Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Częstochowie ma patent, który może pomóc w zwalczaniu otyłości

js
Uniwersytet w Częstochowie ma patent, który może pomóc w zwalczaniu otyłości
Uniwersytet w Częstochowie ma patent, który może pomóc w zwalczaniu otyłości janusz strzelczyk
W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęły się badania kliniczne badania preparatu, opracowanego przez naukowców Uniwersytetu Przyrodnoczo-Humanistycznego im. J. Długosza w Częstochowie, który może pomóc w zwalczaniu otyłości przede wszystkim wśród dzieci.

W Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęły się badania kliniczne badania preparatu, opracowanego przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego im. J. Długosza w Częstochowie, który może pomóc w zwalczaniu otyłości przede wszystkim wśród dzieci.

Projekt nosi długą nazwę„Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji przetworów warzywno-owocowych nowej generacji wzbogaconych błonnikowym preparatem ze skrobi ziemniaczanej o właściwościach prebiotycznych z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży” i jest najdroższy w historii IJD - 7,5 mln zł.

Nad preparatem naukowcy UJD pracowali 10 lat. Przeszedł badania laboratoryjne, w tym na zwierzętach. Uczelnia ma na niego patent.

Nie przegapcie

- Otyłość i nadwaga, będące obecnie problemami społecznymi, dotyczą doi 20 proc. populacji w wieku rozwojowym i 50 proc. dorosłych - mówi dr hab. Janusz Kapuśniak, prof. UJD. - Wśród wielu czynników promujących rozwój nadwagi i otyłości istotne znaczenie ma nadmierne spożywanie produktów wysokokalorycznych i zawierających łatwo wchłanialne, wysokokaloryczne składniki pokarmowe. Jednym z czynników zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci i ograniczenia występowania zaburzeń metabolicznych wtórnych do otyłości może być wzbogacenie diety substancjami prebiotycznym.

Z UJD współpracują naukowcy z Centrum Zdrowia Dziecka, warszawskiego Instytutu Onkologii, Politechniki Łódzkiej i konsorcjum produkujące m.in. przetwory warzywno-owocowe dla dzieci "Tymbark".

W Centrum Zdrowia Dziecka rozpoczęły się badania kliniczne na grupie 80- 100 dzieci. Cykl badań jest podzielony na etapy: 3 miesiące badań przed podaniem preparatu, 6 miesięcy podawania preparatu i 3 miesiące badań po podaniu preparatu.

Badania kliniczne potrwają do końca 2022 roku. Po pozytywnych zakończeniu badań wejścia na rynek produktu można się spodziewać w 2025 roku.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera