Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Velo Biała, czyli ścieżka rowerowa łącząca Bielsko-Białą i gminę Wilkowice. Jest porozumienie

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Na stronach Miejskiego Zarządu Dróg można znaleźć informacje o ZBIR, czyli Zjednoczonej Beskidzkiej Inicjatywie Rowerowej.
Na stronach Miejskiego Zarządu Dróg można znaleźć informacje o ZBIR, czyli Zjednoczonej Beskidzkiej Inicjatywie Rowerowej. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB
Ścieżki rowerowe z Bielska-Białej wyjeżdżają poza miasto. Zgodnie z decyzją podjętą na ostatniej sesji Rady Miejskiej, miasto będzie mogło działać wspólnie z gminą Wilkowice w ramach stworzenia ścieżki rowerowej, zwaną Velo Biała.

Velo Biała, czyli ścieżka rowerowa łącząca Bielsko-Białą i gminę Wilkowic

Bielscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie porozumienia z gminą Wilkowice w sprawie opracowania „Programu funkcjonalno-użytkowego dla budowy krajowej trasy rowerowej Velo Biała”. Rada Miejska zgodziła się też przeznaczyć na ten cel środki finansowe w maksymalnej wysokości 35 proc. ostatecznego kosztu prac projektowych, około 14 tysięcy złotych.

– Porozumienie międzygminne stanowić będzie kontynuację woli współpracy z wybranymi gminami subregionu południowego województwa śląskiego określonej w liście intencyjnym z 6 grudnia 2022 r. w zakresie utworzenia krajowej trasy rowerowej nr 17 na terenie miast: Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Żywiec oraz gmin: Buczkowice, Łodygowice i Wilkowice – podał w komunikacie bielski magistrat.

Planowana inwestycja ma na celu utworzenie spójnego i bezpiecznego ciągu rowerowego łączącego Bielsko-Białą i gminę Wilkowice, zgodnego ze standardami Regionalnej Polityki Rowerowej Województwa Śląskiego. Velo Biała (trasa rowerowa nr 17) stanowić ma element subregionalnej mobilności oraz produkt rekreacyjno-turystyczny służący mieszkańcom województwa śląskiego.

– Już wiemy, jak docelowo mają wyglądać ścieżki rowerowe w naszym mieście. Na stronach Miejskiego Zarządu Dróg można znaleźć informacje o ZBIR, czyli Zjednoczonej Beskidzkiej Inicjatywie Rowerowej. Efektem prac tego zespołu, w którego prace włączone były środowiska cyklistów i fachowców, jest ustalony układ ścieżek na terenie miasta. Będziemy je budować – w ramach możliwości finansowych – w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Są na to spore środki – powiedział podczas sesji prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Bielski magistrat podkreśla, że te działania wpisują się w wielki zamysł, aby ścieżkami rowerowymi połączyć Bielsko-Białą przez Zwardoń i Słowację ze stolicą Austrii – Wiedniem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera