MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uszkodzony wiadukt na DK 86 w Katowicach trzeba rozebrać. Ruch zostanie puszczony nową drogą dopiero za 3 miesiące

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Uszkodzony wiadukt i droga na DK86 w Katowicach. Droga jest zamknięta od 27 czerwca
Uszkodzony wiadukt i droga na DK86 w Katowicach. Droga jest zamknięta od 27 czerwca Lucyna Nenow
Ruch na DK86 w Katowicach zostanie wznowiony za niespełna trzy miesiące, na koniec września – obiecali w czwartek, 16 lipca, przedstawiciele Katowic i generalnego wykonawcy przebudowy węzła Giszowiec. Droga została zamknięta 27 czerwca po tym jak osunęła się skarpa pod wiaduktem kolejowym w Giszowcu. Analizy, w jaki sposób przywrócić ruch na trasie trwały ponad dwa tygodnie. Ostatecznie wybrano wariant bardziej czasochłonny, ale bez wpływu na termin zakończenia przebudowy i nie powodujący dodatkowych kosztów.

DK86 w Katowicach zostanie zostanie otwarta na koniec września

DK86 w Katowicach na wysokości Giszowca została zamknięta po ulewnych deszczach w sobotę, 27 czerwca. Gwałtowne opady  spowodowały osunięcie skarpy zabezpieczającej wiadukt kolejowy, w efekcie zapadł się spory fragment jezdni ulicy Pszczyńskiej. Powodem ogromnych uszkodzeń były z jednej strony nawałnice, z drugiej - fatalny stan techniczny wiaduktu, który w ramach przebudowy węzła Giszowiec był przeznaczony do rozbiórki.

Zamknięty odcinek DK86 ma niespełna 2 kilometry długości (to fragment od węzła Murckowska aż do skrzyżowania z ulicą 73 Pułku Piechoty), ale przy okazji ma też strategiczne znaczenie – to jedna z najważniejszych dróg w aglomeracji, którą codziennie przejeżdża średnio 58,5 tysiąca pojazdów. Co prawda w okolicy wyznaczono objazdy, ale wszystkie regularnie się korkują.

To dlatego już od końca czerwca zarówno miasto, jak i generalny wykonawca przebudowy węzła Giszowiec w trybie pilnym analizowali możliwe warianty przywrócenia ruchu na trasie. Firma NDI przygotowała dwa scenariusze działania, natomiast w czwartek, 16 lipca, władze Katowic poinformowały, który będzie realizowany.

Powstały dwa warianty przywrócenia ruchu na DK86 w Katowicach. Miasto wybrało wariant bardziej czasochłonny, ale docelowy

Wybrano wariant drugi bardziej czasochłonny, ale docelowy, a -co istotne – nie powodujący zmiany terminu zakończenia przebudowy węzła Giszowiec, ani dodatkowych kosztów. Pierwszy zakładał tymczasowe przywrócenie ruchu po uszkodzonym wiadukcie (jezdni zachodniej, natomiast zapadła się wschodnia), co wymagało wykonania szeregu dodatkowych robót, wzmacniających konstrukcję, która niebawem i tak musiałaby zostać rozebrana.

- Podjęliśmy decyzję o wyborze wariantu drugiego, docelowego, który zakłada wykonanie nowej jezdni zachodniej (na odcinku około 900 metrów od węzła Murckowska do nowego wiaduktu) - wyjaśniał Adam Owsiany, dyrektor projektu NDI.

Musisz to wiedzieć

Termin ukończenia prac w drugim wariancie to około 12 tygodniu, natomiast w pierwszym – od 8 do 9 tygodni. Jednak pierwszy wariant, z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych prac wzmacniających stary wiadukt, oznaczałby opóźnienie zakończenia przebudowy węzła Giszowiec.

- Ponieważ druga opcja nie powoduje wydłużenia inwestycji, ani nie powoduje po stronie inwestora dodatkowych kosztów, zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. Przywrócimy ruch na DK86 po jednym pasie w obu kierunkach – tak jak to było przed 27 czerwca - na koniec września – zadeklarował Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

NDI będzie pracowała na DK86 na trzy zmiany. "Mobilizacja jest ogromna"

Prace związane z realizacją wybranego wariantu już się rozpoczęły: pod uszkodzonym wiaduktem powstaje nowa konstrukcja, gdy zostanie zabezpieczona murami oporowymi, wykonawca rozbierze stary wiadukt, a w dalszej kolejności przystąpi do realizacji projektowanej jezdni zachodniej. Równolegle wykonawca będzie prowadził prace przy budowie nowej jezdni ulicy Pszczyńskiej na odcinku od węzła Murckowska do uszkodzonego wiaduktu.

Jak przyznaje Ryszard Trykosko, wiceprezes zarządu NDI, wybrany do realizacji plan przywrócenia ruchu na DK86 wymaga od firmy olbrzymiej mobilizacji.

Zamknięty odciek DK86 w Katowicach

DK 86 w Katowicach będzie zamknięta do końca wakacji. Uszkod...

- Wariant nie powoduje większy kosztów, ani zmiany terminu zakończenia przebudowy węzła, ale dla nas jest niezwykle wymagający. Dlatego od poniedziałku wprowadzamy całodobową obsługę tego odcinka – zapowiada. To oznacza, że budowlańcy będą tu pracowali na trzy zmiany.

Przebudowa węzła Giszowiec to największa drogowa inwestycja Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem gen. Jerzego Ziętka

Przypomnijmy, że miejsce na DK86 w którym zapadła się jezdnia i doszło do uszkodzenia wiaduktu, to plac budowy przebudowywanego węzła Giszowiec, czyli skrzyżowania ulic Pszczyńskiej (DK86) i 73 Pułku Piechoty (DK81). W ramach rozpoczętej w ubiegłym roku inwestycji modernizowane jest samo skrzyżowanie, ale też okoliczne drogi, w tym ulica Pszczyńska (DK86) na odcinku od autostrady A4 aż do ul. Górniczego Stanu, a także 73 Pułku Piechoty, Karolinki i Kolista.

Zobacz koniecznie

Inwestycja pochłonie 247,5 mln zł i jest największą drogową realizacją Katowic od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Prace rozpoczęły się wiosną 2019 roku, a mają zakończyć w 2021 roku. Pod koniec czerwca wykonawca podsumował, że prace są zaawansowane na poziomie 40 proc.

W efekcie przebudowy skrzyżowanie Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty będzie dwupoziomowe, a ruch lokalny zostanie oddzielony od tranzytowego. Powstaną tu dwa węzły: jeden będzie rozprowadzał ruch tranzytowy w kierunku Tychów i Skoczowa oraz na północ w kierunku Łodzi i Gdańska, drugi będzie dedykowany dla ruchu lokalnego – w kierunku Giszowca, Murcek i Ochojca.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera