MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie mogą korzystać z porad onkologicznych. To nietypowa inicjatywa

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nietypowa inicjatywa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. Co dwa tygodnie w gabinecie lekarskim uczniowie mogą skorzystać z porad onkologicznych. Pomysł, aby zorganizować tego typu konsultacje spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Ministerstwo Zdrowia od roku szkolnego 2025/26 zamierza wprowadzić w szkołach edukację zdrowotną. Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie postanowił wyjść naprzeciw i nieco wyprzedzić działania ministerialne. W związku z tym rozpoczął realizację pionierskiego projektu zdrowotno-edukacyjnego "Profilaktyka to zdrowie". W jego ramach co dwa tygodnie w gabinecie lekarskim uczniowie placówki mogą skorzystać z porad onkologicznych.

- To prawdopodobnie pierwszy tego typu pomysł w Polsce. Nie chcemy być jednak jedynymi. Chcemy być tymi, którzy mając doświadczenie, mogą doradzić innym - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie. - To inicjatywa, która świetnie wpisuje się w nasz program edukacyjny. Uczymy bowiem nie tylko przedmiotów i zawodu, ale i podejścia do życia. A jednym z jego elementów powinna być profilaktyka. Bez niej nie ma bowiem bezpiecznego i spokojnego życia. Wszyscy doskonale o tym wiemy - dodaje.

W gabinecie lekarskim w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie porad udziela Dorota Wojtachnio, onkolog.

- Pani doktor zgodziła się odwiedzać naszą placówkę pro publico bono. Zachęcamy młodzież do spotkania z panią onkolog, bo zawsze lepiej porozmawiać ze specjalistą, niż żyć w domysłach, czy szukać odpowiedzi w internecie - przyznaje dyrektor "Ekonomika".

Konsultacje prowadzone są w godzinach lekcyjnych. Okazuje się, że zainteresowanie spotkaniem w cztery oczy ze specjalistką jest ogromne.

- Niepokoiłam się, czy młodzież będzie zainteresowana takimi konsultacjami - przyznaje doktor Dorota Wojtachnio. - Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała moje obawy. Okazało się, że zainteresowanie jest bardzo duże. Młodzież ma sporo wątpliwości medycznych. Zwykła, prosta rozmowa może naprawdę wiele zmienić. Podczas niej można dowiedzieć się, czy choroba może mnie dotyczyć, czy jestem z grupie ryzyka, co zrobić, żeby nie zachorować, jakie sygnały wysyła nasz organizm - wyjaśnia.

Dzięki tego rodzaju inicjatywą choroby onkologiczne przestają być tematem tabu.

- Młodzież nie boi się nazywać choroby i nie wstydzi się o tym mówić. To bardzo istotne. Podczas spotkań młodzi ludzie mogą również dowiedzieć się, jak wykryć stany przednowotworowe i zapobiec chorobie. Mogą również zadawać nurtujące pytania, które z punktu medycznego, mogą nie mieć aż takiej wagi, ale z punktu widzenia profilaktyki są bardzo istotne - tłumaczy.

Koordynatorkami akcji są uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, a także Częstochowskie Amazonki.

- Cieszę się, że od lat Zespół Szkół Ekonomicznych promuje i uczestniczy w naszych spotkaniach. Profikatyka i edukacja są bowiem najważniejsze - przyznaje Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. - Młodzież i ta placówka mogą być przykładem dla innych. Warto od małego uczyć każdego, aby dbał o swoje zdrowie. Lepiej zapobiegać niż później leczyć - podsumowuje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni