Spośród 62 zgłoszeń Komisja Europejska wybrała 24 konsorcja, które stały się laureatami drugiej edycji prestiżowego konkursu Uniwersytetów Europejskich. Wśród nich znalazła się jedna kandydatura z Polski, a obejmuje ona dwie uczelnie wyższe ze Śląska: Uniwersytet Śląski i Politechnikę Śląską.
Tym samym Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa oraz Politechniki Warszawska, Poznańska Śląska i Uniwersytet Śląski dołączyły do sieci Uniwersytetów Europejskich, jaka zrzesza 165 uczelni z państw UE i objętych programem ERASMUS PLUS, co pozwala na swobodną wymianę studentów, a także uzyskiwanie kolejnych stopni zawodowych i naukowych w wielu krajach.
- Działaniem tym Komisja odpowiada na apele ze strony studentów o większą swobodę studiowania w całej Europie, ze strony wykładowców i naukowców o lepsze możliwości dzielenia się wiedzą oraz ze strony instytucji szkolnictwa wyższego o łączenie zasobów - uważa Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE.
Musisz to wiedzieć
Za zwiększeniem mobilności studentów i kadry akademickiej idą nie tylko korzyści naukowe, ale także wymierne pieniądze na realizację związanych z tym celów. 41 konsorcjów w ramach Uniwersytetów Europejskich otrzyma w sumie 287 milionów euro.
"Chcemy stworzyć jeden Uniwersytet Europejski". Więcej wyjazdów i nauki języków dla studentów
Dla studentów taki awans Uniwersytetu Śląskiego oznacza zmiany. Po pierwsze, część zajęć bardzie prowadzona przez wykładowców z partnerskich uniwersytetów, co pozwoli im poznać inne punkty widzenia i sposoby nauczania.
- Drugą korzyścią jest uzyskanie mobilności studentów na poziomie 50 proc. Teraz korzystają oni z ERASMUSa, ale w niewielkim stopniu. To w znacznym stopniu wpływa na trzeci plus, jakim jest integracja europejska w praktyce, która pozwoli studentom odkrywać bogactwo kulturowe naszego kontynentu - uważa prof. Małgorzata Myśliwiec.
Zobacz koniecznie
Nie przeocz
- Liczymy również na wzbogacenie wielojęzyczności wśród studentów. Co prawda na uczelni są prowadzone lektoraty, ale to wcale nie oznacza, że ich uczestnicy dobrze władają językami obcymi. Dwujęzyczność jest w dzisiejszym świecie obligatoryjna, a my chcielibyśmy, żeby studenci Uniwersytetu Śląskiego władali trzema lub nawet czterema językami - dodaje profesor.
Małgorzata Myśliwiec liczy również na to, że idea Uniwersytetów Europejskich umożliwi wieloletnią współpracę pomiędzy uczelniami, która zaowocuje nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Jak mówi: - Chcemy stworzyć jeden, wielki Uniwersytet Europejski.
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?