W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego już po wyborach,...

  W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego już po wyborach, w 14 drugie tury [WYBORY SAMORZĄDOWE]

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego już po wyborach, w 14 drugie tury [WYBORY SAMORZĄDOWE]
  W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego wybory samorządowe rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. W 14 ich mieszkańcy będą musieli pójść znów do urn 30 listopada. Tak będzie m.in. w stolicy regionu – Katowicach, a także w Bielsku-Białej i Częstochowie.
  W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego już po wyborach, w 14 drugie tury [WYBORY SAMORZĄDOWE]
  W Katowicach w drugiej turze zmierzą się popierany przez odchodzącego prezydenta Piotra Uszoka obecny wiceprezydent Marcin Krupa, reprezentujący komitet Forum Samorządowe i Piotr Uszok (w niedzielę uzyskał 43,09 proc. głosów) oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz, startujący z ramienia PiS (22,09 proc.).

  W Bielsku-Białej obecnego prezydenta Jacka Krywulta (własny komitet) poparło 47,96 proc. głosujących, a b.
  parlamentarzystę Janusza Okrzesika (KWW Niezależni.BB) 23,32 proc. W Częstochowie na obecnego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD Lewica Razem) w I turze zagłosowało 42,16 proc. wyborców, a na popieranego przez PiS Artura Warzochę - 27,9 proc.

  Najbardziej spektakularny sukces w regionie odniósł 16 listopada prezydent Knurowa Adam Rams (KWW Wspólnie dla Knurowa), na którego głosy oddało 9148 z 12 314 ważnie głosujących (poparcie 74,28 proc.). O fotel prezydenta rywalizowało w tym mieście jeszcze dwóch kandydatów.

  Walkę wyborczą w pierwszej turze rozstrzygnęli też dotychczasowi prezydenci w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Świętochłowicach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim i Zabrzu. 6 z nich to kandydaci własnych, lokalnych komitetów, 2 reprezentuje PO, 2 - SLD Lewicę Razem.

  ZOBACZ NIEOFICJALNE WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO

  W Zagłębiu Dąbrowskim, uznawanym za bastion lewicy, w pierwszym podejściu urząd utrzymał rządzący Dąbrową Górniczą od 2006 r. prezydent Zbigniew Podraza (SLD Lewica Razem) – z wynikiem 64,68 proc. Podobnie sytuacja wygląda w sąsiednim Będzinie, gdzie na drugą kadencję, dzięki poparciu 61,39 proc. głosujących wybrany został prezydent Łukasz Komoniewski (również SLD Lewica Razem).

  Ciekawe i wyrównane starcie w drugiej turze zapowiada się jednak w stolicy Zagłębia – Sosnowcu. Członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński z PO (26,21 proc.) o zaledwie 105 głosów wyprzedził tam prezydenta Kazimierza Górskiego z SLD Lewica Razem (26,05 proc.)

  Do drugiej tury w wyborach prezydenta Jaworzna przeszedł obecny senator PO, a wcześniej m.in. marszałek woj. śląskiego, Bogusław Śmigielski. Uzyskał on drugi wynik – 25,14 proc. głosów. Pierwszy z 45,58 proc. głosów był obecny prezydent Paweł Silbert (KWW Jaworzno Moje Miasto – do tej pory w radzie miasta w koalicji z PiS).

  Druga tura będzie też w Piekarach Śląskich. Zmierzą się w niej obecny prezydent miasta Stanisław Korfanty (KWW Stanisława Korfantego) z poparciem 33,04 proc. oraz Sława Umińska-Duraj (KWW Krzysztofa Turzańskiego i Sławy Umińskiej-Duraj), na którą zagłosowało 47,95 proc. wyborców.

  W Siemianowicach Śląskich o fotel prezydenta powalczą obecny prezydent Jacek Guzy (KWW Jacek Guzy i Forum Samorządowe), na którego głos oddało 27,43 proc. osób oraz Rafał Piech (KWW Rafał Piech SMS - Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic), który uzyskał 26,38 proc. poparcia.

  W Rudzie Śląskiej do drugiej tury przeszły jedyne dwie kobiety spośród dziesięciorga kandydatów. Startująca z własnego komitetu obecna prezydent Grażyna Dziedzic, którą poparło ponad 37 proc. głosujących oraz wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Skowronek z PO z poparciem blisko 25 proc. w pierwszej turze.

  W Rybniku rządzący tym miastem od 16 lat bezpartyjny prezydent Adam Fudali (47,71 proc.) zmierzy się z Piotrem Kuczerą z PO (27,08 proc.).

  W Raciborzu urzędujący prezydent Mirosław Lenk (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) zmierzy się w drugiej turze z przedstawicielką komitetu Mniejszość Niemiecka Anną Ronin. Jego wsparło ponad 37,63 proc. wyborców, ją – 33,54 proc.

  W Żorach wynik wyborów przyczynił się do utraty stanowiska przez jednego z kandydatów. W drugiej turze zmierzą się bowiem startujący z lokalnych komitetów prezydent Waldemar Socha, którego poparło ponad 44 proc. głosujących i jego dotychczasowy zastępca Wojciech Kałuża z poparciem ok. 25 proc. W oświadczeniu Socha podkreślił, że utracił zaufanie do zastępcy. „Okazało się, że od wielu miesięcy dezawuował i oczerniał mnie w oczach mieszkańców, a ostatnio nawet publicznie drwił sobie ze mnie” – napisał.

  W Jastrzębiu-Zdroju urzędujący prezydent Marian Janecki (Jastrzębska Wspólnota, popierany przez PiS), który uzyskał 34,5 proc. głosów, zmierzy się z Anną Hetman (bezpartyjna, popierana przez PO), która osiągnęła wynik 29,6 proc.

  W Mysłowicach dotychczasowy prezydent Edward Lasok z KWW Mysłowickie Porozumienie Samorządowe (46,16 proc.) będzie rywalizował z Dariuszem Wójtowiczem z KWW Wspólnie dla Mysłowic (20,19 proc.).

  Miejskie komisje wyborcze m.in. w Bytomiu oraz w Zawierciu do wtorkowego późnego po południa nie zakończyły jeszcze prac związanych z oficjalnym zatwierdzeniem wyników. Ich przedstawiciele nie informowali jednak wcześniej o wynikach obliczonych na podstawie danych z wszystkich obwodów wyborczych na swoim terenie, jednak niemających jeszcze charakteru oficjalnego.

  Według niepotwierdzonych informacji w Bytomiu dotychczasowy prezydent Damian Bartyla (KWW Bytomska Inicjatywa Społeczna) wygrał już w pierwszej turze (z wynikiem prawdopodobnie ponad 60 proc.). W Zawierciu spodziewana jest druga tura z udziałem Witolda Grima (KWW Nowe Otwarcie) oraz Marka Kozieła (SLD Lewica Razem). PAP

  WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
  *Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
  *Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kto

  wierzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  w prawdziwość tych wyników?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sośnierz na prezydenta Katowic

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  w katowicach jak widać wystarczy podac komuś łapę żeby zostać prezydentem. ludzie czy wyście powariowali? prezydent katowic to pracodawca kilku tys pracowników, ta zgraja + rodzinka i kilku...rozwiń całość

  w katowicach jak widać wystarczy podac komuś łapę żeby zostać prezydentem. ludzie czy wyście powariowali? prezydent katowic to pracodawca kilku tys pracowników, ta zgraja + rodzinka i kilku znajomych daje te 40 tys głosów ale to nie znaczy że nie można ich przebić. głosujcie w II turze na osobę która coś sobą prezentuje, która cos w życiu zrobiła i osiągnęła a tych dwóch kandydatów to tylko SOŚNIERZ. on daje gwarancje że skończy się ten marazm nic nie robienia i dbania tylko o 1 dzielnicę miasta w której pomieszkują prominenci.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sośnierz na prezydenta Katowic

  wyborca, któr ykiedyś głosował na po (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  ludzie nie dajcie sobą tak manipulować, czy naprawdę wystarczy komuś łapę podać żeby zostać prezydentem?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja,ja tak trzymac wyborcy a nie kombinowac.

  Stary hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W Rudzie Slaskiej ta pieknosc nie chce siedziec w Katowicach wolala by byc szefowa w Rudzie Slaskiej ale ,wlasnie ale .
  Nie widze potrzeby zmian a z radoscia pospiesze z kwiatami do I.Dziedzic i...rozwiń całość

  W Rudzie Slaskiej ta pieknosc nie chce siedziec w Katowicach wolala by byc szefowa w Rudzie Slaskiej ale ,wlasnie ale .
  Nie widze potrzeby zmian a z radoscia pospiesze z kwiatami do I.Dziedzic i uciskam ja za to ,ze dala rady Lysymu i tej pieknosci ktora stoi za lysym. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo