18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Katowic 2013 [PROGRAM, KONCERTY, GWIAZDY]. 8 dni świętowania za 1 mln zł

Justyna Przybytek
Urodziny Katowic 2013 program: Kilkadziesiąt koncertów, tyleż wydarzeń towarzyszących i osiem dni zabawy – to tegoroczne Urodziny Katowic 2013, czyli obchody jubieluszu 148-lecia miasta. Po raz trzeci impreza odbędzie się pod hasłem „Kocham Katowice” i po raz trzeci będzie jej bliżej do festiwalu, niż do tradycyjnych bardziej festynowych urodzin miasta. Organizatorem wydarzenia jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Start już 8 września.

ZOBACZ KONIECZNIE PROGRAM URODZIN KATOWIC 2013
URODZINY KATOWIC 2013: TOP BEZPŁATNYCH KONCERTÓW

Urodziny Katowic 2013 program: Koncerty będą się odbywały w kilku lokalizacjach, często w tym samym czasie m.in. w Szybie Wilson, kinoteatrze Rialto, a także katowickich kościołach, a największe plenerowe w Dolinie Trzech Stawów i na placu Sejmu Śląskiego. Scena w Dolinie stanie 13 września i zostanie tu do 14 września. Wystąpią na niej Mela Koteluk, Coma, Myslovitz, Holu Blue, Ania Dabrowska, Czarno – Czarni oraz Big Cyc. W innym klimacie będą koncerty 13 września na pl. Sejmu Śl. Pojawią się tu Medulla, Fair Weather Friends oraz Kaliber 44. Natomiast dzień wcześniej na placu wystąpi Puppetmastas - jedyny na świecie skład hiphopowy złożony z… pacynek.

Wszystkie te występy zobaczymy bezpłatnie. Wejściówek nie będzie też na koncert Filharmonii Śląskiej w Sali koncertowej Akademii Muzycznej (11 września), ani na występ gruzińskiego chóru Ensamble Basiani (12 września), którego posłuchamy w kościele pod wezwaniem św. Anny w Nikiszowcu.

Biletowane będą za to koncert inaugurujący Dni Katowic oraz finałowy. Na finał 15 września w kościele pw. Św. Piotra i Pawła wystąpi Zespół Śpiewaków Camerata Silesia oraz Tomasz Stańko. Wejściówki będą w cenie 20 i 30 zł. Urodziny Katowic zainauguruje z kolei amerykański duet sióstr Banci, czyli CocoRosie (50 zł) w Szybie Wilson. Zapłacimy też za koncerty Marka Dyjaka (12 września, 10 lub 20 zł), a także Świetlików (13 września, 10 i 20 zł), oba odbędą się w Rialto. 15 zł będą kosztowały bilety na występ zespołu Tymon&Transistors (13 września), a 10 zł – Low Leaf (15 września) w Jazz Clubie Hipnoza.

Budżet tegorocznych obchodów Urodzin Katowic to 1 mln zł. – Początkowo miało być 700 tys. zł, ale po konsultacjach zwiększyliśmy tę kwotę – wyjaśnia Piotr Uszok, prezydent Katowic. Ale na koncertach świętowanie się nie kończy.

Sporo jest bowiem wydarzeń towarzyszących. M.in. wystąpią teatry, spektakl dla dzieci w Bugucicach i na ulicy Mariackiej zaprezentuje 13 września Wrocławski Teatr Lalek, a dzień później, również na ulicy Mariackiej, Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Część z wydarzeń zaplanowano na kilka dni przed rozpoczęciem obchodów Dni Katowic, m.in. koncert Orkiestry Historycznej – 5 września w kościele ewangelickim, czy występ siedmiu kataryniarzy z Polski, Holandii i Niemiec na ulicy Staromiejskiej (6 września).

W programie jest też Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry w Parku Kościuszki (7 września), pięć koncertów „Na urodziny Katowic” w miejskich domach kultury, festyn pod wieżą spadochronową, odsłonięcie popiersia Henryka Mikołaja Góreckiego w Galerii Artystycznej (13 września) oraz rzeźby „Bluesman” na Mariackiej, czy w końcu impreza pod nazwą „Zaczytane Katowice” (14 września), czyli publiczne odczyty fragmentów najważniejszych książek ostatnich lat przez pisarzy, dziennikarzy, architektów i gwiazdy sceny, m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Ewelinę Flintę czy Henryka Talara. Będzie też Katowickie Święto Latawca na Muchowcu (15 września), recital skrzypcowy w sali koncertowej Radia Katowice. Dodatkowo oprócz wydarzeń kulturalny będą również sportowe.

Urodziny Katowic 2013 program

8 września / niedziela
CocoRosie - Galeria Szyb Wilson, godz. 20.30. Bilety 50 zł (do nabycia w sieci ticketportal.pl i ticketpro.pl oraz w dniu koncertu)

11 września / środa
Koncert Filharmonii Śląskiej - „Symfonia”, sala koncertowa Akademii Muzycznej, godz. 18. Bezpłatne wejściówki

12 września / czwartek
Ensemble Basiani - Kościół pw. św. Anny, godz. 20. Bezpłatne wejściówki

Puppetmastaz - plac Sejmu Śląskiego, godz. 20

Marek Dyjak - Kinoteatr Rialto, godz. 20; Bilety 10 i 20 zł (do nabycia w sieci ticketportal.pl i ticketpro.pl oraz w miejscu koncertu)

13 września / piątek
Dolina Trzech Stawów:
Mela Koteluk, godz. 18.30
Coma, godz. 20
Myslovitz, godz. 21.30

plac Sejmu Śląskiego
Medulla, godz. 18
Fair Weather Friends, godz. 19.30
Kaliber 44, godz. 21
Jazz Club Hipnoza, godz. 22.30 - Tymon & Transistors
Bilety 15 zł (do nabycia w sieci ticketportal.pl i ticketpro.pl oraz w dniu koncertu)

Kinoteatr Rialto, godz. 20- Świetliki
Bilety 10 i 20 zł (do nabycia w sieci ticketportal.pl i ticketpro.pl oraz w dniu koncertu)

Spektakle „Dzwon grzesznika” oraz „Czarownica z mostka” (Wrocławski Teatr Lalek) plac przed MDK Bogucice; godz. 15; ul. Mariacka - godz. 17

14 września / sobota
Dolina Trzech Stawów
Holly Blue - godz. 17
Ania Dąbrowska - godz. 18.30
Czarno-Czarni - godz. 20
Big Cyc - godz. 21.30

ul. Mariacka, godz. 11.30 Spektakl „O Czerwonym Kapturku i księżniczce na ziarnku grochu” (Teatr Lalki i Aktora Ateneum)

15 września / niedziela
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Tomasz Stańko
Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła, godz. 20; Bilety 30 i 20 zł (do nabycia w sieci ticketportal.pl i ticketpro.pl oraz w dniu koncertu)

Jazz Club Hipnoza, godz. 21 - Low Leaf; Bilety 10 zł (do nabycia w sieci ticketportal.pl i ticketpro.pl oraz w dniu koncertu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!