Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu były kiedyś kopalnie i huty, a teraz są nowe inwestycje. Tak właśnie zmienił się krajobraz woj. śląskiego

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Muzeum Śląskie w Katowicach (teren KWK "Katowice"). Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Muzeum Śląskie w Katowicach (teren KWK "Katowice"). Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Górny Śląsk to już zupełnie inne miejsce, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kiedyś nieodzownie związany z przemysłem ciężkim, kopalniami i hutami. Dzisiaj ten krajobraz zmienia się nie do poznania. W naszym regionie nie brakuje obiektów poprzemysłowych, które zyskały drugie życie i teraz spełniają inne funkcje. A już wiadomo, że w przyszłości pojawią się kolejne.

Krajobraz Górnego Śląska zmienia się nie do poznania

Rewitalizacja obiektów czy terenów poprzemysłowych w naszym regionie nie jest czymś nowym. Kolejne przykłady potwierdzają, że mogą one zyskać drugie życie i stać się atrakcją turystyczną. Wystarczy mieć tylko dobry pomysł, a następnie odpowiednie środki, aby zakładany cel zrealizować.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Sztandarowym przykładem jest, rzecz jasna, Muzeum Śląskie w Katowicach. które znajduje się na terenie po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Wraz z innymi instytucjami tworzy Strefę Kultury, czyli nowoczesne centrum życia kulturalnego w stolicy województwa. Nowy gmach muzeum oficjalnie otwarto pod koniec czerwca 2015 roku.

Z kolei na terenie po byłej KWK „Gottwald” w Katowicach postawiono jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w całym kraju, a mianowicie Silesię City Center. Ciężko uwierzyć, że obiekt oddano do użytku siedemnaście lat temu. Czas szybko zleciał!

Natomiast w Sosnowcu - w maszynowni dawnego szybu Anna - powstała ścianka wspinaczkowa Poziom 450, której nazwa nawiązuje do głębokości zasypanego już szybu. Nie można zapomnieć także o gliwickiej Cechowni, która jest elementem zespołu zrewitalizowanych zabudowań dawnej kopalni Gliwice zaprojektowanej w 1912 roku przez Georga i Emila Zillmannów. Obecnie odbywają się tu koncerty czy wystawy.

Nie tak dawno, bo w listopadzie 2021, na terenie po dawnej kopalni węgla kamiennego w bytomskiej dzielnicy Rozbark otwarto w pełni z kolei Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całej Europie, który w niedalekiej przyszłości z pewnością stanie się jedną z głównych wizytówek miasta.

- To była bardzo trudna inwestycja. Pierwotnie obiekt był przeznaczony do rozbiórki, jednakże ze względu na jego historyczny i zabytkowy charakter, na szczęście do tego nie doszło - mówił nam Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.

Jak widać - upór się opłacił, bo niezagospodarowany teren będzie teraz tętnił życiem!

Pamiętajmy także, że obok wspomnianego obiektu w Bytomiu znajduje się także Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, bez którego ciężko sobie obecnie wyobrazić ofertę kulturalną miasta.

Nie przeocz

A na początku lipca ubiegłego roku dla zwiedzających została udostępniona wyjątkowa i niepowtarzalna strefa Carnall w naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

W regionie więc nie brakuje industrialnych przestrzeni, które przeszły metamorfozę i znów mogą tętnić życiem. To jednak jeszcze nie koniec. Cechownia dawnej kopalni Saturn w Czeladzi zamienia się obecnie w bibliotekę i muzeum. Powstanie tu dokładnie Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego. Otwarcie jest planowane na ten rok.

Z kolei w Dąbrowie Górniczej zrewitalizowane zostaną tereny zajmowane przez zlikwidowaną fabrykę „Defum” w samym centrum miasta. Chodzi o Fabrykę Pełną Życia, czyli kompleks pełny zieleni z deptakiem. Natomiast dawne budynki mają zamienić się w miejsca gastronomiczne czy rekreacyjne.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty