Uwaga! Wyroby wędlinopodobne! Ile jest szynki w szynce? Jak...

  Uwaga! Wyroby wędlinopodobne! Ile jest szynki w szynce? Jak rozpoznać prawdziwą wędlinę?

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ta szynka wygląda pięknie, ale czy jest prawdziwa? Warto zapytać producenta, czy użył do jej produkcji jeszcze czegoś prócz mięsa
  1/6
  przejdź do galerii

  Ta szynka wygląda pięknie, ale czy jest prawdziwa? Warto zapytać producenta, czy użył do jej produkcji jeszcze czegoś prócz mięsa ©Arkadiusz Dembiński

  Ile jest szynki w szynce? Jak rozpoznać prawdziwą wędlinę? Sklepy pełne są produktów wytwarzanych z dziwnych surowców. Przeczytaj, jaka powinna być prawdziwa wędlina i w jakiej cenie.
  Hipermarkety, w których wszystkiego jest dużo i przeważnie po przystępnych cenach, wykształciły w nas fatalny nawyk - kupowania prawie hurtowych ilości artykułów spożywczych bez sprawdzania, z czego są zrobione i czy są zdrowe.

  A prawda jest taka, że np. w wędlinach jest coraz mniej mięsa i z tego powodu - coraz mniej szynki w szynce. Paradoksalnie, najlepsze wędliny były w PRL-u, a teraz kupujemy produkty wędlinopodobne.
  Rekordy popularności (zarazem sprzedaży i zysku) biją wyroby naszpikowane chemią i ulepszaczami. Jeśli ktoś chce kupić prawdziwą szynkę lub kiełbasę, staje bezradny jak dziecko, bo nawet nie wie, jak takie wędliny powinny wyglądać i ile trzeba za nie zapłacić.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  MLEKO Z BIEDRONKI TO NIE MLEKO! WYNIKI BADAŃ JAKOŚCIOWYCH SĄ ZASKAKUJĄCE


  Podpowiadamy dziś, jakich wędlin powinniśmy szukać nie tylko na wielkanocny stół, na co trzeba zwrócić uwagę, nim wydamy pieniądze, i jakich informacji szukać na etykietach, nim dokonamy wyboru.

  Uwaga! Wyroby wędlinopodobne

  Przed świętami, czyli w okresie większych zakupów, sprzedawcy i producenci robią wszystko, by zmaksymalizować swój zysk. Nie przebierają w środkach i wciskają klientom produkty najgorszej jakości, byle tylko zarobić. Przypominam, że niegdyś to, co dziś w sklepach nazywa się wędliną, określano mianem wyrobu wędlinopodobnego - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów.

  Producenci twierdzą, że z 1 kilograma mięsa nie może powstać więcej niż 0,8 kg szynki, a jeszcze lepiej 0,6 kg.

  Właściwie każda szynka, która jest tańsza niż 25 zł za kg, jest nafaszerowana chemią. Im cena niższa, tym więcej jest w produkcie wypełniaczy, np. białka sojowego, które wraz z fosforanami świetnie wiąże wodę w mięsie, ale wędlina jest nietrwała.

  Jeżeli po przekrojeniu w szynce widać maleńkie okrągłe otworki, to znaczy, że z kilograma mięsa przygotowano 2-3 kg "szynki".

  Naprawdę dobra szynka kosztuje co najmniej 40 zł za kilogram (zawiera prócz ceny surowca, także cenę przypraw, koszty robocizny w m.in. masarni, wędliniarni, marżę sklepową, zarobek pośrednika, podatek VAT). Ale to nie oznacza, że wysoka cena jest gwarancją jakości.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo