Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na zły spadek [NOWE PRZEPISY SPADKOWE]

Jadwiga Jenczelewska
Wkrótce będziemy sporządzić spis wszystkich składników spadku pozostawionych przez zmarłego
Wkrótce będziemy sporządzić spis wszystkich składników spadku pozostawionych przez zmarłego 123RF
Spadek NOWE PRZEPISY: Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 18 października 2015r. Będą miały zastosowanie do spadków otwartych od tego dnia

Spadek NOWE PRZEPISY:

Różne instytucje coraz częściej osaczają starszych ludzi w Polsce i nakłaniają do kupowania drogich produktów na raty lub do zaciągania kredytów. Nic dziwnego, że po ich śmierci zdumiona rodzina dowiaduje się, że ma spłacać jakieś długi po krewnym. Oto taka historia.

- W połowie sierpnia tego roku zmarła moja mama i nie zostawiła testamentu - informuje Czytelniczka. - Właśnie się dowiedziałam, że mama wzięła jakieś kredyty w banku, których nie spłaciła. Chciałabym wiedzieć, co musimy zrobić, żeby nie odziedziczyć po niej tych długów. To dla nas ważne, bo jej mąż, a nasz ojciec, ma bardzo niską emeryturę i nie jest w stanie spłacić długów mamy, podobnie jak ja i moje rodzeństwo.

- Czytelniczka poruszyła bardzo ważny problem społeczny - dziedziczenia tzw. złych spadków, czyli długów spadkowych pozostawionych przez zmarłych bliskich - mówi mecenas Sławomir Zaremba, prawnik z Katowic. - Często nasi bliscy - rodzice, dziadkowie, rodzeństwo - zaciągają zobowiązania w formie kredytów, pożyczek czy też z różnych względów nie są w stanie regulować zobowiązań z tytułu czynszu za mieszkanie, opłat za media itp., wskutek czego powstają zaległości sięgające nierzadko kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Prawnik wyjaśnia: Nie dołożysz nic z majątku

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

W obecnym stanie prawnym instytucja dziedziczenia jest uregulowana tak, że dziedziczymy spadek wprost. Oznacza to, że jeśli nie złożymy oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza, dziedziczymy całość aktywów i pasywów spadku. Na złożenie stosownego oświadczenia mamy 6 miesięcy od chwili, gdy dowiemy się o tytule powołania do spadku. Oświadczenie trzeba złożyć w tym terminie w sądzie spadku.

Można też udać się do notariusza i przed nim złożyć stosowne oświadczenie, które zostanie spisane w formie aktu notarialnego i doręczone przez niego do sądu spadku.

Maksymalna stawka wynagrodzenia notariusza przy takiej czynności wynosi 50 złotych.

Ustawodawca dostrzegł problem dziedziczenia długów spadkodawcy i 20 marca 2015 r. Sejm znowelizował przepisy dotyczące zasad dziedziczenia.
Zamiast dotychczasowego dziedziczenia „wprost” zwanego też prostym przyjęciem spadku, zasadą będzie dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. Zmianie uległ art. 1015 §2 k.c. Oznacza to, że od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów - w przypadku, gdy nie złożymy oświadczenia o odrzuceniu spadku - odziedziczymy długi spadkowe tylko do wysokości aktywów spadku, czyli będziemy mieli obowiązek wykonać zobowiązania zmarłego jedynie do wartości rzeczy ruchomych i nieruchomości, które pozostawił.

Zmiana ta oznacza, że nie będziemy dokładali z własnego majątku i z własnych zarobków, by zaspokoić roszczenia wierzycieli zmarłego.

Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 18 października 2015 r. Będą miały zastosowanie do wszystkich spadków, których otwarcie nastąpi w tym dniu lub później.

Jeżeli więc o powołaniu do dziedziczenia dowiemy się przed datą wejścia w życie znowelizowanych przepisów - postępowanie spadkowe będzie prowadzone na dotychczasowych zasadach.

Po nowelizacji przepisów na spadkobierców czekają też nowe obowiązki. Trzeba będzie sporządzić spis inwentarza, w którym należy wymienić wszystkie składniki spadku pozostawione przez zmarłego, zarówno rzeczy ruchome i nieruchomości, jak i znane spadkobiercy - na dzień sporządzenia spisu - zobowiązania zmarłego. Spis inwentarza można uzupełniać w miarę uzyskiwania nowych, nieznanych w chwili sporządzenia dokumentu informacji o zobowiązaniach bądź aktywach spadkodawcy. Spis inwentarza wykonuje odpłatnie komornik sądowy.

Do Kodeksu cywilnego wpisano art. 1031(1) - 1031(4), na podstawie których wprowadzono alternatywną do spisu inwentarza instytucję wykazu inwentarza, który możemy sporządzić samodzielnie jako spadkobierca, wykonawca testamentu itp. Samodzielne sporządzenie wykazu inwentarza nie powinno być trudne - wzór wykazu określi minister sprawiedliwości w drodze rozporządzenia.

Spis inwentarza lub wykaz powinien zawierać informacje o wartości poszczególnych składników masy spadkowej i wysokości długów spadkowych na dzień otwarcia spadku. Za chwilę otwarcia spadku przyjmuje się datę śmierci spadkodawcy.

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe nie będzie miało zastosowania w sytuacji, gdy celowo zataimy składnik masy spadkowej. Należy pamiętać, że wierzyciele będą mieli wgląd w wykaz inwentarza, bo należy go złożyć w sądzie spadku lub u notariusza.

Naczelna Rada Adwokacka oraz Krajowa Rada Notarialna postulowały, by wprowadzono do ustawy sankcję karną za nierzetelne sporządzenie wykazu inwentarza, ustawodawca uznał jednak, że wprowadzenie takiej instytucji byłoby zbyt dotkliwe. Postanowiono, że wystarczającą przestrogą dla potencjalnych nieuczciwych spadkobierców, którzy chcieliby zaniżyć wartość masy spadkowej lub zataić któryś ze składników spadku przed wierzycielami, będzie wprowadzenie uregulowania, że po wykazaniu takiej sytuacji spadkobierca odpowiadać będzie za długi spadkowe do pełnej ich wysokości, czyli tak, jakby przyjął spadek wprost.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!