produkowanych w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej
 • 19.00-20.30 Dobranockowe kino plenerowe - Wielka podróż Bolka i Lolka

26 maja 2024 (niedziela)

 • 12.00-16.00 Zwiedzanie wystawy stałej (obowiązują bilety wstępu, godziny wejść: 12.00; 13.00; 14.00; 15.00; 16.00)
 • 12.00-13.00 Premiera pilotażowego odcinka serii "Bystre Oczka" + spotkanie z twórcami
 • 12.00-14.00 Baw się z nami na łące, przybijając piątkę ślimakowi i biedronce - gra terenowa
 • 13.00-14.00 Jak to się dzieje, że mamy dźwięk w filmie?
 • 14.30-15.30 Jak wprawić w ruch (ożywić) rysunkową postać?
 • 16.00-17.00 Koncert improwizowany do filmów animowanych dla młodzieży - zespół KOŃ
 • 17.00-18.30 Dobranockowe kino plenerowe II - Przygody Błękitnego Rycerzyka

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu. Wydarzenia plenerowe mogą zostać przeniesione do budynku w razie niepogody, co będzie wiązało się z limitem miejsc.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni