Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wrócą do szkół 1 września mimo pandemii. MEN ujawnia plany na rok szkolny 2020/2021

Jacek Drost
Jacek Drost
Uczniowie wracają do szkół
Uczniowie wracają do szkół Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Rok szkolny 2020/21: Uczniowie wrócą od września do szkół. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział na konferencji prasowej, że rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się w szkołach, a później zajęcia będą kontynuowane w placówkach oświatowych. Jednak w szczególnych przypadkach, kiedy na danym terenie nastąpi wzrost zachorowań, dyrektor w porozumieniu ze służbami sanitarnymi będzie mógł zmienić model nauczania z tradycyjnego na mieszany lub zdalny.

Rok szkolny 2020/21 rozpocznie się 1 września. Uczniowie wracają do szkół

– 1 września uczniowie wracają do szkół. A my robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania – wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje gdy pojawi się ognisko zakażenia – powiedział minister Dariusz Piontkowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Dodał, że wytyczne w sprawie zachowania zasad bezpieczeństwa zostaną niebawem przesłane do szkół.

Minister Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wytyczne zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

- Do szkół i placówek oświatowych mają przychodzić oczywiście tylko zdrowi uczniowie i zdrowi pracownicy - podkreślił minister edukacji narodowej zaznaczając, że obecność osób postronnych będzie w szkole ograniczona do minimum.

Minister edukacji narodowej wyjaśnił, że jeśli na jakimś terenie wystąpi wzrost zachorowań na koronawirusa, to w porozumieniu ze służbami sanitarnymi, dyrektorzy szkół będą mogli zrezygnować z tradycyjnych zajęć szkolnych i wprowadzić np. zajęcia zdalne.

Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia. Będą one uzależnione od stopnia zakażenia występującego na danym terenie i adekwatne do występujących okoliczności. Pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będzie kluczowa dla dyrektora szkoły lub placówki i organu prowadzącego w przejściu na system kształcenia „mieszany” lub „zdalny (tzw. warianty B i C pracy szkoły i placówki).

Minister Piontkowski zapewnił, że jeśli nie będzie zagrożenia epidemicznego w szkole czy klasie, to nie przewidują ograniczania liczby uczniów w oddziałach. Jeśli jednak do zakażenia uczniów doszłoby, wówczas dyrektor będzie mógł podjąć decyzję o graniczeniu liczby uczniów w klasie.

Na pytanie dziennikarzy, czy rodzice ze względu na bezpieczeństwo dzieci, będą mogli odmówić wysłania dziecka do szkoły, minister Piontkowski odpowiedział, że rodzice nie będą mogli odmówić posłania dziecka na zajęcia. O tym czy dane dziecko zostanie zwolnione z zajęć będą decydowały służby sanitarne w porozumieniu z dyrekcją szkoły.

Harmonogram przygotowań

Dariusz Piontkowski zwrócił uwagę, że przy ustalaniu organizacji pracy w szkołach od 1 września starali się korzystać z doświadczeń innych krajów. Przedstawił także szczegółowy harmonogram działań MEN do rozpoczęcia roku szkolnego. Do połowy sierpnia będą gotowe niezbędne akty prawne MEN. Następnie zaczną się spotkania informacyjne z wojewodami, kuratorami oświaty i inspektorami sanitarnymi na szczeblu wojewódzkim i powiatowym. MEN przygotuje również materiały informacyjne dotyczące funkcjonowania szkół w nowym roku szkolnym w warunkach epidemii.

W drugiej połowie sierpnia zorganizowane zostaną spotkania z wojewodami, z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dyrektorami szkół i placówek. Ponadto MEN przygotuje materiały informacyjne dla dyrektorów szkół, rodziców z najważniejszymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa.

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie te, będzie można - z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji - uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą emaila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera