Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tusk powołuje się na Kaszubów, Długosz na Romów, emocje trwają

Agata Pustułka
Kaszubi są dumni ze swojego języka i podkreślają swoją odrębność, ale - na co zwrócił wczoraj uwagę Kaszuba Donald Tusk - praktycznie nikt z nich nie ma wątpliwości, że Kaszuba to Polak
Kaszubi są dumni ze swojego języka i podkreślają swoją odrębność, ale - na co zwrócił wczoraj uwagę Kaszuba Donald Tusk - praktycznie nikt z nich nie ma wątpliwości, że Kaszuba to Polak Grzegorz Mehring
Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, że Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej jest niebezpieczne dla jedności Polski i nie powinno być zarejestrowane. Od tej chwili "Dziennik Zachodni" uczestniczy w wywołanej wyrokiem dyskusji.

Wczoraj zabrał w niej głos Donald Tusk: - Ślązacy i Kaszubi to Polacy, którzy płacili wyjątkową cenę za polskość na swoich ziemiach - powiedział premier. - Ale na pewno nie mówiłbym o narodowości śląskiej, tak jak i o narodowości kaszubskiej - dodał Tusk, odnosząc się do orzeczenia SN.

- Ślązacy i Kaszubi to są Polacy. Powiem więcej - to są Polacy, którzy płacili wyjątkową cenę za polskość na swoich ziemiach i tym bardziej cieszę się, że we współczesnej Polsce te odrębności etniczne tworzą bogactwo polskiej kultury i polskiej narodowości - podkreślił Tusk.

Zaznaczył, że Ślązacy mają prawo do swojej etnicznej odrębności i "to jest także w jakimś sensie wyjątkowa grupa, kultywująca bardzo swoje tradycje, gwarę lub jak chcą niektórzy - język, (bo) na ten temat trwa spór".

- Ale na pewno nie mówiłbym o narodowości śląskiej, tak jak bym nigdy nie powiedział o narodowości kaszubskiej - zaznaczył.

Szef rządu podkreślił, że sam jest Kaszubą i całe swoje dorosłe życie uczestniczył w procesie dbałości i rekultywacji np. języka kaszubskiego. - Ale nigdy bym nie powiedział, że Kaszubi to naród (...) Na Kaszubach praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że Kaszuba to jest Polak, to jest pewien rodzaj Polaka - powiedział Tusk. - I dlatego ja mam wrażenie - choć nie chcę za nikogo decydować - że tak samo powinniśmy mówić o Ślązakach - dodał premier.

- My we wniosku do sądu - mówi DZ Pejter Długosz, jeden z liderów SONŚ - powoływaliśmy się na działające Stowarzyszenie Piękne Anioły, których istnienie też przez wielu jest poddane w wątpliwość, ale też na stowarzyszenia osób narodowości romskiej i tu jest sprawa poważna, bo te organizacje mogą działać, choć narodowości romskiej nie ma wpisanej do ustawy, podobnie jak Ślązaków.

Do Długosza, tuż po orzeczeniu SN, zgłosiło się kilka kancelarii prawnych (m.in. ta, która walczyła o prawa mniejszości polskiej na Litwie), by reprezentować stowarzyszenie przed polskimi sądami. - Na razie czekamy na uzasadnienie SN oraz kolejną rozprawę w Opolu - dodaje Długosz.

Poseł Platformy i członek SONŚ Marek Plura, wezwał Ślązaków do zebrania 100 tys. podpisów, by wnieść projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, żeby zabiegać o przyznanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej.

- To, że Główny Urząd Statystyczny dał możliwość określenia narodowości nie oznacza, że narodowość istnieje - komentuje Krzysztof Zawała, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach. - Jeśli chodzi o SONŚ, to sprawy opolskiej rejestracji nie znam, ale katowicki sąd oraz wszystkie krajowe instancje i trybunały międzynarodowe rozpatrywały sprawę rejestracji innej organizacji
- Związku Ludności Narodowości Śląskiej i wszyscy podzielili negatywne zdanie na temat możliwości rejestracji stowarzyszenia, sformułowane przez katowicki sąd. Nie możemy też jednak wykluczyć, że mamy do czynienia z dynamicznym procesem historycznym i po pewnym czasie taka narodowość zostanie usankcjono-wana.

Fragment statusu SONŚ

Celem Stowarzyszenia jest:

1. Rozbudzanie i ugruntowywanie świadomości narodowej Ślązaków.

2. Odrodzenie kultury śląskiej.

3. Propagowanie wiedzy o Śląsku.

4. Kształtowanie i rozwijanie wśród ludności Śląska aktywnej postawy obywatelskiej, sprzyjającej powstaniu poczucia pełnego włodarzenia i współodpowiedzialności za swoją ojczyznę.

5. Współuczestniczenie we współczesnej integracji wszystkich zamieszkujących Śląsk grup ludności.

6. Podtrzymywanie kontaktów kulturowych między Ślązakami bez względu na miejsce zamieszkania oraz pomoc osobom chętnym do powrotów z emigracji zarobkowej.

7. Promocja i kształtowanie pozytywnego wizerunku Śląska i Ślązaków.

8. Dbanie o zachowanie materialnego i duchowego dziedzictwa Śląska.


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!