Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Biskupiemu Komitetowi Pomocy w Sosnowcu

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
2 września odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Biskupiemu Komitetowi Pomocy w Sosnowcu. Organizatorem wydarzenia byli miasto Sosnowiec oraz Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980”. Jak wyglądała uroczystość?
2 września o godzinie 18.00 w Sosnowcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Biskupiemu Komitetowi Pomocy, który znajduje się przy parafii pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcy przy ulicy Skautów 1. Organizatorem byli miasto Sosnowiec oraz Stowarzyszenie „Porozumienie Katowickie 1980”.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci



Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej, po której nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy na ścianie kościoła oraz poświecenie jej przez bp. Grzegorza Kaszaka.

Na tablicy znajduje się napis:

„Przy tym kościele w latach 80. XX wieku działał Lokalny Komitet Pomocy Bliźniemu Wydział Regionalny w Sosnowcu. Powołany przez biskupa diecezjalnego dr. Stefana Barełę do niesienia pomocy Internowanym w czasie stanu wojennego i więzionym w schyłkowym okresie PRL. Dla zachowania pamięci o miłosiernych i solidarnych miasto Sosnowiec oraz Porozumienie Katowickie 1980 Stowarzyszenie Na Rzecz Pamięci”.

Po wszystkim przybyli goście mogli zwiedzić wystawę pod tytułem „Solidarni z . Wsparcie dla śląsko-dąbrowskiej w latach 1981-1989”. Nie brakowało również poczęstunku dla przybyłych gości.

- Spotykamy się, aby uczcić ludzi, uczcić hierarchę kościelną, która od lat 80 wspomagała osoby, które walczyły o wolność, o niepodległość. Cieszę się, że dzięki Stowarzyszeniu „Porozumienie Katowickie 1980” dzisiaj tym osobom oddajemy hołd — mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowiec.

Zobacz galerię

Tablica miała powstać już lata temu



Plan stworzenia tablicy kiełkował już od dłuższego czasu. Pomysł pojawił się już w 1989 roku, jednak pierwsze przymiarki ruszyły dopiero w 2018 roku.

- Rozpoczął to świętej pamięci Andrzej Rozpłochowski, ale niestety nie dostał zgody od konserwatora zabytków. Jak Andrzej umarł, ja zostałem wybrany na prezesa stowarzyszenia i postanowiłem tę sprawę ciągnąć dalej — mówił Jan Cegielski, prezes Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980” - Jestem bardzo szczęśliwy, że to się udało wszystko zrobić, bo kosztowało to masę pracy — dodawał.

Biskupi Komitet Pomocy



Głównym celem komitetu było inspirowanie i koordynowanie działalności charytatywnej na rzecz uwięzionych i internowanych oraz ich rodzin. Komitet otaczał również opieką inne osoby znajdujące się w potrzebie. Sekcja informacyjna prowadziła szczegółową ewidencję osób represjonowanych (internowanych, skazanych, zwolnionych z pracy, wyrzuconych ze szkoły itp.).

- Ta tablica upamiętnia Biskupi Komitet Pomocy Osobom Internowanym. Pierwszą osobą, która powołała taki komitet, był prymas polski kardynał Józef Glemp. On otworzył takie komitety na ternie całej Polski. Największy taki komitet na Śląsku i Zagłębiu założył kardynał Herbert Bednorz — tłumaczył Jan Cegielski, prezes Stowarzyszenia „Porozumienie Katowickie 1980”.

[polecane]25297359,25295905,25293331,25295425;1;Nie przeocz[/polecane]
[polecane]25286879;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera