Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski oraz Politechnika Śląska stały się Uniwersytetami Europejskimi. Uczelnie ze Śląska wśród laureatów prestiżowego konkursu

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Uniwersytet Śląski oraz Politechnika Śląska stały się Uniwersytetami Europejskimi
Uniwersytet Śląski oraz Politechnika Śląska stały się Uniwersytetami Europejskimi Archiwum DZ
Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska to jedni z laureatów prestiżowego konkursu Uniwersytetów Europejskich. Uczelnie wyższe ze Śląska dołączyły do grupy 165 uniwersytetów, które wspólnie tworzą sieć, jak umożliwia studentom łatwiejszą wymianę wiedzy i doświadczeń i naukę języków. - To integracja europejska w praktyce, która pozwoli studentom odkrywać bogactwo kulturowe naszego kontynentu - uważa prof. Małgorzata Myśliwiec.

Spośród 62 zgłoszeń Komisja Europejska wybrała 24 konsorcja, które stały się laureatami drugiej edycji prestiżowego konkursu Uniwersytetów Europejskich. Wśród nich znalazła się jedna kandydatura z Polski, a obejmuje ona dwie uczelnie wyższe ze Śląska: Uniwersytet Śląski i Politechnikę Śląską.

Tym samym Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa oraz Politechniki Warszawska, Poznańska Śląska i Uniwersytet Śląski dołączyły do sieci Uniwersytetów Europejskich, jaka zrzesza 165 uczelni z państw UE i objętych programem ERASMUS PLUS, co pozwala na swobodną wymianę studentów, a także uzyskiwanie kolejnych stopni zawodowych i naukowych w wielu krajach.

- Działaniem tym Komisja odpowiada na apele ze strony studentów o większą swobodę studiowania w całej Europie, ze strony wykładowców i naukowców o lepsze możliwości dzielenia się wiedzą oraz ze strony instytucji szkolnictwa wyższego o łączenie zasobów - uważa Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE.

Musisz to wiedzieć

Za zwiększeniem mobilności studentów i kadry akademickiej idą nie tylko korzyści naukowe, ale także wymierne pieniądze na realizację związanych z tym celów. 41 konsorcjów w ramach Uniwersytetów Europejskich otrzyma w sumie 287 milionów euro.

"Chcemy stworzyć jeden Uniwersytet Europejski". Więcej wyjazdów i nauki języków dla studentów

Dla studentów taki awans Uniwersytetu Śląskiego oznacza zmiany. Po pierwsze, część zajęć bardzie prowadzona przez wykładowców z partnerskich uniwersytetów, co pozwoli im poznać inne punkty widzenia i sposoby nauczania.

- Drugą korzyścią jest uzyskanie mobilności studentów na poziomie 50 proc. Teraz korzystają oni z ERASMUSa, ale w niewielkim stopniu. To w znacznym stopniu wpływa na trzeci plus, jakim jest integracja europejska w praktyce, która pozwoli studentom odkrywać bogactwo kulturowe naszego kontynentu - uważa prof. Małgorzata Myśliwiec.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

- Liczymy również na wzbogacenie wielojęzyczności wśród studentów. Co prawda na uczelni są prowadzone lektoraty, ale to wcale nie oznacza, że ich uczestnicy dobrze władają językami obcymi. Dwujęzyczność jest w dzisiejszym świecie obligatoryjna, a my chcielibyśmy, żeby studenci Uniwersytetu Śląskiego władali trzema lub nawet czterema językami - dodaje profesor.

Małgorzata Myśliwiec liczy również na to, że idea Uniwersytetów Europejskich umożliwi wieloletnią współpracę pomiędzy uczelniami, która zaowocuje nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Jak mówi: - Chcemy stworzyć jeden, wielki Uniwersytet Europejski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera