Uroczyste ślubowanie kadetów w Częstochowie
Ślubowanie słuchaczy XXVII turnusu Studium Dziennego Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej było poprzedzone uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze, w której udział wzięła kadra szkoły, ślubujący, zaproszeni goście oraz rodziny i znajomi słuchaczy.
Główne uroczystości odbyły się natomiast na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Zaczęły się one od złożenia meldunku Komendantowi Głównemu PSP gen. brygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi. Później głos zabrał st. bryg. Piotr Placek, Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, a także zaproszeni goście. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i władz miasta.
W trakcie uroczystości zasłużonym wręczono medale POLONIA SEMPTER FIDELIS. Otrzymali je gen. brygadier Andrzej Bartkowiak oraz nadbryg. Jarosław Piotrowski.
60 adeptów pożarnictwa stanęło u progu kariery w służbie ratowniczej
Później przyszedł najbardziej oczekiwany moment. Tym razem do przysięgi przystąpiło 60 słuchaczy - w tym jedna kobieta - którzy po złożeniu ślubowania zostali przyjęci w poczet kadetów CS PSP, a tym samym zwiększyli szeregi funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Od tego momentu, nowo zaprzysiężeni strażacy będą zobowiązani do postępowania w swoim życiu zgodnie ze słowami roty ślubowania.
- Wszyscy wstąpili pełnoprawnie w szeregi strażaków Państwowej Straży Pożarnej - podkreśla bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. - Przed nimi kilkanaście miesięcy nauki i trudnego okresu. To przede wszystkim nauka ratownictwa - tak, aby po skończonej szkole być przygotowanym do wykonywania różnych zadań. Ich spektrum jest z roku na rok coraz szersze. Podczas dwudziestu miesięcy nauki przekazujemy młodym ludziom wiedzę, którą sami posiadamy, ale też uczymy się nawzajem od siebie - my od nich, oni od nas. Nawet po kilku miesięcy pobytu będziemy wyjeżdżać razem - ramię w ramię - do prawdziwych akcji ratowniczo-gaśniczych, gdzie już nie będzie czasu na naukę. Będzie trzeba ratować życie, zdrowie, i mienie ludzkie - nawet z narażeniem własnego życia - podkreśla.
Tradycyjnie Centrala Szkoła PSP w Częstochowie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tegorocznym naborze na jedno miejsce przypadało ponad ośmiu chętnych.
- W naborze startowało blisko 500 chętnych. Konkurencja jest spora, ale warto próbować. Tutaj trzeba jednak czuć przede wszystkim powołanie. Można to oczywiście traktować, jako naukę, ale pamiętajmy, że to jest służba, a nie praca. To zawód otwarty - czy dla dziewcząt, czy dla chłopców. Na tym roczniku jest jedna kobieta. W poprzednich latach również były. Zawsze podkreślam, że kobiety są wspaniałymi strażakami - silnymi, profesjonalnymi, odpornymi psychicznie, które potrafią świetnie dowodzić i ramię w ramię działać z drugim strażakiem - zauważa bryg. Dariusz Andryszkiewicz, rzecznik prasowy Komendanta Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Wcześniej, składający ślubowanie przeszli przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej, w trudnych polowych warunkach, z rygorem służby wewnętrznej. Był to doskonały sprawdzian dla siły charakteru, wytrwałości, współpracy.
- Nasz krajowy system ratowniczo-gaśniczy jest wzorem dla całego świata - podkreślał gen. brygadier dr Andrzej Bartkowiak. - Mogę mówić z całą odwagą i pełną piersią dumy, że mam przyjemność stać na czele tych wspaniałych ludzi, którzy każdego dnia wyjeżdżają i ratują ludzi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. O polskiej straży mówi się bardzo dobrze. Trafiacie do formacji, kiedy jest w swoim najwyższym poziomie w historii. Przez 31 lat kilka wspaniałych pokoleń strażaków pracowało na to, że dzisiaj jesteśmy liderami. Ale to też jest dzięki temu, że funkcjonowały ochotnicze straże pożarne. Najstarsze jednostki w Polsce mają blisko 200 lat! To tam kultywowano patriotyzm, tam właśnie przechowywano sztandary, kiedy byliśmy okupowani i ta polskość przetrwała właśnie w strażach pożarnych. Z dumą noście orła w koronie na swoich mundurach i miejcie biało-czerwoną zawsze w sercu - podsumował.
Na zakończenie ślubowania odbyła się defilada pododdziałów szkolnych. Całą uroczystość uświetniła obecność Orkiestry Dętej Oddziałów Prewencji Policji w Katowicach na czele z tamburmajorem asp. Kamilem Markielem.
Przy okazji uroczystości zaprezentowano też nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault GBA 2/16, który wzbogacił bazę sprzętowo-dydaktyczną Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.
Nie przeocz
- Śląski i Zagłębie w latach 90. Tak wyglądały nasze miasta 30 i więcej lat temu
- Oni otrzymali najwięcej głosów i mają najsilniejszy mandat. Sprawdźcie listę TOP 12!
- Memy po Śląsku. Zobacz, jak mieszkańcy Śląska żartują z siebie. Uśmiejesz się!
- Katowice przyszłości. Tak będą wyglądać według sztucznej inteligencji. Szok!
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?