MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Niebezpieczne owady... Ich ugryzienie może spowodować ból, chorobę, a nawet śmierć! Co robić, jeśli ukąszą? Sprawdź, jak się chronić

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
SzerszeńOwady te mają duże żądła i stosunkowo dużo jadu, co sprawia, że użądlenie jest bardzo bolesne. Odczyn będzie więc o wiele większy niż w przypadku użądlenia przez osę czy pszczołę. Na skórze szybko pojawia się zaczerwienienie, a następnie duży obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni. Często opuchliznie towarzyszy świąd i odczyn zapalny skóry.W przypadku alergii na jad szerszenia mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: duszności, ból w klatce piersiowej, dreszcze, ból brzucha, biegunka, wymioty i nudności, zawroty głowy, zaburzenia mowy, osłabienie, niepokój, zapaść, wstrząs anafilaktyczny.
SzerszeńOwady te mają duże żądła i stosunkowo dużo jadu, co sprawia, że użądlenie jest bardzo bolesne. Odczyn będzie więc o wiele większy niż w przypadku użądlenia przez osę czy pszczołę. Na skórze szybko pojawia się zaczerwienienie, a następnie duży obrzęk, który może utrzymywać się przez kilka dni. Często opuchliznie towarzyszy świąd i odczyn zapalny skóry.W przypadku alergii na jad szerszenia mogą pojawić się takie dolegliwości, jak: duszności, ból w klatce piersiowej, dreszcze, ból brzucha, biegunka, wymioty i nudności, zawroty głowy, zaburzenia mowy, osłabienie, niepokój, zapaść, wstrząs anafilaktyczny. pixabay/wikipedia
W naszym kraju, podobnie jak w wielu innych regionach świata, spotykamy się z różnorodnymi gatunkami owadów, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Choć Polska nie jest znana z egzotycznych gatunków, takich jak w Australii czy lasach deszczowych, to mamy swoje "perełki" w postaci jadowitych stworzeń, których ukąszenia mogą być bardzo bolesne, a nawet niebezpieczne, zwłaszcza dla osób uczulonych.

Owady to nie tylko mrówki na pikniku czy urocze motylki na łące. To także skorpiony, tarantule, osy i wiele innych, których ukąszenie potrafi dać nam popalić. Choć większość z nas może uniknąć nieprzyjemnych spotkań z nimi, zdarzają się sytuacje, w których kontakt jest nieunikniony. Co robić, jeśli ukąszą i jak się przed tym chronić?

Jak chronić się przed ugryzieniem?

Niezależnie od tego, czy spędzasz czas na pikniku, czy spacerujesz po lesie, warto być przygotowanym na niechciane spotkania z owadami. Ukąszenia owadów mogą dawać wiele reakcji niepożądanych, takich jak świąd, pieczenie, a w przypadku osób uczulonych mogą doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie w przypadku ugryzienia. Można jednak zastosować pewne środki, by ich uniknąć. A są to m.in.:

  • odpowiednia odzież na spacer po lesie,
  • spray odstraszający owady,
  • plastry i opaski przeciw owadom,
  • świeczki odstraszające,
  • moskitiery na okna.

Wstrząs anafilaktyczny - co robić w przypadku uczulenia?

Wstrząs anafilaktyczny to stan, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jest to najbardziej niebezpieczna reakcja alergiczna organizmu na kontakt z alergenami, takimi jak jad owadów. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, kluczowe jest szybkie działanie!

  1. Gdy pojawiają się pierwsze objawy wstrząsu, należy w pierwszej kolejności usunąć alergen, który spowodował reakcję, na przykład usunąć żądło owada.
  2. Następnie niezbędne jest ocenienie stanu zdrowia osoby poszkodowanej. Warto sprawdzić, czy jest przytomna, czy ma trudności z oddychaniem, czy też odczuwa osłabienie. Warto również sprawdzić, czy osoba ta ma przy sobie adrenalinę w formie strzykawki lub leki przeciwhistaminowe.
  3. Natychmiast należy wezwać pogotowie ratunkowe. Podczas zgłoszenia należy opisać, jak doszło do wstrząsu i przekazać ważne informacje na temat stanu zdrowia poszkodowanego. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego sytuacja może się dynamicznie zmieniać, dlatego ważne jest pozostanie w ciągłym kontakcie z dyspozytorem do czasu przyjazdu karetki.
  4. Jeśli poszkodowany ma adrenalinę w formie strzykawki, należy podać ją domięśniowo w udo. Ampułkostrzykawka zawiera odpowiednią dawkę leku i jest łatwa w użyciu. Wystarczy zdjąć nakładkę ochronną, trzymając preparat w dłoni, ustawić go pod kątem prostym do przednio-bocznej części uda, a następnie wcisnąć strzykawkę, aby wstrzyknąć lek.
  5. Jeśli poszkodowany ma lek przeciwhistaminowy, można go podać. Jednak należy pamiętać, że osobom nieprzytomnym nie wolno podawać tabletek.
  6. Następnie należy ułożyć poszkodowanego w pozycji z nogami nieco uniesionymi do góry i oczekiwać na przyjazd karetki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni