Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdjęcia miasteczka w Śląskiem. Tak wyglądał Siewierz w dwudziestoleciu międzywojennym

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Sprzedaż węgla z wozu na rynku, w tle sklep spożywczy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprzedaż węgla z wozu na rynku, w tle sklep spożywczy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
Siewierz to klimatyczne miasteczko z charakterystycznym rynkiem, na płycie którego zobaczymy fontannę z figurami dwóch tańczących panien siewierskich oraz zamkiem biskupów siewierskich. Należy do najstarszych miejscowości w Polsce. Zobaczcie te ciekawe miejsca na zdjęciach, które wykonane zostały w okresie międzywojennym, a więc w latach 1918-1939.

Pierwsza wzmianka historyczna znajduje się w dokumencie legata papieskiego Idziego z 1125 roku, w którym napisane było, że klasztor Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem pobierał część opłat z targu i jatki w Siewierzu. W 1177 roku Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom, Oświęcim i Siewierz Mieszkowi Plątonogiemu, księciu raciborskiemu.

Na początku XIII wieku Siewierz był już siedzibą kasztelanii, a prawa miejskie otrzymał w 1276 roku. Od 1443 roku ziemia siewierska stała się natomiast udzielnym księstwem pozostającym we władaniu biskupów krakowskich. W 1790 roku Księstwo Siewierskie zostało włączone do Korony. Większość zabudowy rynku do pierwszej połowy XX wieku była drewniana, za wyjątkiem ratusza i dwóch kamienic - pod nr 22 i pod nr 26. Rynek stanowił wówczas centrum handlowe i polityczne Siewierza. To tutaj odbywały się jarmarki i targi. W latach 1523-1869 na rynku stał Ratusz, dzisiaj zarys ratusza wyznacza na płycie rynku czerwona kostka granitowa i płyta z informacją.

Po upadku Napoleona księstwo zostało zlikwidowane, a ziemia włączona do zaboru rosyjskiego. Po powstaniu styczniowym Siewierz stracił prawa miejskie i następował jego systematyczny upadek. Po 1945 roku miejscowość powoli zaczęła się ponownie rozwijać, by w 1962 roku odzyskać prawa miejskie.

Na prezentowanych w naszej galerii zdjęciach można zobaczyć m.in. zamek biskupów krakowskich, siewierskie kościoły, zabudowania. Na fotografiach z lat 1918-1939 zachowały się także między innymi sklepy, handel węglem, wykopki czy też zakład garncarski. Uwieczniony został także pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego a także kamienice przy rynku. Widać też kamienicę pod nr 22, gdzie w 1823 roku zatrzymał się car Aleksander I w czasie podróży z Werony do Warszawy. Na jednej z fotografii widać także uroczystość poświęcenia sztandaru Ogólnego Związku Podoficerów Rezerwy w Siewierzu, co miało miejsce w 1934 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera